افزایش تولید ناخالص داخلی با مردمی‌سازی صرفه‌جویی در مصرف انرژی

مدیرعامل شرکت بهینه‌‎سازی مصرف سوخت با اشاره به اینکه مصرف گاز در بخش خانگی که غیرمولد است، بیشتر بوده و این مصرف نقشی در رشد اقتصادی کشور ندارد، گفت: با مردمی‌سازی صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌توان شدت مصرف انرژی را کاهش داد تا تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

یه گزارش خبرنگار شانا، حسین آبنیکی امروز (چهارشنبه، ۲۹ آذرماه) در آیین امضای تفاهم‌نامه بین شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت ملی گاز ایران با هدف مردمی‌سازی صرفه‌جویی مصرف انرژی با اشاره به اینکه همواره در زمستان به‌دلیل افزایش مصرف گاز بخش خانگی با ناترازی مصرف گاز روبه‌رو هستیم، افزود: به‌دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، گازرسانی به بخش صنعت که وظیفه تولید ناخالص داخلی کشور را بر عهده دارد، در زمستان با مشکل همراه است.

وی با بیان اینکه در زمستان و شرایط اوج مصرف، صنایع با قطع گاز روبه‌رو هستند، ادامه داد: با توجه به اینکه مصرف گاز در بخش خانگی که غیرمولد است، بیشتر می‌شود و این مصرف نقشی در رشد اقتصادی کشور ندارد، شدت مصرف انرژی در ایران در وضع مناسبی نیست.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تأکید کرد: بنابراین به‌دنبال این بودیم تا راهکاری برای حضور مستقیم مردم در موضوع بهینه‌سازی مصرف گاز در زمستان ایجاد کنیم و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مصرف‌کننده خانگی منتفع شوند و صنعت هم با قطعی گاز مواجه نباشد.

حسین آبنیکی با اشاره به اینکه پارسال اقدام‌هایی در این زمینه انجام شد، اما اجرای آن به تعویق افتاد، گفت: امسال با مذاکراتی که با شرکت ملی گاز شد، بهینه‌سازی مصرف گاز را با همکاری استانداری یزد، بخش‌خصوصی و مردم یزد دنبال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: با ایجاد یک سامانه، مردم یزد می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند و به ازای کاهش مصرف گاز از منافع آن بهره ببرند، همچنین با این اقدام، گاز صرفه‌جویی‌شده به صنعت تخصیص می‌یابد و از منابع حاصل از صرفه‌جویی، بخش خصوصی که این زیرساخت را اجرا می‌کند، منتفع می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت افزود: بخشی از درآمدی که ایجاد می‌شود نیز برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی استان یزد مصرف خواهد شد تا آلودگی محیط زیستی را کاهش دهیم.

آبنیکی با بیان اینکه این طرح را در فاز اول در استان یزد اجرا خواهیم کرد و در گام بعد به کل کشور تسری می‌دهیم، ادامه داد: رئیس‌جمهوری تأکید دارد که مردم به فضای صرفه‌جویی مصرف انرژی وارد شوند و این اقدام با ایجاد منافع مشترک در این مسیر محقق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح، قطعی گاز در بخش خانگی حتی به میزان کم ایجاد نخواهد شد و محدودیت گاز صنایع نیز کاهش می‌یابد، گفت:  اجرای این طرح در بهینه‌سازی مصرف سوخت راهبردی است.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تأکید کرد: کل منابع صرفه‌جویی به مردم صنایع استان یزد و اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی این استان اختصاص می‌یابد. طرح مردمی‌سازی صرفه‌جویی مصرف انرژی در فاز اول در حوزه خانگی و در مراحل بعد در بخش کشاورزی و تجاری اجرا خواهد شد.

ایجاد الگوی بازار بهینه‌سازی انرژی در کشور

ساجد کاشفی، سرپرست مدیریت انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران نیز در این آیین گفت: این تفاهم‌نامه که مقدمات آن فراهم شده است، مدل کوچکی از بازار بهینه‌سازی انرژی در کشور خواهد بود که به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح تابوی غیرممکن بودن تخصیص گاز صرفه‌جویی‌شده در اوج مصرف را می‌شکنیم.

سرپرست مدیریت انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران افزود: برای شرکت ملی گاز مهم است که بتوانیم گاز صرفه‌جویی‌شده را به بخش دیگر تحویل دهیم زیرا با موفقیت در این طرح بازار بهینه‌سازی و محیط زیست را دنبال می‌کنیم و به دیگر استان‌ها توسعه‌ می‌دهیم.

کاشفی ادامه داد: گاز را از بخش غیرمولد اقتصاد به بخش رونق تولید صنعتی اختصاص می‌دهیم تا بخش خانگی و صنعتی از این صرفه‌جویی منتفع شوند.

کد خبر 634855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =