توافق‌نامه راهبردی ایران و روسیه در حوزه انتقال گاز امضا شد/ تغییر در موازنه انرژی منطقه

وزیر نفت با اعلام این خبر که موضوع انتقال گاز روسیه به ایران امروز به ثمر نشست، گفت: بی‌شک این مسئله درباره موازنه انرژی در منطقه، تحولات مؤثری را رقم خواهد زد.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، ششم تیر) در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به موضوع تفاهم‌نامه انتقال گاز روسیه به ایران بیان کرد: به حول و قوه الهی امروز اتفاق بزرگی برای کشور رقم خورد. خداوند شهید رئیسی را رحمت کند، وی در مذاکرات و ملاقات‌های متعددی که با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چه در تهران و چه در مسکو داشت، موضوع انتقال گاز روسیه به ایران را پیگیری کرد.

وی افزود: در سه ماه گذشته همکاران ما در شرکت ملی گاز با گس‌پروم روسیه این مذاکرات را انجام دادند و خوشبختانه امروز با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری و الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم، شاهد بودیم که تفاهم‌نامه انتقال گاز روسیه به ایران ازسوی شرکت ملی گاز ایران و این شرکت روس امضا شد.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران و روسیه دارای بیش از ۶۰درصد ذخایر گازی دنیا هستند و این اقدام بزرگی بود که امروز محقق شد، تصریح کرد: بی‌شک این مسئله در موازنه انرژی در منطقه تحولات مطلوبی را رقم خواهد زد، ضمن اینکه ایران با زیرساخت‌ها و خطوط انتقال گاز سراسری که دارد، به‌طور کامل آماده دریافت این مقدار گاز خواهد بود.

اوجی با تأکید بر اینکه چارچوب اصلی موضوع انتقال گاز از روسیه که مدت زیادی بود ازسوی کارشناسان برررسی شده بود و خواسته رئیس‌جمهوری شهید نیز بود، گفت: این آمادگی وجود دارد که در مدتی کوتاه، این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شود و یک اتفاق بزرگ هم برای ایران و هم برای دولتمران روسیه رقم بخورد.

این توافق‌نامه گام بعدی توافق پارسال بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه است که نشان‌دهنده حرکت توافق‌ها به‌سمت عملیاتی‌شدن است. با این توافق سهم تجارت ایران جهش می‌یابد و سبب تغییر موازنه‌های بین‌المللی می‌شود و به بیانی دیگر، توافق گازی ایران و روسیه به‌مثابه انقلابی در عرصه انرژی و صنعتی منطقه عمل خواهد کرد.

توافق بین دو  دارنده بزرگ ذخایر گازی جهان با دراختیارداشتن حدود ۶۰درصد از ذخایر این سوخت پاک مبتنی بر منافع دوجانبه و در چارچوب‌های بین‌المللی انجام شده است و به‌زودی وارد مرحله قرارداد و اجرا خواهد شد.

کد خبر 643474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =