قانون بودجه ۱۴۰۳ نمادی از هم‌افزایی دولت و مجلس است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون بودجه ۱۴۰۳ نمادی دیگری از هم‌افزایی دولت و مجلس است، گفت: رویکرد کلی مجلس در تصویب بودجه همراهی با لایحه دولت بود.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در نشست امروز (دوشنبه، نهم بهمن‌ماه) صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در روزهای اخیر شاهد پایان بررسی بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ در مجلس با تلاش نمایندگان و همراهی دولت بودیم. مجلس در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۳ دو هدف عمده داشت، نخست با توجه به اینکه این بودجه نخستین بودجه‌ای است که براساس قانون آیین‌نامه جدید به شکل دو مرحله‌ای مصوب می‌شود تلاش کردیم با قانون جدید که برای جلوگیری از تغییر تراز بودجه و افزایش سقف بودجه و مهار تورم تصویب شده پایبند باشیم.

وی افزود: این بودجه نخستین قانون بودجه مبتنی بر برنامه هفتم توسعه کشور است، از این رو اهتمام مجلس بر این بود که قانون بودجه به نحوی تدوین شود تا در پایان سال آینده شاهد تحقق اهداف این برنامه در سال اول در رشد سرمایه‌گذاری، مهار تورم و کمک به معیشت مردم باشیم. ‌

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این لایحه بودجه و در بخش افزایش سرمایه‌گذاری و ایجاد رشد اقتصادی از طریق مجوز تأمین مالی در بخش‌های خصوصی و شرکت‌های دولتی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مبتنی بر ظرفیت‌های تعیین‌شده برای تکمیل طرح‌های عمرانی، حمایت از بخش تولید از طریق کاهش حقوق گمرکی ماشین‌آلات و افزایش آستانه معافیت مالیاتی مشاغل، البته با هدف افزایش عدالت مالیاتی و کمک به تأمین منابع بودجه، برای کاهش معافیت‌های مالیاتی غیرزمان‌مند و غیرهدفمند مصوبات خوبی داشتیم.

وی اظهار کرد: همسو با شفافیت و انضباط بودجه که از اهداف اصلی مجلس یازدهم نیز بود، از طریق انعکاس سهم واقعی صندوق توسعه ملی، ضابطه‌مند کردن و تعیین سقف برای واردات فرآورده‌های نفتی و روابط بین نفت و دولت و شفافیت شرکت‌های دولتی با الزام به حسابرسی ویژه توسط دیوان محاسبات، گام‌های مؤثری برداشته شد، همچنین تکالیف جدی برای نظارت کامل و پاسخگویی نسبت به ارزهای اختصاص‌یافته به‌صورت ترجیحی مصوب شد تا این موضوع که همیشه جزو چالش‌های اقتصادی بوده به‌صورت شفاف رسیدگی شود. ‌

کد خبر 636905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =