جهانگیری: جای قدردانی و حمایت، بیشترین هجمه‌ها علیه وزارت نفت است

معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: جای تعجب است که وزارت نفت با وجود کارنامه درخشان خود باید به جای حمایت و قدردانی، بیشترین فشارها و هجمه‌ها را متحمل شود.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه خبری معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری امروز (دوشنبه، ۲۵ شهریورماه) در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به گزارش وزیر نفت درباره پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشور در بخش نفت و گاز در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: اقدام‌های انجام شده در این حوزه به‌طور کامل منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و باید با جدیت تداوم یابد.

وی با بیان اینکه همه ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی نظیر دانش‌بنیان بودن، مردمی کردن اقتصاد، برون‌گرایی، درون‌زایی و عدالت بنیانی در طرح‌های اجرا شده در صنعت نفت و گاز کشور نمایان است،‌ تصریح کرد: ایجاد ارزش افزوده و ممانعت از خام‌فروشی، افزایش برداشت نفت و گاز از میدان‌های مشترک، واگذاری طرح‌ها به پیمانکاران داخلی و بخش خصوصی و فراهم کردن زمینه برای حضور دانشگاه‌ها و شرکت‌های استارتاپی از دستاوردهای بزرگ وزارت نفت است که باید در این زمینه از مدیران این وزارتخانه قدردانی کنیم.

جهانگیری ادامه داد: یکی از بخش‌هایی که در دولت تدبیر و امید به‌طور جدی متحول شد، بخش نفت و گاز کشور بود که این تحول مدیون مدیریت صحیح و دقیقی است که به شکلی قابل ستایش توانسته محدودیت‌ها در توسعه این صنعت را برطرف کند.

معاون اول رئیس جمهوری ضمن ابزار تاسف از هجمه‌ها و فشارها بر وزارت نفت گفت: جای تعجب است که وزارت نفت با وجود کارنامه درخشان خود باید به جای حمایت و قدردانی، بیشترین فشارها و هجمه‌ها را متحمل شود.

جهانگیری با اشاره به وضع این صنعت در شروع کار دولت یازدهم و تاثیر تحریم‌ها در فروش فرآورده‌های نفت و گاز اظهار کرد: در آن زمان با توجه به عدم فروش و ذخیره شدن میعانات گازی در کشتی‌ها، برخی از مدیران دولت گذشته تأکید داشتند که ممکن است با استمرار این شرایط میدان پارس جنوبی با تعطیلی روبه‌رو شود.

تکمیل همه طرح‌های نیمه‌تمام پارس جنوبی

وی یادآور شد: با وجود کمبود منابع و حتی نبود سرمایه‌گذاری خارجی، مدیریت کارآمد مهندس زنگنه و همکارانش سبب شد نه تنها این اتفاق رخ ندهد، بلکه همه طرح‌های نیمه تمام در میدان گازی پارس جنوبی تکمیل شد و از آن مهم‌تر شاهد ایجاد بازار مصرف و فروش محصولات آن باشیم.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه برای اجرای طرح‌های بزرگ، تأمین منابع مالی و فروش نفت و گاز در دوره تحریم ده‌ها پرسش از نظر فنی وجود داشت، افزود: ما در میدان مشترک پارس جنوبی با قطر برداشت برابری داشتیم، اما در یک دوره قطری‌ها موفق شدند برداشت خود را از این میدان چند برابر افزایش دهند،. خوشبختانه در ۶ سال گذشته موفق شدیم با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و اجرای طرح‌های جدید در تولید و برداشت روزانه گاز از این کشور جلو بیفتیم.

جهانگیری ادامه داد: در میدان مشترک غرب کارون توانسته‌ایم ظرفیت تولید را از ۵۰ هزار بشکه به ۳۵۰ هزار بشکه نفت افزایش دهیم، این در حالی است که در این میدان ده‌ها شرکت بزرگ بین‌المللی در عراق فعالیت می‌کنند تا برداشت بیشتری از این میدان مشترک داشته باشند.

سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد دلاری برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت

وی با بیان اینکه همواره مردم از هدررفت و سوختن گازهای همراه نفت به دلایل زیست محیطی و اقتصادی گلایه‌مند بودند،‌ گفت: در این ۶ سال بیش از ۷ میلیارد دلار برای جمع‌آوری گازهایی که هدر می‌رفت سرمایه‌گذاری شده و با ایجاد محصول جدید، خوراک بخشی از صنایع پتروشیمی کشور نیز تأمین شده است.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از تغییر سوخت صنایع کشور از سوخت مایع به گاز به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای وزارت نفت یاد و تصریح کرد: با این دستاورد، صنایع و نیروگاه‌های کشور از این بابت دیگر نگرانی ندارند و در حوزه زیست‌محیطی نیز این اقدام آثار شگرفی به دنبال داشته است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: در طول دولت تدبیر و امید به بیش از ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده که معادل عملکرد همه دولت‌های گذشته در این زمینه است و نکته مهم این دستاورد استفاده نکردن از بودجه دولت است.

وی به بازدید خود از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۱۳۹۲ اشاره کرد و گفت: هر مدیری که دستی در اجرای طرح‌های صنعتی داشت در آن مقطع اگر از این پالایشگاه بازدید می‌کرد متوجه می‌شد که پیشبرد این طرح به‌ویژه با توجه به مسائل مربوط به منابع مالی آن غیرممکن است، اما با اصلاح مدیریت طرح و روش‌های اتخاذشده برای تأمین منابع مالی،‌ پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره‌برداری رسید و امروز رکوردهای تولید بنزین کشور به‌ویژه بنزین مطابق با استاندارد یورو به بالاترین حد ممکن رسیده است، به‌طوری که امروز میزان آلاینده‌ها در هوای شهرهای بزرگ کشور به حداقل رسیده است.

جهانگیری ادامه داد: مایه افتخار است که در کشور نفت‌خیز ما پس از صد سال که از آغاز کار این صنعت می‌گذرد دانشگاه‌های ما در عرصه اکتشاف، استخراج، تولید و تامین زنجیره محصولات و قطعات مصرفی وارد شده‌اند تا جوانان و مهندسان کشور در عرصه کار و عمل به دانش بومی این صنعت دست یابند.

ناکامی آمریکایی‌ها در صفر کردن فروش نفت ایران

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی خواست از بخش نفت و گاز حمایت‌های لازم را انجام دهند تا روند رو به رشد این صنعت آسیبی نبیند و مردم و کشور از مزایای توسعه بخش نفت و گاز کشور بهره‌مند شوند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در این زمینه اگر نیاز باشد شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه آماده است مصوبه‌های لازم را برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور اتخاذ کند.

وی با قدردانی از وزیر نفت و مجموعه همکاران وی در پیشبرد برنامه‌های صنعت نفت و گاز کشور با وجود تحریم‌های آمریکا و تلاش این کشور برای به صفر رساندن فروش نفت کشور، تصریح کرد: خوشبختانه آمریکایی‌ها در زمینه به صفر رساندن فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند و ما از همه توان و ظرفیت موجود برای فروش نفت استفاده می‌کنیم.

کد خبر 293210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =