جلوگیری از قطعی گاز با بهره‌برداری از فازهای تازه پارس جنوبی در کنار جهاد مدیریت مصرف

سخنگوی دولت گفت: در تولید گاز که از زیرساخت‌های توسعه کشور برای تامین انرژی صنایع است، در ۳۰ ماه فعالیت دولت سیزدهم شاهد قطعی نبودیم که نتیجه افتتاح فازهای تازه پارس جنوبی و به‌دنبال آن افزایش تولید گاز و در عین حال جهاد مدیریت است.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، علی بهادری‌جهرمی امروز (سه‌شنبه، ۲۱ فروردین‌ماه) در نشست خبری با بیان اینکه پارسال ۳۱۸ طرح موفق منجر به جذب ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی شد که در نوع خود یک رکورد است، اظهار کرد: در تولید برق و گاز که زیرساخت‌های توسعه کشور برای تامین انرژی صنایع هستند، در ۳۰ ماه فعالیت دولت شاهد قطعی برق نبودیم که نتیجه افزایش تولید ۱۰ درصدی برق است. در بخش گاز نیز با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی افزایش تولید گاز داشتیم، اما نیمه دیگر این فرآیند، جهاد مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی است.

وی افزود: حجم تجارت خارجی کشور پارسال با احتساب صادرات و ‌واردات از مرز ۱۵۳ میلیارد دلار رد شد به این معنا که سیاست‌هایی که دشمن برای تحریم و محدود کردن داشت با شکست روبه‌رو شده است. مجموع صادرات با احتساب نفت و برق به حدود ۸۷ میلیارد دلار رسید. وزن کالاهای صادراتی بدون نفت به ۱۳۶ میلیون تن رسید که رشد ۱۰ درصدی داشت این در حالی است که در بازارهای بین‌المللی برخی اقلام با کاهش قیمت مواجه شده بودند و موفق شدیم سیاست‌های تحریمی آمریکا را با شکست روبه‌رو کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: امسال ۱۵۰۰ همت از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای تجاری‌سازی تولیدات دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است و برای اولین بار اساسنامه سازمان توسعه فناوری در پارک‌های علم و فناوری تصویب شد که یک گام بزرگ برای توسعه تولیدات دانش‌بنیان است.

بهادری‌جهرمی اظهار کرد: پارسال شرکت‌های صادرکننده محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شد که در این دولت تعداد آنها چهار برابر شده است. برای محصولات دانش‌بنیان نیز بازار جهانی در کشورهای مختلف از جمله کنیا، ترکیه و دیگر کشورها ایجاد کرده‌ایم تا برای این محصولات بازاریابی کنند.

کد خبر 639735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =