۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۷
  • کد خبر: 639340
رونمایی از کتاب «میدان نفتون، از آغاز تاکنون»

کتاب «میدان نفتون، از آغاز تاکنون» با گذری در تاریخ نفت از کاوش، اکتشاف، بهره‌برداری، انتقال، پالایش و صادرات نفت در ایران به قلم پرویز آریان‌فر و زیر نظر کمیته مطالعات و انتشارات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در ۶ جلد منتشر شد.

به گزارش شانا به نقل از از مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت، هر جلد کتاب «میدان نفتون از آغاز تاکنون» حدود ۶۰۰ صفحه (در مجموع ۳۵۰۰ صفحه) است که به ۶ فصل کاوش نفت، اکتشاف و تولید نفت، انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی، پالایش نفت و توزیع فرآورده‌های نفتی، صادرات نفت و گاز و دیگر فرآورده‌های نفتی و عملیات غیرصنعتی تقسیم شده است.

نویسنده کتاب که بازنشسته سال ۱۳۹۴ صنعت نفت (شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب) است، انگیزه‌اش از نگارش این کتاب را که حدود ۱۵ سال زمان برای نوشتن آن صرف شده، علاقه‌مندی به تاریخ نفت اعلام کرده است.

در نگارش این کتاب از منابع و کتاب‌های خارجی، آرشیو شرکت بی‌پی،  اسناد شرکت نفت انگلیس و ایران، اسناد و تلگراف‌های محرمانه کنسولگری انگلیس در ایران (اهواز، خرمشهر، شیراز، بوشهر، تهران و...) در سامانه کتابخانه مرکز دیجیتال قطر و نشریات عمومی شرکت ملی نفت ایران و دیگر نشریات فنی شرکت‌های عامل نفت ایران استفاده شده و به موازات تحقیقات میدانی در مناطق مختلف نفت‌خیز انجام شده است.

آریانفر در مقدمه فصل یک این کتاب آورده است: به‌درستی مشخص نیست که بشر چه زمانی نخستین‌ بار نفت را مورد استفاده قرار داده، اما مشخص شده است که انسان‌های ماقبل تاریخ، آتش‌های مقدسی را که از تراوش‌های گاز طبیعی از طریق روزنه‌ها و شکستگی‌ها به سطح زمین راه می‌یافتند، روشن و پرستش می‌کرده‌اند.

کد خبر 639340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =