۹۵ درصد سوخت‌گیری باید با کارت سوخت شخصی انجام شود/ افزایش ۷ میلیون لیتری مصرف بنزین در نوروز ۱۴۰۳

وزیر نفت گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۳ قانون‌گذار وزارت نفت را مکلف کرده است در سال نو، ۹۵ درصد عملیات سوخت‌گیری خودروها با کارت سوخت شخصی انجام شود.

به گزارش شانا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، ۱۵ فروردین‌ماه) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مصرف بنزین در ایام نوروز امسال به نسبت پارسال حدود ۷ میلیون لیتر افزایش یافت، اظهار کرد: با تلاش وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و جایگاه‌داران، نگذاشتیم در این روزها مردم دچار مشکل شوند و بنزین در همه جایگاه‌ها و مبادی مصرف تأمین شد.

وی با اشاره به تکلیف قانونگذار در بودجه ۱۴۰۳ به وزارت نفت افزود: در قانون بودجه سال ۱۴۰۳ قانونگذار وزارت نفت را مکلف کرده در سال نو، ۹۵ درصد عملیات سوختگیری با کارت سوخت شخصی انجام شود.

وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به اینکه ممکن بود مردم در تعطیلات نوروز آمادگی لازم را نداشته باشند و کارت سوخت همراهشان نباشد، دستور دادیم در این دو هفته کارت سوخت جایگاه در اختیار مردم قرار گیرد، اما در هفته‌های آینده و همسو با مدیریت مصرف بنزین و حسب تکلیفی که قانونگذار به ما محول کرده است باید با کارت شخصی سوخت‌گیری انجام شود. از این رو خواهش می‌کنم مردم با کارت سوخت شخصی سوختگیری کنند، زیرا در مدیریت مصرف سوخت مؤثر است.

اوجی اظهار کرد: با توجه به وظیفه ما در مدیریت مصرف سوخت از طریق استفاده از کارت‌های سوخت شخصی، در هفته‌های آینده عملیات سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی انجام خواهد شد.

وی گفت: یکی از راه‌های مهار مصرف بنزین استفاده از کارت سوخت شخصی خودروهاست و با آمادگی لازم در آینده، فرآیند سوخت‌گیری تنها با کارت‌های سوخت شخصی انجام می‌شود. این مسئله ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد و ما در حال استفاده از روش‌های غیرقیمتی برای مدیریت مصرف بنزین هستیم.

وزیر نفت افزود: امروز ظرفیت جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی روزانه تا ۳۵ میلیون مترمکعب است، اما مصرف روزانه ۲۰ تا ۲۲ میلیون مترمکعب را نشان می‌دهد. از این رو خودروهای دوگانه‌سوز  به‌طور حتم از سهمیه گاز خود استفاده کنند و به خودروسازان هم اعلام می‌کنیم که به گازسوز کردن خودروها در کنار هیبریدی کردن خودروها توجه کنند.

اوجی اظهار کرد: وزارت نفت نیز گازسوز کردن خودروهای عمومی را به‌صورت رایگان انجام می‌دهد، از خودروسازان هم می‌خواهیم در این زمینه برای تولید خودروهای گازسوز با ما همکاری کنند.

وی همچنین از مردم خواست همان‌طور که در سال ۱۴۰۲ در مصرف گاز صرفه‌جویی لازم را انجام دادند در سال ۱۴۰۳ هم این همکاری را داشته باشند و مدیریت مصرف گاز تداوم یابد.

وزیر نفت از کاهش زمان صدور کارت سوخت خبر داد و اظهار کرد: زمان صدور کارت سوخت از یک ماه به دو تا یک هفته کاهش یافته تا هموطنانی که کارت سوخت‌شان مفقود شده یا مشکل دارد بتوانند زودتر کارت خود را دریافت کنند.

کد خبر 639427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =