تصویب ۲ طرح بزرگ بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در حوزه گاز

دو طرح پیشنهادی سرمایه‌گذاری در بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بخش گاز طبیعی با پیگیری‌های معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت برای نخستین‌ بار از سوی کمیسیون صرفه‌جویی انرژی (زیر نظر شورای عالی انرژی کشور)، تصویب و از طرف رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

به گزارش شانا، دو طرح پیشنهادی سرمایه‌گذاری در بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بخش گاز طبیعی با نام‌های «ارتقای بهره‌وری در صنعت آجر با جایگزینی کوره‌های هوفمن با تونلی» و «استفاده از حرارت اتلافی ژنراتور گازسوز به‌منظور تأمین آب‌ گرم شهرک مسکونی فرهنگیان»، برای نخستین بار به‌دنبال پیگیری معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت و همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و دفتر امور انرژی سازمان برنامه و بودجه به‌عنوان دبیرخانه‌های بازار بهینه‌سازی انرژی و شورای عالی انرژی بار از سوی کمیسیون صرفه‌جویی انرژی (زیر نظر شورای عالی انرژی کشور)، تصویب و از طرف داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

مقدار صرفه‌جویی گاز طبیعی در پروژه  «ارتقای بهره‌وری در صنعت آجر با جایگزینی کوره‌های «هوفمن» با تونلی برابر ۷۱۲.۱۵ میلیون مترمکعب طی ۶ سال و در پروژه «استفاده از حرارت اتلافی ژنراتور گازسوز به‌منظور تأمین آب‌گرم شهرک مسکونی فرهنگیان» برابر ۳۶.۲۴ میلیون مترمکعب طی ۶ سال و ۶ ماه است.

مطابق سازوکار بازار انرژی و محیط‌ زیست شرکت ملی گاز ایران به‌عنوان ناشر گواهی صرفه‌جویی انرژی، صرفه‌جویی حاصل از این دو طرح را در چارچوب گواهی صرفه‌جویی گاز طبیعی به سرمایه‌گذاران ذی‌ربط ارائه می‌کند.

به موجب آیین‌نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست مصوب ۱۳۹۶.۱۲.۱۹ شورای عالی انرژی، شرکت ملی گاز ایران مجاز است سالانه تا سقف ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی را در چارچوب گواهی گاز صرفه‌جویی‌شده به سرمایه‌گذاران تحویل دهد. پیش‌بینی می‌شود با تقویت سازوکار بازار بهینه‌سازی انرژی که در برنامه هفتم پیشرفت مورد توجه مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است با استقبال بخش‌های مختلف اقتصادی این سازوکار تأثیر قابل‌توجهی در کاهش ناترازی انرژی ایفا کند.

کد خبر 639837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =