صادرات محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی شرایط مناسبی دارد

رئیس جمهوری با بیان اینکه در بخش صنعت شاهد پیشرفت‌هایی هستیم، گفت: صادرات محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی شرایط مناسبی دارد و این نشان می‌دهد مسیر درستی انتخاب شده است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی، امروز (چهارشنبه، ۲۷ شهریورماه) در نشست هیئت دولت گفت: ایران هیچگاه آغازگر قطع روابط و برهم زدن‌ها نبوده و همان‌هایی که پا را پس گذاشته‌اند، بیایند و پا پیش بگذارند، زیرا ما علاقه‌مندیم با همه ملت‌های منطقه و همسایگان خود روابط خوبی داشته باشیم.

وی افزود: در سفر به ترکیه و در حاشیه اجلاس سران ایران، ترکیه و روسیه مذاکرات بسیار خوبی با روسای جمهوری روسیه و ترکیه انجام شد که در آن، روند پیشرفت روابط و همکاری‌ها در ماه‌های اخیر مرور شد.

رئیس جمهوری ادامه داد: امروز خوشحالیم روابط بانکی ایران با بعضی از کشورها بدون استفاده از سوئیفت انجام می‌شود، زمانی غربی‌ها تصور می‌کردند بانک و روابط بانکی به معنای سوئیفت است و اگر زمانی کشوری را از این محروم کنند، روابط و تسهیلات بانکی برای آنها از بین خواهد رفت، اما امروز جایگزین سوئیفت پیدا شده و ما با روسیه و ترکیه و در آینده با کشورهای اورآسیا و دیگر کشورها می‌توانیم از این طریق، همکاری‌ها را تقویت کنیم.

روحانی با بیان اینکه آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی در سه ماه نخست سال نشان می‌دهد که در اقتصاد بدون نفت شاهد نخستین حرکت رشد مثبت بوده‌ایم، گفت: این بسیار حائز اهمیت است، زیرا پارسال رشد منفی داشتیم و دشمنان فکر می‌کردند که امسال این روند منفی ادامه می‌یابد و اینکه امروز شاهدیم در زمینه رشد اقتصادی نخستین قدم مثبت را برداشتیم به معنای آن است که مسیر را درست انتخاب کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: در بخش صنعت نیز شاهد پیشرفت‌هایی هستیم، به گونه‌ای که صادرات در فولاد و سایر محصولات معدنی روند مثبتی داشته است. صادرات محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی نیز در شرایط بهتری قرار دارد و این نشان می‌دهد مسیر درستی انتخاب شده است.

رئیس جمهوری افزود: ایران گام سوم خود را در کاهش تعهدهای برجام آغاز کرده، اما دنیا باید بداند که ما در چارچوب مقررات بین‌المللی، پادمان و ان‌پی‌تی در حال ادامه فعالیت‌های خود هستیم و امیدواریم سایر کشورها و طرف‌های ایران در مذاکرات نیز به تعهدهای خود عمل کنند و شرایط امن‌تر و بهتری را در کل منطقه و جهان شاهد باشیم.

کد خبر 293272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =