توسعه گازرسانی در استان آذربایجان غربی

یک شهر، 200 روستا و 18 واحد صنعتی استان آذربایجان غربی امروز با حضور رئیس جمهوری و مدیرعامل شرکت ملی گاز به شبکه سراسری گاز کشور متصل می‌شوند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز در نخستین ماموریت کاری در سمت جدید، امروز (دوشنبه، 28 آبان‌ماه) در استان آذربایجان غربی حضور می‌یابد.

حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری در این استان فرصتی مغتنم برای افتتاح طرح گازرسانی به یک شهر، 200 روستا و 18 واحد صنعتی از طریق ویدئوکنفرانس است.

به گفته علیرضا شیخی، مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان غربی، برای بهره‌برداری از این عملیات، 140 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

هم‌زمان با این مراسم، کلنگ آغاز عملیات گازرسانی به 59 روستا و 166 واحد صنعتی آذربایجان غربی نیز به زمین زده خواهد شد که برای اجرایی شدن آن اعتباری بالغ بر 115 میلیارد تومان برآورد شده است.

تا سال ۹۲، فقط ۳۱۰ روستا ( ضریب نفوذ 32 درصد) و ۳۵ شهر آذربایجان غربی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند بوده‌اند، اما با برنامه‌های دولت یازدهم و دوازدهم، تاکنون یک هزار و 13 روستا و ۳۹ شهر استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شده‌اند به گونه‌ای که اکنون ضریب نفوذ گاز طبیعی بین خانوار روستایی به 65 درصد رسیده است و با بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی در دست اجرا، این آمار به بالای ۸۰ درصد خواهد رسید. اکنون تعداد مشترکان گاز طبیعی استان آذربایجان غربی حدود یک میلیون مشترک است.

اکنون عملیات گازرسانی به 636 روستا در استان آذربایجان غربی در حال اجراست و تا ابتدای آبان ماه امسال نیز  ۱۹۴ روستا از گاز بهره‌مند شدند.

پیش از آغاز به کار دولت یازدهم، ۴۳۷ صنعت عمده، انرژی خود را از گاز طبیعی تامین می‌کردند و ۱۰۳ ایستگاه گاز طبیعی فشرده (CNG) نیز در استان فعال بودند که این ارقام اکنون ۷۷۰ صنعت و ۱۲۲ ایستگاه CNG در استان‌ رسیده است.

کد خبر 285722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =