۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
  • کد خبر: 295609
گام‌های پایانی در مسیر گازرسانی به استان قم

توسعه گازرسانی در استان قم به گام‌های پایانی نزدیک می‌شود و یکی از مراکز فرهنگی دنیای اسلام تنها چند ماه دیگر تا تبدیل شدن به یکی از استان‌های سبز کشور فاصله دارد. به موازات گسترش روزافزون واحدهای صنعتی در این استان، گازرسانی نیز روندی شتابان داشته و سبب تقویت و رونق فعالیت‌های تجاری در این خطه شده است.

شرکت گاز استان قم که تاکنون در زمینه عمل به تعهدات، کارنامه‌ای درخشان داشته، در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی نیز از برترین دستگاه‌های اجرایی کشور به شمار می‌آید؛ به گونه‌ای که برای انگیزه‌بخشی به کارکنان خود، طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرایی کرده است. این مجموعه اکنون رویکردهای کیفی را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است و می‌کوشد با طراحی مجدد شبکه گاز استان قم، کیفیت خدمت‌رسانی به مشترکان را ارتقا دهد.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم با بیان اینکه ضریب نفوذ گاز در شهرهای این استان از مرز ۹۹.۵ درصد عبور کرده است، می‌گوید: عملیات گازرسانی به شهرهای استان قم به پایان رسیده و نواحی باقی‌مانده که از آنها با عنوان حفره‌های خالی یاد می‌شود، بافت‌های مسکونی یا تجاری تازه‌ساخت هستند که به‌تازگی در حاشیه شهرها شکل گرفته‌اند و با تکمیل پروژه‌های در دست اجرا، این اقشار نیز در آینده نزدیک به شبکه گاز متصل می‌شوند.

به گفته علیرضا نصیری، ضریب نفوذ گاز در بخش روستایی به ۹۱ درصد رسیده است که با اتمام گازرسانی به ۲۰ روستا در دهستان قاهان تا دهه فجر امسال، این عدد به ۹۶ درصد می ‌رسد. با برنامه‌ریزی انجام شده در نظر داریم در ۶ ماه نخست سال ۹۹ عملیات گازرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان قم را تکمیل کنیم که با تحقق این مهم، نام استان قم به‌عنوان یکی از استان‌های سبز کشور مطرح خواهد شد.

جذب ۵ هزار مشترک

مدیرعامل شرکت گاز استان قم با اشاره به ظرفیت‌های بی‌نظیر بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ در شتاب‌دهی به عملیات گازرسانی می‌گوید: افزایش ۳۰ درصدی گازرسانی در بخش صنعتی و برخورداری ۵۰ روستا از نعمت گاز، از مزایای اجرای بند «ق» در استان قم است که اجرای این فرآیند همچنان تداوم خواهد یافت، ضمن آنکه در ۶ ماه نخست سال ۹۸، موفق به جذب 5 هزار و ۶۶۰ مشترک جدید شدیم که گازرسانی به یک‌سوم این مشترکان که در زمره بخش‌های تجاری و صنعتی قرار دارند، عمدتا در قالب بند «ق» انجام شد.

۲۵ هزار مترمکعب گاز جایگزین سوخت‌های مایع

به دستور وزیر نفت و مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران، «کمیته سوخت و مبارزه با قاچاق سوخت» با محوریت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در استان قم تشکیل شده است و تنها در سال ۹۸، ۱۸ هزار مترمکعب گاز جایگزین سوخت‌های مایع‌شده است که قصد داریم تا پایان سال این مقدار را به ۲۵ هزار مترمکعب افزایش دهیم.

نصیری درباره نحوه تعامل شرکت گاز استان قم با دیگر سازمان‌ها برای دریافت مجوز اجرای پروژه می‌گوید: سیاست ما همواره بر ایجاد تفاهم متقابل و همکاری بیشتر با مبادی ذی‌ربط استوار بوده است، از این رو تلاش کردیم در قالب برگزاری نشست‌های مشترک با سازمان‌های دیگر، زمینه‌های همکاری را ارتقا دهیم و فرآیند اخذ استعلام و مجوز را کوتاه‌تر کنیم. پیش‌تر نیز نشستی مشترک با مدیران کل منابع طبیعی، راهداری و آب منطقه‌ای برای رفع مشکلات موجود در محورهای خروجی استان برگزار شد و پس از بازدید میدانی همه ذی‌نفعان از محل‌های مورد نظر، مسائل ابهام‌آمیز به گونه‌ای کارآمد حل‌وفصل شد و به نتیجه رسید.

بازنگری و تجدید طراحی شبکه گاز

مدیرعامل شرکت گاز استان قم از بازنگری و تجدید طراحی شبکه گاز استان قم هم خبر می‌دهد و می‌گوید: از آنجا که عمده عملیات گازرسانی در استان به پایان رسیده است، رویکردهای جدید این شرکت بر ارتقای کیفیت ساختارهای موجود متمرکز شده است که در این میان با توجه به قدیمی بودن تاسیسات گازرسانی استان قم، اولویت بر طراحی مجدد شبکه شهر قم قرار گرفت. در برنامه‌های آتی نیز در نظر داریم شبکه‌های با قدمت طولانی را نوسازی کنیم و پروژه‌های مقاوم‌سازی را در دستور کار قرار دهیم. هم‌اکنون پروژه نوسازی شیرهای تاسیسات کنترلی و حفاظت از زنگ در دست اقدام قرار دارد تا استفاده حداکثری از سرمایه‌های ملی که در زیر خاک مدفون شده‌اند، انجام شود. در روستاها نیز در تلاشیم عملیات گازرسانی به قسمت‌هایی که پیش‌تر در بافت خالی روستا احداث شده‌اند یا اندک مناطق غیربرخوردار از گاز را با سرعت به پایان برسانیم تا امکان دستیابی به هدف استان سبز در نیمه نخست سال ۹۹ فراهم شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم با بیان اینکه در سال ۹۷ گازرسانی به روستاها فراتر از برنامه پیش‌بینی‌شده محقق شد و ۲۵ روستا از نعمت گاز برخوردار شدند، به رشد چشمگیر واحدهای صنعتی در قم و فعالیت ۱۳ شهرک صنعتی در این استان می‌پردازد و می‌گوید: با توجه به عدم اعطای مجوز جدید برای ایجاد واحدهای صنعتی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، بسیاری از سرمایه‌گذاران به سمت اطراف تهران و به‌ویژه استان قم آمده‌اند. اکنون شهرک‌های صنعتی استان قم به طرز چشمگیری فعال شده‌اند و ما همگام با راه‌اندازی فازهای صنعتی این مجتمع‌ها، برنامه‌های گازرسانی را در دست اجرا داریم که انتظار می‌رود تا نیمه اول سال ۹۹ به بهره‌برداری برسد.

کاهش مصرف گاز با فرهنگ‌سازی

در سال ۹۷ باوجود افزایش خیره‌کننده تعداد مشترکان، مصرف گاز روند کاهشی داشته و به ۲ میلیارد مترمکعب رسیده است که این مهم حاکی از رشد فرهنگ مدیریت مصرف در بین مصرف‌کنندگان استان قم است.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم با اعلام اینکه شرکت تحت مسئولیتش با خلق دستاوردهای ارزشمند در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی، موفق به دریافت جایزه سه ستاره در بحث تعالی سازمانی شده است، به تشریح دستاوردهای این شرکت در سه حیطه اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیست می‌پردازد و توضیح می‌دهد: در بخش اقتصادی که یکی از زیرمجموعه‌های مسئولیت اجتماعی به شمار می‌آید، پروژه‌های متعدد در زمینه مدیریت مصرف انرژی، توسعه گازرسانی به صنایع، استفاده از پیمانکاران بومی در اجرای پروژه‌ها، تامین کالا و تجهیزات با تکیه بر توان تولیدکنندگان داخلی، اولویت‌دهی در گازرسانی به صنایع تولیدی، کشاورزی و گردشگری در جهت توسعه اقتصادی و مشارکت فعال در راه‌اندازی صنایع راکد در دست اجرا قرار دارد.

مسئولیت اجتماعی، سرلوحه فعالیت‌ها

شرکت گاز استان قم در بخش فعالیت‌های اجتماعی نیز پروژه‌های متعددی در حال اجرا دارد که تشکیل صندوق خیریه حضرت فاطمه (س)، کمک به سیل‌زدگان، مشارکت در طرح اکرام ایتام و محسنین، زیباسازی شهر و پیام‌های ایمنی، مشارکت در برنامه‌های صداوسیما به‌منظور آشنایی جامعه با مصرف بهینه، آموزش ایمنی در مدارس با تلاش کارکنان اچ‌اس‌یی، تولید و انتشار کتابچه‌های ایمنی، اجرای پروژه سامک (سامانه ارتباط مکانیزه با مشترکان)، اشتراک‌پذیری و گازرسانی رایگان به اماکن مذهبی، مدارس دینی و جانبازان بالای ۲۵ درصد و مشارکت کارکنان در برنامه‌های اهدای خون و توسعه گازرسانی به روستاها از جمله این برنامه‌هاست.

استفاده از انرژی‌های نو در اداره‌های گاز

مدیرعامل شرکت گاز استان قم انجام فعالیت‌های زیست‌محیطی را یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های اجتماعی توصیف و اظهار می‌کند: در زمینه محیط‌زیست، افزون بر اجرای مدیریت الزام‌های زیست‌محیطی در پروژه‌ها و دریافت لوح تقدیر در زمینه OHSAS 18000، پروژه‌های متعددی در زمینه بهبود تعویض مهره ماسوره‌ای انعطاف‌پذیر در مسیر اجرای نقشه راه مدیریت کربن و جلوگیری از نشت گاز، اجرای فتوسل‌های فتوولتاییک در ساختمان مرکزی، کاهش زمان نشت‌یابی و امداد در زمان‌های نشت گاز، اجرای پروژه‌های بهبود رفع نشت‌یابی، کاهش زمان پرژینگ در عملیات تزریق گاز و تخلیه هوا، توسعه فضای سبز و مشارکت در برنامه‌های درخت‌کاری، استفاده از حرارت زمین در یکی از ادارات شهر قنوات، طرح‌ریزی و اجرا شده است. همچنین شرکت گاز استان قم در چهارمین همایش مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت به دلیل تدوین و ارائه گزارش عملکرد از مسئولیت‌های اجتماعی، مفتخر به دریافت سپاس‌نامه شد. در همین زمینه استاندار قم نیز در ابتدای سال ۹۸، با اهدای لوح تقدیر از شرکت گاز قم به‌عنوان برترین دستگاه خدمت‌رسان در سطح استان تجلیل کرد.

کسب رتبه دوم رضایت‌مندی مشتریان

به گفته نصیری، شرکت گاز استان قم در ارزیابی سازمان امور اداری و استخدامی کشور، رتبه دوم کشوری را از نظر کسب رضایت مشتریان در میان شرکت‌های استانی گاز به خود اختصاص داد و با توجه به هدف‌گذاری راهبردی، در سال ۱۴۰۰ به کسب عنوان برترین شرکت گاز استانی کشور دست خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم با تشریح موفقیت‌های این مجموعه در حمایت از سازندگان داخلی می‌گوید: با توجه به سوابق ۳۸ ساله در صنعت گاز و حضور در پروژه‌های متعدد این عرصه، با قاطعیت عنوان می‌کنم که بومی‌سازی تجهیزات، پیشرفتی خیره‌کننده داشته است.

منبع: هفته‌نامه مشعل

کد خبر 295609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =