بورس ایران مرجع قیمت‌گذاری گاز منطقه می‌شود

مدیرعامل بورس انرژی با تأکید بر اینکه موظفیم مصرف انرژی را با سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی کاهش دهیم، گفت: با اجرای طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس، در آینده به‌نوعی شاهد قیمت‌گذاری گاز از سوی بخش خصوصی خواهیم بود و امیدواریم به‌زودی بتوانیم مرجع قیمت‌گذاری گاز در منطقه باشیم.

به گزارش خبرنگار شانا، علی نقوی صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۲ تیر) در آیین رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس انرژی ایران و آغاز معامله‌های گواهی صرفه‌جویی گاز با بیان اینکه راه‌اندازی این بازار بهینه‌سازی مدیون حمایت‌های رئیس‌جمهوری شهید و وزیر نفت است، بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی، قرار بود برنامه امروز در شورای عالی انرژی کشور با حضور رئیس‌جمهوری شهید، آیت‌الله رئیسی، برگزار شود.

وی ادامه داد: براساس بند هفتم سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف انرژی ابلاغی مقام معظم رهبری، موظفیم مصرف انرژی را با سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی کاهش دهیم، ازاین‌رو با هدف کاهش ناترازی گاز کشور و افزایش تولید ناخالص داخلی، طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس انرژی اجرا می‌شود.

مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به سابقه اجرای طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس از سوی کشورهای توسعه‌یافته، گفت: تا امروز سیاست‌های استاندارد و جریمه‌ای برای کاهش مصرف انرژی در کشور استفاده شده است، اما طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس، همسو با شعار سال اجرا خواهد شد.

نقوی افزود: با اجرای طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس، در آینده به‌نوعی شاهد قیمت‌گذاری گاز در بخش خصوصی خواهیم بود و امیدواریم به‌زودی بتوانیم مرجع قیمت‌گذاری گاز در منطقه باشیم.

وی با بیان اینکه به‌زودی با همکاری شرکت ملی گاز ایران شاهد عرضه‌های فیزیکی گاز طبیعی در بورس انرژی خواهیم بود، اعلام کرد: پارسال ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گاز مایع در بورس انرژی به ۴۰ مشتری عرضه شد و از محل افزایش رقابت حاصل‌شده، بیش‌ از ۵۷ میلیون دلار ارزآوری برای کشور حاصل شد.

کد خبر 643729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =