رشد ۳.۵ برابری ارزش صادرات نفتی ایران در دولت سیزدهم/ پرداخت ۳.۸ هزار میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی گاز به مشترکان

وزیر نفت از رشد ۳.۵ برابری ارزش صادرات نفت، میعانات گازی و دیگر فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: ارزش صادرات نفتی ایران از ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۸ به ۳۶ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۲ رسید.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۲ تیر) در آیین رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس انرژی ایران و آغاز معامله‌های گواهی صرفه‌جویی گاز با تأکید بر سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در سه سال اخیر در صنعت نفت، بیان کرد: اگر در این صنعت سرمایه‌گذاری‌ نمی‌شد، به ونزوئلایی تبدیل می‌شدیم که تولید نفت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای آن به ۳۰۰ هزار بشکه می‌رسید.

وی با یادآوری اینکه در آغازبه‌کار دولت سیزدهم تولید نفت ایران روزانه ۲ میلیون و ۱۰۷ هزار بشکه بود، ادامه داد: به همت کارکنان صنعت نفت، این حجم تولید امسال به روزانه ۳ میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه رسیده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه تولید نفت در سه سال اخیر ۶۰درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: صادرات نفت از روزانه ۱۸۲ میلیون بشکه در سال ۱۳۹۸ به ۵۶۵ میلیون بشکه در سال ۱۴۰۲ رسید.

اوجی گفت: همچنین ارزش صادرات نفت و میعانات گازی و دیگر فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران نیز از ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۸ به ۳۶ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۲ رسید. به عبارت دیگر، در این زمینه رشد ۳.۵ برابری داشته است.

وی با بیان اینکه طرح‌های قابل قبولی در شورای اقتصاد به ارزش ۳۶ میلیارد دلار در سه سال اخیر در زمینه بهینه‌سازی در همه بخش‌ها مصوب شده است، افزود: امروز برای نخستین بار ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی به مشترکان گاز پرداخت می‌شود که این منابع از صرفه‌جویی‌های انجام‌شده به دست آمده است.

آغاز مسیر افزایش صادرات نفت در دولت سیزدهم

وزیر نفت گفت: سرمایه‌گذاری از موضوع‌های مهم در صنعت نفت است و در جریان اخذ رأی اعتماد از مجلس نیز همواره تأکید کردم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت از نان شب واجب‌تر است.

اوجی با اشاره به اینکه صادرات نفت ایران در دولت دوازدهم به‌شدت کاهش یافته بود و پیش‌بینی می‌شد در ماه‌های پس از آن نیز روند کاهش صادرات نفت ادامه یابد، افزود: آقای زنگنه، وزیر نفت دولت گذشته، برای تداوم روند تولید گاز در کشور، هر ۶ ماه یک‌ بار به سران سه قوه گزارش می‌داد تا مجوز خرید ۱۲ نفتکش بزرگ را برای ذخیره‌سازی نفت و میعانات گازی روی آب دریافت کنند.

وی ادامه داد: آقای زنگنه به من گفت راهی جز ذخیره‌سازی روی آب نداریم، زیرا نفت و میعانات گازی فروش نمی‌رود.

وزیر نفت با بیان اینکه با توجه به شرایط آن روز، من هم در شهریور ۱۴۰۰ به سران سه قوه برای دریافت مجوز خرید ۶ نفتکش بزرگ نامه نوشتم، گفت: این در حالی بود که برای افزایش تولید و صادرات نفت و میعانات گازی در دولت سیزدهم برنامه داشتیم، اما در کوتاه‌مدت برای تداوم تولید گاز، افزایش ذخیره‌سازی ضروری بود.

به گفته اوجی، همه مخازن دریا و خشکی در ابتدای دولت سیزدهم پر بود.

وی با اشاره به نشست با سران سه قوه در شهریور ۱۴۰۰ افزود: آقای قالیباف در آن نشست گفت شما هم مسیر دولت گذشته را می‌روید، اما در پاسخ اعلام کردم مسیر افزایش صادرات را آغاز کرده‌ایم.

نفتکشی برای ذخیره‌سازی روی آب نخریدیم

وزیر نفت به تغییر مصرف و روند صادرات نفت و میعانات گازی در دولت سیزدهم اشاره کرد و ادامه داد: با وجود مجوز سران سه قوه، یک کشتی نیز به این منظور نخریدیم و از شهریور ۱۴۰۰ تولید میعانات گازی، با مصارف و صادرات هم‌تراز شد.

اوجی با تأکید بر اینکه در آن زمان ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب ذخیره شده بود، اعلام کرد: برخی از این میعانات گازی که سه سال روی آب مانده بود ۲فازی و ۳فازی شده بودند و ترکیب به هم خورده بود.

وی تصریح کرد: همچنین ۳۰ میلیون بشکه نفت سنگین و فوق‌سنگین در کشور بدون مشتری مانده بود. به آمارها نگاه کنید که در ماه‌های آخر دولت دوازدهم فروش نفت چه مقدار بود. هرچه می‌خواهیم در این زمینه چیزی نگوییم و اطلاعات محرمانه بماند، اجازه نمی‌دهند.

جبران کسری ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه با افزایش صادرات نفت

وزیر نفت در پاسخ به ادعای برخی که می‌گویند «اگر دولت سیزدهم نفت می‌فروشد، پس پول آن کجا می‌رود»، گفت: دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰ با کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی روبه‌رو بود و در هفته‌ها و ماه‌های نخست، دیگر وزرا از وزارت نفت می‌خواستند فروش نفت با سرعت افزایش یابد تا کسری بودجه جبران شود.  

اوجی با اشاره به اینکه خزانه کشور نیز خالی بود، ادامه داد: حرکت را برای افزایش تولید و صادرات نفت آغاز کردیم و خدا نیز به این حرکت برکت داد و نفت ۱۴۰ دلار شد.

وی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این صنعت را جذب سرمایه‌گذاری دانست و افزود: سرمایه‌گذاری در دو محور افزایش تولید نفت و گاز و بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور برنامه‌ریزی شد.  

سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید و بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت نفت

وزیر نفت اولویت سرمایه‌گذاری را افزایش تولید نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی اعلام کرد و گفت: بهینه‌سازی مصرف انرژی دیگر اولویتی بود که همسو با این موضوع دنبال شد، زیرا قرار نیست هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود و تولید به‌دنبال مصرف بدود.

اوجی با تأکید بر اینکه هر دو اولویت را در دستور کار داشتیم، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌ها برای افزایش ظرفیت تولید در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت را اولویت‌بندی کردیم تا طرح‌های همسو با افزایش تولید و ایجاد ارزش‌ افزوده در دستور کار قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام صنعت نفت که برخی از آن‌ها ۱۲ سال حرکت لاک‌پشتی داشتند، بسیج شدیم، تأکید کرد: درمجموع اجرا و تکمیل ۳۰۰ پروژه نیمه‌تمام و تازه به ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار برای افزایش ظرفیت تولید در صنعت نفت در دستور کار قرار گرفت که تا امروز ۱۵۵ پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نفت افزود: البته تکیه ما تنها به تولید نبوده و در بهینه‌سازی مصرف انرژی در همه بخش‌ها شامل حمل‌ونقل، نیروگاه، صنایع و بخش خانگی طرح‌های مطلوبی اجرا شده است.  

تصویب ۳۶ میلیارد دلار طرح برای بهینه‌سازی مصرف انرژی

اوجی گفت: این طرح‌ها در شورای اقتصاد مصوب شده که ارزش آن‌ها ۳۶ میلیارد دلار است تا مصرف انرژی در کشور کاهش یابد.

وی تأکید کرد: به لطف الهی و خواسته شهید جمهور، مصرف را در کشور مدیریت و بهینه کردیم.

وزیر نفت ادامه داد: رونمایی امروز نیز نمونه اجرای طرح‌های بهینه‌سازی است، درحالی‌که طرح‌های بهینه‌سازی در دولت‌های گذشته هم وجود داشت اما مغفول مانده بودند.

اوجی به بهینه‌سازی رایگان موتورخانه ۴۵۰ مجتمع مسکونی از سوی شرکت ملی گاز ایران اشاره و تأکید کرد: در گذشته، ابتدا باید طرح‌های صرفه‌جویی اجرا می‌شد و پس از اجرا، از محل آن صرفه‌جویی، سرمایه‌گذاری انجام‌شده را بازپرداخت می‌کردیم، اما در دولت سیزدهم حساب بهینه‌سازی مصوب و گره‌های اجرای طرح باز شد.

وی یادآور شد: امروز طرح‌های بهینه‌سازی در هر بخشی مانند حمل‌ونقل، صنایع، نیروگاه‌ها و بخش تجاری از سوی سرمایه‌گذاران اجرا می‌شود.

استفاده از توانمندی دانش‌بنیان‌ها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی

وزیر نفت با یادآوری اینکه استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف انرژی در صنایع می‌تواند برای کشور سودآوری بسیاری داشته باشد، گفت: طی دهه‌های اخیر طرح‌های بزرگی مانند بهینه‌سازی مصرف انرژی و جمع‌آوری گازهای همراه نفت مغفول مانده بودند.

اوجی با بیان اینکه دولت سیزدهم در سه سال اخیر، توانست با سرمایه‌گذاری حدود ۵ میلیارد دلاری با توجه به تأکیدهای رئیس‌جمهوری شهید ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب از گازهای همراه نفت خام را در جنوب و غرب کشور جمع‌آوری کند، ادامه داد: در زمینه دیگر طرح‌های کلان صنعت نفت مانند فاز ۱۴ پارس جنوبی، فاز دوم پالایشگاه آبادان و  فاز ۱۱ پارس جنوبی شاهد تحولات عظیمی بودیم؛ فاز ۱۱ حداقل ۲۰ سال در کشور میان شرکت‌های غربی و شرقی دنیا دست به دست شده بود که با همت کارشناسان ایرانی به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به حضور خود در مجمع اخیر کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) گفت: مدیرعامل شرکت توتال فرانسه در این نشست نزد بنده آمد و با تعجب از من پرسید که واقعاً شما فاز ۱۱ را افتتاح کردید؟ ایران اکنون روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب گاز از این فاز برداشت می‌کند و این رقم تا چند سال آینده به روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید. در مجمع اخیر جی‌ئی‌سی‌اف میانگین افزایش تولید گاز ایران در سال ۲۰۲۳ حدود ۵درصد اعلام شد، درحالی‌که این رقم در کشور دیگری ۲.۵درصد بوده است.

وزیر نفت با اشاره به مذاکرات انجام‌شده با روسیه طی یک سال و نیم اخیر به‌منظور امضای توافق‌نامه ترانزیت و انتقال گاز روسیه از خاک ایران به کشورهای همسایه، توضیح داد: ایران می‌تواند با انتقال این گاز در سرزمین خود انقلاب اقتصادی و صنعتی ایجاد و امنیت انرژی همسایگان خود را تأمین کند.

اوجی درباره برخی ابهام‌های مطرح‌شده از سوی تعدادی از مسئولان درباره اینکه پول نفت صادراتی چه می‌شود، تصریح کرد: پرداخت بدهی‌های به‌ارث‌رسیده از دولت گذشته، تنها بخشی از هزینه‌کرد پول نفت بوده است؛ برای نمونه، شرکت ملی گاز ایران در آغازبه‌کار دولت سیزدم یک‌میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بدهی به کشور ترکمنستان داشت و سقف معاملات گازی با این کشور از چند میلیارد دلار در سال به ۲۰۰ میلیون دلار کاهش یافته بود که در همان هفته‌های نخست، مذاکرات فشرده با این کشور آغاز و بدهی پرداخت شد. هزینه واردات کالاهای اساسی و دارو، کالا برگ، یارانه نقدی طی سه سال اخیر با پول نفت صادراتی پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: یادمان نرود مبالغ مورد نیاز برای افزایش یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان از محل صادرات نفت تأمین شده، درحالی که هزینه پروژه‌های مسئولیت اجتماعی که در دولت‌های گذشته در صنعت نفت ۴ هزار میلیارد تومان بود، امروز به ۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

تداوم صادرات نفت ایران با وجود تشدید تحریم‌ها

وزیر نفت با یادآوری تشدید تحریم‌های صادرات نفت در سه سال اخیر و تداوم صادرات نفت با وجود این تحریم‌ها، تأکید کرد: بنده نه اصولگرا هستم و نه اصلاح‌طلب، بنده مطیع دستورهای مقام معظم رهبری هستم و به نمایندگی از کارکنان صنعت نفت، اجازه نمی‌دهم دستاوردهای ۳۰۰ هزار کارمند این صنعت در سه سال اخیر پایمال شود. کسانی که عملکرد صادرات نفت ایران را زیر سؤال می‌برند و ادعا می‌کنند ما نفت را با تخفیف می‌فروشیم، یک روز هم نمی‌توانند روی سکوهای دریایی و مناطق عملیاتی کار کنند. بدانید که تخفیف‌های اعمال‌شده به مشتریان بین‌المللی از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر است.

اوجی تصریح کرد: برخی می‌گویند کشور چین نفت خام ایران را به هر قیمتی که بخواهد می‌خرد، این‌طور نیست. نمی‌توانم همه مسائل را بازگو کنم. چرا ناسپاسی می‌کنید و شاکر خداوند و کارکنان این صنعت بزرگ نیستید. این کارکنان اجازه ندادند با وجود سه بار حمله تروریستی و سایبری یک ساعت هم در تأمین انرژی کشور وقفه بیفتد.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به ریل‌گذاری انجام‌شده در زمینه صادرات نفت خام، هر دولتی که در آمریکا روی کار بیاید این صادرات ادامه خواهد شد، افزود: پایانه‌های نفتی، نفتکش‌ها و حساب‌های مالی شرکت ملی نفت ایران را هر روز درگیر یک تحریم جدید کردند، اما همکاران من هربار با روش‌های تازه، نفت را صادر کردند.

وزیر نفت در پایان با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری خارجی در سه سال اخیر در کنار استفاده از توان مالی داخلی مانند هلدینگ‌ها گفت: برای نمونه، هم‌اکنون ۷ میدان نفتی ایران از سوی شرکت‌های روسی در حال توسعه است که از محل این توسعه‌ها ۲۲۰ هزار بشکه به تولید نفت ایران افزوده شد.

کد خبر 643733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =