شهید رئیسی تأکید داشت معطل مذاکرات و رفع تحریم‌ها نمانیم

سرپرست ریاست‌جمهوری با اشاره به انبوه مشکلات در زمان آغازبه‌کار دولت سیزدهم، گفت: شهید رئیسی با روحیه مجاهدانه و تلاش شبانه‌روزی پای حل مشکلات ایستاد و تأکید داشت معطل مذاکرات و رفع تحریم‌ها نمانیم.

به گزارش شانا به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمد مخبر امروز (پنجشنبه،۲۴خرداد) در «آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۱۰۹ پروژه سفر رئیس‌جمهوری شهید» به استان خراسان رضوی با بیان اینکه تحمل و تصور اینکه در جایی به‌جای شهید عزیزمان حضور پیدا کنم هم برای بنده سخت بود و هست و امروز فقط شوق زیارت امام رضا(ع) سبب شد که برای این آیین به مشهد سفر کنم، افزود: در دیداری که روز گذشته با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتم، ایشان در ادامه توصیفات و سخنان‌شان در سالگرد امام راحل درباره رئیس‌جمهوری شهید، با تألم و تأثر فرمودند که شهید رئیسی مسیر بسیار خوبی را انتخاب کرده بود.

وی با اشاره به اینکه هنوز فرصتی کافی نداشتیم که ابعاد عملکردی و شخصیتی شهید رئیسی را تبیین کنیم، ادامه داد: جامع‌ترین توصیف درباره ایشان این است که بگوییم از تربیت‌شدگان برجسته مکتب امام راحل بود. مردم‌داری، دین‌مداری، علاقه به مستضعفان، توکل، توسل، شجاعت، دشمن‌شناسی و امثال آن ویژگی‌های برجسته‌ای در مکتب امام خمینی (ره) بود که هرکدام از این ویژگی‌ها در زندگی خود امام راحل سبب گشایش گره‌هایی بزرگ شدند.

سرپرست ریاست‌جمهوری، تشخیص مشکلات، شناسایی اولویت‌ها، تعریف راه‌حل‌ها و اجرای آن‌ها با روحیه مجاهدانه با تکیه بر توانمندی‌های جوانان نخبه را از دیگر ویژگی‌های عملکردی شهید رئیسی برشمرد و بیان کرد: هیچ‌وقت نشد که ایشان را در حالت بن‌بست ببینیم. در ابتدای آغازبه‌کار دولت مردمی با مشکلات متعددی روبه‌رو بودیم که قربانی‌شدن روزانه ۷۰۰ نفر در اثر کرونا تنها یکی از آن‌ها بود و در حالت عادی و به نظر خیلی‌ها رفع این مشکلات اصلاً راحت نبود، اما شهید رئیسی با روحیه مجاهدانه کار را آغاز و مشکلات را رفع کرد.

مخبر با اشاره به مشکلات دیگری ازجمله فقدان ذخایر کافی کالاهای اساسی، مشکل در فروش نفت و بازگشت درآمدهای آن به کشور و قفل‌شدن آن در بیرون از کشور گفت: شهید رئیسی با روحیه مجاهدانه و تلاش شبانه‌روزی پای حل مشکلات ایستاد، تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی که سال ۱۴۰۲ را سال رشد تولید اعلام کرده بودند، امسال را سال جهش تولید اعلام کردند؛ زیرا بستر این جهش از سوی دولت مردمی ایجاد شده بود.

وی با بیان اینکه کسب دستاوردهایی که دولت مردمی در عرصه دیپلماسی داشت، حتی در عرصه نظر و تصور نیز سخت بود، تصریح کرد: بازتاب شهادت دکتر رئیسی در عرصه بین‌المللی و ابراز همدردی و همبستگی کشورها و حضور هیئت‌ها برای ادای احترام به ایشان نیز بسیار گسترده و کم‌سابقه بود؛ حتی بسیاری از دشمنان ما نسبت به شهادت ایشان اظهار تاسف کردند.

سرپرست ریاست‌جمهوری گفت: سخنان و توصیفاتی که سران و مقامات کشورهای مختلف در دیدارها و تماس‌های تلفنی در این مدت با بنده داشتند، نشان از عمق و کیفیت ارتباطی بود که شهید رئیسی در عرصه دیپلماسی با دیگر کشورها برقرار کرده بود. یکی از ویژگی‌های ایشان این بود که در همان دقایق اولیه دیدارها و مکالمات با طرف گفت‌وگوی خود ارتباط عاطفی برقرار می‌کرد که خود این ارتباط عاطفی بستر حل مشکلات می‌شد.

مخبر افزود: عضویت در برخی پیمان‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مانند شانگهای، بریکس و اوراسیا دستاوردهای بزرگی است که امروز برخی کشورها حتی با حمایت و پشتیبانی آمریکا نتوانسته‌اند عضو آن‌ها شوند و رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید دارند که باید به‌دقت از این دستاوردها مراقبت شود.

سرپرست ریاست‌جمهوری با بیان اینکه امروز تحریم‌ها مشکلات فراوانی برای کشور ایجاد کرده‌اند و کسی منکر آن نیست، تأکید کرد: شهید رئیسی با علم به این مسئله تأکید داشتند که ما برای رفع تحریم‌ها تلاش و مذاکره می‌کنیم، اما معطل مذاکرات و رفع تحریم‌ها نمی‌مانیم و برای بی‌اثرکردن آن‌ها تلاش خود را می‌کنیم و همین کار را هم کرد.

وی با تأکید بر اینکه پرکردن جای خالی شهید رئیسی به‌جد کار سختی است، تصریح کرد: ایشان خیلی از مسائل را تحمل می‌کرد که آرامش کشور حفظ شود؛ گاهی برخی مسائل خیلی ایشان را متأثر می‌کرد، اما درنهایت می‌گفت که اگر من حرفی در این رابطه بزنم، ممکن است سبب ناراحتی رهبر معظم انقلاب شود و همچنان موضعی نمی‌گرفت و سخنی نمی‌گفت.

سرپرست ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه شهید رئیسی با وجود مشغله‌های فراوان اجرایی و مدیریتی به‌هیچ‌وجه از حضور در آیین‌های مذهبی و عبادی نیز غافل نشد، بیان کرد: ایشان با توکل و توسل بالا و برخورداری از روحیه معنوی و متعبدانه، درعین‌حال یک مدیر اجرایی بسیار هوشمند و با قدرت تشخیص بالا بود که هیچ‌وقت در برابر مشکلات تسلیم نمی‌شد، اولویت‌ها را گم نمی‌کرد و در تشخیص راه‌حل نیز اشتباه نداشت.

مخبر یادآور شد: امروز همه کشور به کارگاهی بزرگ تبدیل شده و از همه استان‌ها به ما برای حضور در مراسم افتتاح طرح‌ها و پروژه‌ها فشار می‌آورند که این حجم فراتر از وقت و فرصت ماست؛ امیدوارم فواید بهره‌مندی مردم از این طرح‌ها باعث تعالی بیشتر روح شهید رئیسی نیز بشود.

براساس این گزارش، در این برنامه با دستور سرپرست ریاست‌جمهوری، ۱۰۹ پروژه سفر رئیس‌جمهوری شهید به استان خراسان رضوی، شامل پنج پروژه بزرگ گازرسانی بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز صالح‌آباد به تربت جام، افتتاح طرح گازرسانی به ۸۴ روستا و ۳۹۵ واحد تولیدی صنعتی، بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۹۵۵۰۰ واحد طرح نهضت ملی مسکن و طرح جایگزینی ۲۵۰ هزار بخاری کم‌مصرف با هدف صرفه‌جویی ۲ میلیون مترمکعب گاز بخش خانگی آغاز شد.

کد خبر 642950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =