آمادگی ایران برای ارتقای همکاری با ترکمنستان در حوزه گاز

رئیس‌جمهوری در مکالمه تلفنی با همتای ترکمنستانی خود ضمن ابراز رضایت از رشد قابل‌توجه روابط دو کشور به‌ویژه در عرصه تجاری گفت: ایران آماده افزایش همکاری‌ها بین دو کشور در حوزه برق و گاز است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی شامگاه سه‌شنبه (۲۸ آذرماه) در گفت‌وگوی تلفنی با سردار بردی‌محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان، ضمن ابراز رضایت از رشد قابل‌توجه روابط دو کشور در سال‌های اخیر، به‌ویژه افزایش حجم تجارت فی‌مابین، بر ضرورت تسریع در اجرای توافق‌های مهم نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در زمینه انرژی، حمل‌ونقل و ترانزیت تأکید کرد.

وی ضمن اعلام آمادگی ایران برای ارتقای همکاری میان دو کشور در حوزه برق و گاز، بر توسعه همکاری‌های تهران - عشق‌آباد در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت با بهره‌گیری از ظرفیت بنادر جنوبی ایران از جمله بندرعباس و بندر چابهار نیز تأکید کرد.

رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به پیشینه و سابقه تاریخی و تمدنی دو کشور و فراهم بودن زمینه ارتقای بیشتر همکاری‌های فرهنگی دو ملت، از آمادگی ایران برای برگزاری برنامه مشترک فرهنگی با ترکمنستان و بزرگداشت چهره‌ها و شخصیت‌های مشترک فرهنگی خبر داد.

سردار بردی‌محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط دو کشور در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین قدردانی از مشارکت فعال و مؤثر ایران در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی دو کشور و نمایشگاه‌های جانبی این نشست، بر آمادگی کشورش برای گسترش سطح همکاری‌ها و اجرای توافق‌های صورت گرفته در بخش انرژی، حمل‌ونقل، ‌ترانزیت و فرهنگی تأکید کرد.

کد خبر 634839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =