زنگنه مقابل بی‎ساختاری فروش نفت ایران ایستاده است

مشاور سابق وزیر نفت گفت: به‎عنوان یکی از منتقدان بیژن زنگنه، بسیاری از انتقادهایی را که امروز نسبت به وی مطرح می‌شود نمی‌پذیرم؛ بی‌ساختار شدن فروش نفت در کشور، بزرگ‌ترین منبع درآمدی ایران را تبدیل به بزرگ‌ترین مامن فساد خواهد کرد و همین که امروز در این زمینه ساختار روشنی در وزارت نفت وجود دارد، از عملکرد ایشان نشأت می‌گیرد.

محمدرضا مقدم به عنوان یکی از مدیران با سابقه وزارت نفت، در گفت‌وگو با خبرآنلاین عنوان کرده است که به دلیل اختلاف نظر با وزیر نفت، خواهان بازنشستگی زودهنگام خود شده و ادامه داده است: به‌رغم این اتفاق، امروز از عملکرد آقای زنگنه دفاع می‌کنم و معتقدم توانسته است از پس مسئولیت تاریخی خود در این دوره برآید.

کارشناس حوزه نفت و مشاور سابق وزیر نفت با اشاره به هجمه عجیب و برنامه‌ریزی‌شده علیه وزیر نفت تاکید کرد: از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ مشخص بود او شمشیر را از رو برای ایران خواهد بست، بنابراین انتظار از مسئولان همه بخش‌ها متفاوت است. ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی خود وعده مقابله با معاملات نفتی و غیرنفتی ایران را داده بود و از روزی که سکان کاخ سفید را هم به دست گرفت به دنبال تدابیر و راهکارهای اجرای این تصمیم بود.

مقدم که پیش از انقلاب اسلامی دو بار هم به دلایل سیاسی زندان را تجربه کرده، ادامه داد: به همین دلیل می‌بینیم که وقتی آمریکا خروج از برجام را اعلام کرد، با آمادگی کامل بر فشارهای اقتصادی بر ایران افزود. در این میان فروش نفت به عنوان یک محل مهم برای تامین منابع در دستور بود و راه‌های فروش نفت هم تقریبا مشخص است. ایالات متحده با برنامه آمد و کار خود را آغاز کرد. در این کشاکش بین‌المللی، جنگ اطلاعاتی به اوج خود می‌رسد و آمریکایی‌ها از هر اطلاعی نهایت بهره را می‌برند. مثلا اگر مسیر مشخص فروش نفت به چین معلوم شود، قطعا فشار کاخ سفید بر پکن افزایش خواهد یافت و می‌تواند بهانه بیشتری به ترامپ بدهد.

این مدیر سابق نفتی با اعلام اینکه هم‌اکنون همه اطلاعات مربوط به فروش نفت ایران از سوی انواع دستگاه‌های جاسوسی رصد می‌شود، تصریح کرد: اینکه فکر کنیم اسرائیل به تنهایی با ایران عناد می‌ورزد، درست نیست. این کشور متحدان فراوانی در سطح جهان دارد و نباید آنقدر مفت و ساده اطلاعاتی از کشور درز پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط حساس اتفاقات عجیب و غیرقابل قبولی نیز رخ می‌دهد، گفت: بازپخش تصاویری درباره اطلاعات فروش نفت ایران از جمله این اتفاق‌های باور نکردنی بود، سوال من از کسانی که می‌گویند این تصاویر یک بازپخش ساده بود، این است؛ آیا پخش اطلاعات فروش نفت ایران، از یک رسانه خارجی اثری مشابه با بازپخش صدا و سیمای رسمی دارد؟ این بازپخش دقیقا به معنای تائیدیه دولت ایران است. بازپخش کدام است؟ بازپخش یعنی چه؟ این رسما به معنای پذیرفتن موضوع بود و از نظر من کاری نابخردانه و کاملا به زیان منافع ملی بود.

معاون سابق امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت اظهار کرد: من کسی هستم که با ایشان (زنگنه) واقعا اختلاف نظر داشته و دارم، اما نمی‌توانم در این فضا حقیقت را عنوان نکنم.

وی افزود: اکنون وقتی به ماجرا و حواشی حول وزارت نفت نگاه می‌کنم، می‌بینم در هر حال وزیر نفت چارچوب دارد و در همین راستا حرکت می‌کند. ایشان نگاه خوبی در بازار اوپک دارد و یک لحظه از باورهای خود عدول نکرده است. او سیاست‌هایی را که باور دارد به میدان آورد و آنها را با اعتقاد و بسیار محکم اجرایی می‌کند. همچنین زنگنه چارچوبی برای فروش نفت کشور آماده کرده که گرچه نیازمند اصلاحاتی است، اما به هر حال برای فروش نفت کشور کارایی دارد.

مقدم تاکید کرد: لازم است هشدار بدهم بی‌ساختار شدن فروش نفت در کشور، بزرگ‌ترین منبع درآمدی ایران را به بزرگ‌ترین مامن فساد تبدیل خواهد کرد، به همین دلیل من هم که منتقد زنگنه بودم بسیاری از انتقادهایی را  که امروز نسبت به وی مطرح می‌شود نمی‌پذیرم. زیرا پیش‌تر یک ساختار روشن در وزارت نفت و عملکرد نفتی کشور نداشتیم و همین که امروز داریم از عملکرد ایشان نشأت می‌گیرد.

مقدم با بیان اینکه در هر حال به زنگنه می‌توان نقد کرد، گفت: البته ایشان کارهای بیشتری باید انجام می‌دادند. مثلا سبد فروش نفت صرفا به بازار رسمی محدود شد و بازار غیر رسمی سهم ناچیزی داشت. بعد تحریم‌ها که آمد عملا برای یافتن مسیرهای فروش غیررسمی خیلی دیر شده بود. با این همه گفتن اینکه زنگنه ضربات مهلکی به کشور زده یا واقعا قصد دارد به ایران آسیب بزند، از نظر من حرف‌هایی بی‌پایه است. همان طور که گفتم فروش نفت کار هر کسی نیست و زنگنه این نکته را به خوبی می‌داند، به همین دلیل مقابل بی ساختاری فروش نفت ایران در این دوره حساس ایستاده است.

وی در رابطه با اتهام‌های فسادی که به زنگنه نسبت داده می‌شود، گفت: مثلا در ماجرای کارتخوان، این کار را چند کارمند انجام داده‌اند که باید شدیدا برخورد شود، اما موأخذه باید از حراست وزارتخانه انجام شود و نه وزیر. در این همه مشکل، وزیر نفت چگونه می‌تواند به این مسائل بپردازد. مبارزه با فساد حائز اهمیت است،‌زیرا واقعا دشمن اصلی بقای کشور همین فساد است و نه جنگ و تحریم. با این همه مسائل را باید ریشه‌ای دید، مثلا در وزارتخانه‌های دیگر این اتفاقات نیست؟ پس ضمن برخورد با متخلف باید ریشه‌های تخلف را هم یافت. این میان مشخصا وزیر نفت را فردی سالم از این جهت می‌دانم.

کد خبر 290878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =