قرارداد ‌پیمانکار طرح پتروشیمی گلستان امضا شد

قرارداد پیمانکار EPCC طرح پتروشیمی گلستان با حضور مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بین شرکت صنایع پتروشیمی گلستان و شرکت مهندسی توسعه پتروسازه مبین امضا شد.

به گزارش خبرنگار شانا، قرارداد پیمانکار EPCC (مهندسی و طراحی، تأمین و تدارکات، ساخت و اجرا و راه‌اندازی) طرح پتروشیمی گلستان امروز (یکشنبه، سوم تیر) با حضور عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، علی‌محمد زنگانه، استاندار گلستان و رمضانعلی سنگدوینی، نماینده مجلس شورای اسلامی به امضای محمدرضا یزدانی کاشانی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی گلستان و غلامرضا حمیدی، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی توسعه پتروسازه مبین رسید.

عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در آیین امضای این قرارداد با گرامیداشت یاد شهید جمهور بیان کرد: طرح پتروشیمی گلستان به یاد رئیس‌جمهوری شهید ادامه می‌یابد و امیدواریم این طرح ارزشمند، نقطه عطفی در تاریخ تحولات صنعتی و اقتصادی استان گلستان شود.

وی افزود: بی‌شک اجرای طرح پتروشیمی گلستان قله‌ای برای توسعه دانش و مدیریت استان خواهد بود، زیرا اینچه‌برون، منطقه کلیدی در کشور است و هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است و امیدواریم این طرح نقطه عطفی برای خیزش این منطقه از نظر صنعتی، تجاری و اقتصادی باشد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با قدردانی از پیگیری‌های وزیر نفت برای اجرای این طرح گفت: اجرای طرح پتروشیمی گلستان با بدهی ارزی ۲۰ درصد سود پیچیدگی‌های بسیاری داشت و به همین دلیل پروژه غیرفعال بود.

علی‌عسکری افزود: شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای اخذ سهامداری اصلی طرح پتروشیمی گلستان، برنامه‌ریزی‌ها و اقدام‌های لازم برای اقتصادی‌ کردن طرح پتروشیمی گلستان را انجام داده است.

وی با بیان اینکه کار ارزشمندی برای فعال کردن طرح پتروشیمی گلستان انجام شده است، تصریح کرد: استان گلستان منطقه زرخیزی است و ظرفیت‌های بسیاری دارد و می‌توان این استان را از محرومیت خارج کرد و خلق ثروت در این منطقه داشت.

اجرای طرح پتروشیمی گلستان در ۳۶ ماه

محمدرضا یزدانی کاشانی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی گلستان نیز در این آیین با اشاره به اینکه مناقصه عمومی دومرحله‌ای و ارزیابی کیفی برای انتخاب پیمانکار طرح پتروشیمی گلستان در حدود سه‌ماه‌ونیم به نتیجه رسید، گفت: در این قرارداد زمان‌بندی اجرای طرح ۳۶ ماهه پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت مهندسی توسعه پتروسازه مبین با همکاری سه شرکت همکار، توانایی تأمین مالی ۶ ماهه نخست این طرح از محل منابع خود را دارد، ادامه داد: بلافاصله پس از این قرارداد، اقدام‌های لازم برای اجرای طرح آغاز می‌شود و امیدواریم هرچه زودتر منابع اصلی از صندوق توسعه ملی تأمین شود.

ازسرگیری عملیات اجرایی پتروشیمی گلستان بن‌بست‌شکنی رئیس‌جمهور شهید بود

در ادامه علی‌محمد زنگانه، استاندار گلستان با بیان اینکه طرح پتروشیمی گلستان با بیش از ۹۰ هزار سهامدار از سال ۱۳۸۵ بلاتکلیف بود، اظهار کرد: امروز پس از حدود ۳۰ ماه تلاش شبانه‌روزی دولت سیزدهم با راهبری رئیس‌جمهور شهید، حمایت‌های ریاست قوه قضائیه، همکاری‌های وزارتخانه‌های نفت، اقتصاد و کشور و توجه ویژه مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به نقطه نتیجه‌بخشی رسیده است.

وی با اشاره به اینکه با ورود شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بهمن ۱۴۰۱ به این طرح و افزایش سرمایه پتروشیمی گلستان، طرح وارد مراحل جدیدی شد، افزود: در این مدت اقدام‌های مهمی در این طرح از جمله رفع موانع حقوقی، انجام بخش مهندسی و رفع مطالبات قراردادی گذشته انجام شده است.

استاندار گلستان گفت: پس از حل مسائل سرمایه‌گذار جدید از جمله تأمین خوراک و زیرساخت‌های لازم، مقدمات لازم برای اجرای فاز بعدی فراهم شده است و تأمین منابع مالی به مبلغ ۴۸۰ میلیون یورو با عاملیت بانک تجارت از محل صندوق توسعه ملی انجام می‌شود.

زنگانه با قدردانی از بن‌بست‌شکنی رئیس‌جمهور شهید در اجرای طرح پتروشیمی گلستان تصریح کرد: امیدواریم این طرح براساس زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده تکمیل شود.

امیدآفرینی برای مردم استان گلستان

رمضانعلی سنگدوینی، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به همت رئیس‌جمهوری شهید برای اجرای طرح پتروشیمی گلستان گفت: اقدام‌های مطلوب انجام‌شده برای اجرای این طرح سبب امیدآفرینی برای مردم استان شده است.

وی تأکید کرد: از آنجا که این طرح در منطقه آزاد اینچه‌برون قرار دارد و عواید بسیار مطلوبی می‌تواند برای مردم منطقه داشته باشد، امیدواریم در موعد مقرر تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد.

پتروشیمی گلستان؛ عامل توسعه استان

عبدالجلال ایری، رئیس مجمع نمایندگان استان گلستان نیز در ادامه با قدردانی از تلاش همه دست‌اندرکاران برای اجرای طرح پتروشیمی گلستان بیان کرد: مسائل حقوقی این طرح بسیار فراتر از مسائل فنی بوده است.

وی افزود: استان گلستان ظرفیت‌های مطلوبی دارد و طرح پتروشیمی گلستان نیز افزون بر اینکه در سطح ملی اثرگذار است، عامل توسعه استان نیز خواهد بود.

رئیس مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به اهمیت اجرای طرح پتروشیمی گلستان برای مردم این استان ادامه داد: امیدواریم همسو با رفع محرومیت شهرستان‌های استان نیز اقدام‌های اساسی انجام شود.

کد خبر 643355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =