ستاره، دختر ایران

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا که می‌توان آن را به لحاظ استفاده از توانمندی متخصصان داخلی در اجرا و استفاده از تجهیزات تولید داخل، ایرانی‌ترین پالایشگاه کشور و دختر ایران خواند، روزانه با پالایش 360 هزار بشکه میعانات گازی با ارزش میدان مشترک پارس جنوبی و تبدیل آن به فرآورده‌های سبک و باکیفیت، کشور را در مسیر خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز قرار داده است.

به گزارش خبرنگار شانا، ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت دریافت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه خوراک از میدان مشترک پارس‌جنوبی در قالب ۳ فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌‌ای از سال ۱۳۸۵، با هدف حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی، کاهش آلایندگی‌های محیط‌زیستی و کمک به خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های راهبردی انرژی آغاز شد. فاز سوم این پالایشگاه در روزهای گذشته به بهره‌برداری رسید و با تولید روزانه 45 میلیون لیتر بنزین و 15 میلیون لیتر گازوئیل باکیفیت در این پالایشگاه، سقف تولید بنزین کشور به روزانه 105 میلیون لیتر رسید و کشور در شرایط باثباتی به لحاظ تولید فرآورده‌های باکیفیت قرار گرفت و از واردات بنزین بی‌نیاز شد. در گزارش پیش رو نگاهی داریم به ابعاد و ویژگی‌های برتر این پالایشگاه که از نظرتان می‌گذرد.

***

عملیات ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان را با خود یدک می‌کشد، در زمینی به مساحت 700 هکتار در سال 85 در جوار پالایشگاه بندرعباس آغاز شد و خوراک آن به وسیله یک خط لوله 485 کیلومتری از پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی تامین می‌شود. در نقش و اهمیت ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در کشور همین بس که 55 درصد بنزین کشور در این پالایشگاه تولید می‌شود و می‌توان آن را به‌ویژه در شرایط خاص سیاسی امروز ایران، ستاره خودکفایی ایران در بنزین و نماد اقتصاد مقاومتی خواند.

با احداث پالایشگاه ستاره خیلج‌فارس و از محل تولیدات دو فاز نخست این پالایشگاه، تولید بنزین کشور در پنج سال گذشته، 45 درصد افزایش یافته و تولید بنزین یورو 4 و 5 کشور 13 برابر شده است و اگر در مصرف بنزین نیز صرفه‌جویی‌های لازم در کشور انجام و مصرف بیش از حد مهار شود، صادرکننده بنزین خواهیم شد. دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری در آیین بازگشایی فاز دوم این پالایشگاه گفت: پروژه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس یک پروژه کم‌نظیر در منطقه و جهان است که ایران را از واردات بنزین بی‌نیاز کرده و آیا نباید به توان متخصصان داخلی و کارگران ایرانی در راه‌اندازی این پروژه افتخار کرد؟ ایران 80 میلیون نفر جمعیت دارد و روزانه 80 میلیون لیتر بنزین در کشور سوزانده می‌شود که در هیچ جای دنیا چنین مصرفی وجود ندارد و لازم است برای دستیابی به صادرات بنزین، مصرف بهینه سوخت در کشور انجام شود.

پمپ بنزین 12
بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز درباره این پالایشگاه می‌گوید: ستاره خلیج‌فارس ابتدا کلاف پیچیده‌ای بود که باز کردن گره‌های آن صبر و حوصله زیادی می‌خواست و خوشبختانه همکاران ما در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) و شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (اویکو) برای موفقیت این طرح تلاش و همکاری بی‌وقفه‌ای داشتند.

وی تاکید می‌کند: در گذشته کشورهای خارجی با تحریم روی کمبود بنزین فشار می‌آوردند، در حالی که با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در تولید بنزین به ثبات رسیده‌ایم و از بابت تحریم‌ها نگرانی نداریم.

در همین حال، علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز در نشست خبری افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: مسیر خودکفایی بنزین از پالایشگاه‌سازی نمی‌گذرد، بلکه بهینه‌سازی در مصرف سوخت، متنوع‌سازی سبد سوخت کشور و دیگر راه‌های مدیریت مصرف انرژی باید مدنظر قرار بگیرد، زیرا با همین رشد 7 درصدی سالانه در مصرف بنزین کشور، در صورت عدم مدیریت صحیح مصرف تا سال 1412 فاصله تولید و مصرف بنزین در کشور به روزانه 195 میلیون لیتر خواهد رسید.

جوانان در ستاره خلیج فارس

به لحاظ نیروی انسانی، پالایشگاه ستاره خلیج فارس را می‌توان جوان‌ترین پالایشگاه کشور دانست که در آن بیش از 10 هزار نیروی متخصص جوان، تجربه‌هایی گرانقدر اندوختند. میانگین سنی کارکنانی که این پروژه بزرگ را ساختند و به تولید رساندند، حدود 33 سال است و جوانگرایی هم در عرصه نیروهای میدانی و هم در حوزه مدیریت به چشم می‌خورد. خوشبختانه در این طرح ترکیب تجربه‌گرایی و جوان‌گرایی بسیار موثر بوده و با انجام اقدام‌های اجرایی از سوی نیروهای جوان و پرانرژی و اتاق فکر از سوی افراد با تجربه، نتایج شگرفی از جمله بومی‌سازی دانش فنی ساخت پالایشگاه میعانات گازی و بهره‌گیری از صنایع داخلی حاصل شد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایشگاه  16

محرومیت‌زدایی با محوریت تولید

 محمدعلی دادور، مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس یکی از دستاوردهای احداث پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را محرومیت‌زدایی از مناطق مختلف کشور به ویژه جنوب ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی پالایشگاه در جنوب‌غربی شهر بندرعباس عنوان می‌کند و می‌گوید: پالایشگاه ستاره با ایجاد زنجیره‌ای از تولید و اشتغال در صنایع پالایشی و دیگر صنایع جانبی وابسته، سهم خود را در محرومیت‌زدایی از این منطقه ایفا می‌کند.

پالایشگاه رکورد‌ها

 دومین آبگیر بزرگ ایران در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس احداث شده است؛ با دانش فنی و توان متخصصان داخلی امروز تامین آب پالایشگاه از طریق دریا صورت می‌پذیرد و آبگیری از دریا به مساحت سه هکتار و به ظرفیت 200 هزار متر مکعب در ساعت از طریق دو خط لوله 88 اینچی به طول 6 کیلومتر انجام می‌شود. خودکفایی در تامین برق مورد نیاز به وسیله‌ هفت دستگاه توربین گازی و دو دستگاه توربین بخار و برق پشتیبان از طریق برق سراسری با دیماند 25 مگاوات ساعت نیز یکی دیگر از رکوردهای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به شمار می‌رود. افتتاح دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بازه زمانی کمتر از 14 ماه با توانمندی نیروهای کارآزموده‌ داخلی، راه‌اندازی و بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه در مدت هفت ماه با تولید روزانه 45 میلیون لیتر بنزین و 15 میلیون لیتر نفت‌گاز باکیفیت و روزانه 1000 تا 1200 تن گاز مایع از دیگر برتری‌های این طرح عظیم ملی است. در فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس همچنین بزرگ‌ترین راکتور واحد تصفیه هیدروژنی نفتای (NHT) خاورمیانه به وزن 750 تن با ثبت رکوردی جدید، 21 ساعته بارگذاری شده است.

اجرا و راه اندازی کمپرسور زیمنس 5251 به عنوان قلب تپنده واحد بنزین‌سازی با کنار گذاشتن وندور مربوطه از پروژه، نوشتن logic کوره‌ها و کمپرسورها از سوی گروه کنترل پالایشگاه بدون وندور خارجی، نصب تابلوهای کنترل در ساختمان SRR با توجه به حجم بالای کانکشن کابل‌ها به تابلوهای کنترل، پایپینگ پروژه شامل ساخت و نصب اسپول‌ها، هایدروتست، فلاشینگ و... در مدت پنج ماه (استاندارد جهانی 30 ماه است)، لودینگ کاتالیست راکتورها در کوتاه‌ترین زمان ممکن و... از شاهکارهای ثبت شده در اجرای این پروژه بوده است.

بازدید خبرنگاران از پالایشگاه ستاره خلیج فارس 8

ایرانی‌ترین پالایشگاه

 استفاده از بیش از 70 درصد تجهیزات از صنایع داخلی کشور، اختصاص بیشترین سهم از ساخت داخل در میان پروژه‌های نفتی، اجرای نزدیک به 100 درصد پروژه ازسوی نیروهای داخلی، دخیل بودن بیش از 17 هزار نیروی جوان در اوج کار، بومی‌سازی سیستم تصفیه آب دریا، ساخت کاتالیست‌های واحد ایزومریزاسیون و سی‌سی‌آر از سوی یک شرکت داخلی، بومی‌سازی سامانه کنترل هیتر کوره‌های پالایشگاه از سوی نیروهای داخلی و داخلی بودن 95 درصد راه‌اندازی‌های این طرح که همه و همه می‌تواند تاییدکننده مهر ایرانی‌ترین پالایشگاه کشور بر پیشانی ستاره باشد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس 3

بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا

 عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا و نخستین در خاورمیانه به پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایران تعلق دارد که افتخاری بزرگ است. علیرضا صادق‌آبادی، معاون جوان وزیر نفت معتقد است، سایر کشورها هیچ وقت فرصت ساخت چنین پالایشگاهی را نخواهند داشت، زیرا به منابع میعانات گازی دسترسی ندارند. میعانات گازی استحصال شده از فرآیند تصفیه گاز در عسلویه یا باید به فروش می‌رسید یا در طبیعت رها می‌شد که یک فاجعه زیست محیطی به همراه داشت، یا به تعطیلی فازهای پارس جنوبی منجر می‌شد و اینچنین بود که ایده ساخت بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا با توجه به مزایای خوراک میعانات گازی از جمله پایین بودن گوگرد آن نسبت به نفت و تبدیل 70 درصد هر بشکه به فرآورده با کیفیت بنزین عملی شد.

آثار زیست محیطی

فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به لحاظ زیست محیطی در مقایسه با دیگر پالایشگاه‌های کشور از کیفیت مطلوب‌تری برخوردارند و به تایید رئیس سازمان ملی استاندارد، مقدار مواد آروماتیک آن از جمله بنزن در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز معتقد است: پالایشگاه ستاره خلیج فارس دارای فناوری پاک و کمک‌کننده به رفع آلودگی محیط زیست بوده و محصولات تولیدی آن از جمله بنزین با اکتان بالای 91 و بنزن زیر یک درصد آن، دارای بیشترین سازگاری با محیط زیست است. در حقیقت می‌توان گفت به تولید رسیدن محصولات باارزش در ستاره می‌تواند ترغیب و تشویق‌کننده صنعت خودروسازی برای وارد کردن خودروهایی با موتورهای با کیفیت بهتر در بازار باشد.

تقویت قدرت دیپلماسی

 محمدعلی دادور، مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس معتقد است: موقعیت مکانی این پالایشگاه و تولید محصولات با ارزش افزوده بالای آن، شرایطی را ایجاد کرده است که محصولات این پالایشگاه متقاضی زیادی در داخل و خارج از کشور داشته باشد و در صورتی که بتوانیم نقشه راه منسجم و درستی را ترسیم و پیاده کنیم، می‌توانیم در بازاریابی محصولات موفق باشیم. موقعیت مکانی این پالایشگاه موجب شده است هزینه حمل‌ونقل که یکی از مسائل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده محصول است، حذف شود و کشورهای منطقه از جمله عراق، افغانستان و... متمایل به خرید این محصولات باشند و با افزایش تولید بنزین در این پالایشگاه، کشورمان می‌تواند بر قیمت بنزین در منطقه تاثیرگذار باشد و از این حیث پالایشگاه ستاره خلیج فارس برگی برنده در صنعت نفت کشور محسوب می‌شود که قدرت دیپلماسی انرژی کشور را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد داد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس 2

احداث فاز 4 ستاره با تجهیزات و تامین‌کننده‌های داخلی

 عملیات ساخت، تسطیح و خاکبرداری این فاز به صورت رسمی از شهریور ماه سال 97 آغاز شد و طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است در کمتر از دو سال آینده با استفاده از تجارب گذشته و بدون نیاز به تامین‌کننده‌های خارجی ساخته شود. به گفته علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران بیش از 90 درصد تجهیزات این فاز از پالایشگاه ایرانی خواهد بود و با راه‌اندازی آن ظرفیت دریافت خوراک پالایشگاه به مرز 500 هزار بشکه میعانات گازی در روز خواهد رسید.

  تیتر این گزارش برگرفته از مستندی به همین نام است که درباره تلاش‌های متخصصان توانمند ایرانی در این پالایشگاه تهیه شده است.

آرزو عطایی

کد خبر 286825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =