ظریف: می‌خواهیم قادر به فروش نفت و دریافت پول آن باشیم

وزیر امور خارجه گفت: اروپا تنها در کلام از برجام حمایت می‌کند، اما ما می‌خواهیم قادر به فروش نفت خود و دریافت پول آن باشیم.

به گزارش شانا، محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با روزنامه «تاگس آنسایگر» اعلام کرد: اگر اروپایی‌ها به تعهدهای خود عمل کنند، از گام‌هایی که برداشته‌ایم، بازمی‌گردیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره رایزنی‌های خود با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و اینکه چه اتفاقی باید برای حفظ توافق هسته‌ای رخ دهد، اظهار کرد: توافق هسته‌ای بر دو مبنا استوار است؛ یکی از آنها ایران را ملزم می‌کند تا اطمینان دهد که برنامه هسته‌ای‌اش تنها برای اهداف صلح‌آمیز است. دیگری نیز جامعه بین‌الملل، به‌ویژه دیگر طرف‌های توافق را ملزم می‌کند که تضمین کنند روابط اقتصادی دنیا با ایران عادی خواهد شد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ایران به تعهدهای خود عمل کرده است؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۵ بار تایید کرده که ایران به توافق پایبند است که پنج بار آن پس از خروج آمریکا از این توافق بوده است، اما روابط اقتصادی ایران با جهان به حالت عادی بازنگشته است. در حقیقت، این روابط حتی از زمان پیش از توافق هم بدتر شده است. مسئله این است که دیگر طرف‌ها به تعهدهای خود عمل نکرده‌اند.

ظریف در پاسخ به اینکه ایران اجرای بعضی از تعهدها را به حال تعلیق درآورده است، گفت: سازوکاری در توافق وجود دارد که مشخص می‌کند زمانی که یکی از طرف‌ها تعهدهای خود را اجرایی نمی‌کند، چه کاری باید انجام داد، ما از آنها استفاده کرده‌ایم. به محض اینکه اروپایی‌ها آغاز به اجرای تعهدهایشان کنند ما نه تنها اقدام‌های بیشتری انجام نمی‌دهیم، بلکه می‌توانیم از گام‌هایی که برداشتیم، بازگردیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به اینکه این دقیقا به چه معناست، تصریح کرد: اروپا خود را به ۱۱ مورد متعهد کرده است که شامل سرمایه‌گذاری، هواپیمای غیرنظامی، حمل‌ونقل و بازگشت شرکت‌های اروپایی (به ایران) است. ما هیچ یک از اینها را به عنوان پیش‌شرطی برای اجرای کامل تعهدهایمان درخواست نمی‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران گام سوم را اجرایی می‌کند، اظهار کرد: مگر اینکه اروپا همین حالا دست به اقدام بزند. گام سوم از ششم سپتامبر (۱۵ شهریورماه) آغاز می‌شود، اگر بتوانیم با اروپا به یک فهم مشترک برسیم و اروپایی‌ها اجرای آن را آغاز کنند، ما دست به این کار نمی‌زنیم.

زمان گام‌های قاطعانه‌تر فرارسیده است

ظریف درباره اینکه گام سوم چه خواهد بود، گفت: ما هنوز نمی‌دانیم. یک دیدگاه این است که گام سوم ما همچون دو مورد پیشین به‌گونه‌ای باشد که قابل بازگشت هم باشد. دیدگاه دیگر این است که تا به حال نیز ۱۲۰ روز به اروپایی‌ها فرصت داده‌ایم، اما اکنون در شرایطی هستیم که زمان گام‌های قاطعانه‌تر فرارسیده است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به اینکه اروپا و ایران هر دو خواهان حفظ توافق هستند، آیا این یک مشکل بین ایران و آمریکا نیست؟ بیان کرد: به نظر می‌آید که این یک مشکل با شخص بنده است، زیرا من هم تحریم شده‌ام، اما این مشکل بین ما و آمریکا نیست، بلکه مشکلی بین ما و اروپاست. آمریکا تعهدهای داشت که تصمیم گرفت آنها را زیر پا بگذارد، اما اروپا هم تعهدهایی دارد و آنها مستقل از آمریکا هستند و همچنین به‌طور جداگانه در توافق ذکر شده‌اند. اروپایی‌ها تازه همین دیروز نبوده است که از اهمیت اقتصاد آمریکا و دلار آشنا شده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران هیچ امیدی ندارد که این مسئله بتواند با مشارکت آمریکا حل شود؟ گفت: خیر، ما این مشکلات را آغاز نکرده‌ایم. رئیس جمهوری ترامپ از رئیس جمهوری اوباما خوشش نمی‌آید. من نمی‌توانم این مشکل را رفع کنم. اروپایی‌ها نیز نمی‌توانند.

ظریف درباره دعوت از او برای حضور در کاخ سفید تصریح کرد: برای چه کاری؟ رفتن به کاخ سفید برای یک مدت زمان نیم‌ساعته مشکلی را حل نمی‌کند. اگر شما به یک مهمانی دعوت شوید که به شما گفته شده «اگر نیایید در آینده از ورود شما به شهر نیز جلوگیری خواهد شد»، در این صورت چه کار می‌کنید؟ این یک دعوت‌نامه نیست، بلکه یک تهدید است. در این مورد هم به من گفته شد که اگر به دفتر بیضی (دفتر ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید) نروم تحریم خواهم شد.

آمریکا باید تعهدهای بین‌الملی خود را جرا کند

وی در پاسخ به اینکه آیا این بدین معناست که شما مذاکرات با کاخ سفید را رد می‌کنید؟ تاکید کرد: خیر. این دست ما نیست. این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد، نه ما. آنها می‌توانند به مذاکره بازگردند، اما برای این کار باید یک بلیت بین‌المللی بخرند و آن هم این است که تعهدهای بین‌المللی‌شان را اجرا کنند.

ظریف افزود: آمریکایی‌ها باید دست از این بردارند که دیگران را مجبور به نقض تعهداتشان (در برجام) کنند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد رئیس جمهوری مکرون برای در نظر گرفتن معافیت‌های جدید فروش نفت، اظهار کرد: آمریکا باید از ملزم کردن دیگران به نقض توافق دست بکشد. اگر می‌خواهد این کار را با معافیتی جدید انجام دهد، این به خودشان مربوط است.

وی در پاسخ به اینکه ایران امیدی به تلاش‌ها برای میانجی‌گری دارد؟ از جمله آنچه امانوئل مکرون در هفته‌های اخیر انجام داده است، گفت: ما در چند هفته گذشته با رئیس جمهوری مکرون تعاملاتی داشته‌ایم و در توافق هسته‌ای ماندیم، زیرا مکرون از آقای روحانی این درخواست را کرده بود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما دیدارهای خوبی داشتیم و اگر رئیس جمهوری مکرون می‌خواهد آمریکا را متقاعد کند که مانع‌تراشی نکند، ما از آن استقبال می‌کنیم. مشکل ما با آمریکا نیست، این مشکلی میان ایران و دیگر طرف‌های باقی‌مانده در توافق هسته‌ای است. آنها مشکلاتی با آمریکا دارند که مکرون می‌خواهد حل‌وفصل کند. ما از آن استقبال خواهیم کرد و به او تا جایی که بتوانیم و خطوط قرمزمان آسیب نبیند، کمک می‌کنیم.

ظریف در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه همه طرف‌ها می‌گویند خواهان جنگ نیستند، اما تنش‌ها در خلیج فارس در حال افزایش است و در این شرایط آیا خطر وقوع درگیری وجود دارد، بیان کرد: همیشه احتمال رویدادهای اتفاقی وجود دارد و افرادی که من آنها را «تیم بی» می‌نامم برخلاف میل ترامپ ‌می‌خواهند پای او را به جنگ بکشانند. بنابراین، ما باید بسیار مراقب و خویشتندار باشیم. ما خواهان جنگ نیستیم، اما از خود دفاع خواهیم کرد.

کد خبر 292488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =