ایران به جمع صادرکنندگان بنزین پیوست

با افزایش ۱۶ درصدی ظرفیت پالایشگاه‌های کشور در هفت سال اخیر ایران نه‌تنها از واردات بنزین بی‌نیاز شد، بلکه به جمع صادرکنندگان آن پیوست.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، با نگاهی به روند تاریخی مصرف و واردات بنزین، مشخص می‌شود که از سال ۱۳۶۱ که مصرف از تولید بنزین پیشی گرفت، واردات این محصول راهبردی متوقف نشد تا آنجا که سرانجام با بهره‌برداری از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در دولت تدبیر و امید، نه‌تنها ایران از واردات بنزین بی‌نیاز شد، بلکه به جمع صادرکنندگان آن نیز پیوست.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید توجه به خودکفایی در تولید بنزین با توجه به تحریم فروش این سوخت بیشتر شد. در کنار افزایش تولید و بهبود کیفیت پالایشگاه‌های نفتی کشور، ‌در دولت یازدهم و دوازدهم، ‌ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه سرعت گرفت.

این در حالی است که مخالفان و منتقدان زنگنه از وی به‌عنوان دشمن پالایشگاه‌سازی در کشور یاد کرده و از همین رو زنگنه را به خام‌فروشی متهم می‌کنند اما نگاهی به عملکرد گذشته و حال حاضر زنگنه، بیانگر واقعیت دیگری است. در واقع زنگنه نه‌تنها مخالفتی با افزایش ظرفیت پالایشی کشور ندارد، بلکه در مسیر افزایش این ظرفیت نیز گام‌های اساسی برداشته است.

زنگنه که در دولت حسن روحانی به خیابان طالقانی بازگشت، نه‌تنها طرح‌های پالایشی معطل مانده از قبل را تکمیل کرد، بلکه ظرفیت پالایشی جدید ۴۸۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی را در قالب پالایشگاه‌های سیراف در دستور کار قرار داد. البته ظرفیت این پالایشگاه‌ها به ۳۶۰ هزار بشکه کاهش یافت. پالایشگاه‌هایی که می‌توانند به‌عنوان ستاره دوم صنعت پالایش در کارنامه بیژن زنگنه ثبت شوند.

در کنار آن به‌تازگی وزیر نفت از آمادگی اعطای ساخت پتروپالایشگاه‌ها با ظرفیت ۱.۵ میلیون بشکه خبر داده است و این موضوع با تصویب تنفس خوراک از سوی صندوق توسعه ملی به مرحله اجرا وارد خواهد شد.

با وجود این اقدام‌ها البته پالایشگاه ستاره خلیج فارس به همان ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی رضایت نداد و در حال حاضر به گفته مدیرعامل آن، ظرفیت این پالایشگاه روزانه ۴۵۰ هزار بشکه است که تا پایان شهریور ماه به ۴۸۰ هزار بشکه بالغ خواهد شد. در واقع با تغییر در عملکرد این پالایشگاه، ‌بدون آنکه فاز چهارمی در آن ساخته شود، به اندازه یک فاز ظرفیت آن افزایش پیدا کرد. تا آنجا که سال گذشته ۱۴۰ میلیون بشکه میعانات گازی در این پالایشگاه فرآورش شد که به دنبال آن تولید و عرضه ۱۳ میلیارد لیتر بنزین صورت گرفت.

اگر امروز ستاره خلیج فارس به بهره‌برداری نرسیده بود یا خلیج فارس به بزرگ‌ترین انبار روی آب میعانات گازی جهان تبدیل شده بود، یا با خاموشی گسترده به دنبال کاهش تکلیفی گاز روبه‌رو می‌شدیم و از همین رو پالایشگاه ستاره خلیج فارس ریسک تولید گاز پارس‌جنوبی در شرایط تحریم را کاهش داد.

این اقدام‌ها سبب شد تا ظرفیت پالایشی ایران در پالایشگاه‌های نفت و میعانات گازی که در سال ۹۲ عددی معادل یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز بود امروز و با اقدام‌های دولت تدبیر و امید به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرد. این اعداد نشان‌دهنده رشدی ۱۶ درصدی در ظرفیت پالایشگاه‌های ایران در طول مدت هفت سال است. این در حالی است که از ابتدای انقلاب تا سال ۹۲ یعنی چیزی حدود ۳۵ سال، ‌ظرفیت پالایشی ایران ۵۶ درصد بیشتر شده بود و از یک میلیون و ۱۸۵ هزار بشکه در سال ۵۷ به یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز در سال ۹۲ رسیده بود.

پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که ظرفیت پالایشگاه‌های ایران تا پایان امسال به ۲.۲ میلیون بشکه در روز می‌رسد و این رقم تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۲.۳ میلیون بشکه بالغ خواهد شد. با توجه به این ظرفیت تولید بنزین ایران نیز رشد داشته و از ۵۹.۵ میلیون لیتر در سال ۹۲ به ۱۱۵ میلیون لیتر در شرایط فعلی افزایش داشته است.

با مقایسه رشد ظرفیت پالایشگاه‌ها که ۱۶ درصد بوده، با ظرفیت تولید بنزین در ایران که عددی بیش از ۸۰ درصد را نشان می‌دهد، این نکته مشخص می‌شود که ایران نه‌تنها ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی خود را افزایش داده، بلکه در این مدت تلاش کرده به سمت تولید فرآورده‌هایی با ارزش افزوده بیشتر حرکت کند.

این در حالی است که تولید گازوئیل نیز به‌عنوان سوختی میان‌رده در بین فرآورده‌های نفتی، رشدی ۱۶ درصدی و متناسب با ظرفیت پالایشی ایران تجربه کرده است. ظرفیت تولید گازوئیل از ۹۹ میلیون لیتر در سال ۹۲ به ۱۲۵ میلیون لیتر در سال‌ جاری رسیده است. دستیابی به این اعداد در تولید فرآورده این امکان را برای ایران فراهم کرده تا در شرایط تحریم بتواند به واسطه صادرات فرآورده‌های نفتی بخشی از ارز مورد نیاز کشور را تأمین کند.

کد خبر 306618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =