۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
  • کد خبر: 296358
جزئیات کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک

عربستان، امارات، کویت، عراق در کنار روسیه، مکزیک و قزاقستان بر اساس تازه‌ترین تصمیم اوپک و متحدانش دارای بیشترین سهم در کاهش تولید نفت برای توازن بازار و افزایش قیمت نفت هستند.

به گزارش شانا، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که روز پنجشنبه و جمعه هفته گذشته (۱۴ و ۱۵ آذرماه) در وین گرد هم آمده بودند، تصمیم گرفتند تولید خود را ۵۰۳ هزار بشکه بیشتر از توافق کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای نشست ۱۷۵ کاهش دهند.

براین اساس، عربستان با کاهش روزانه ۱۶۷ هزار بشکه، بیشتر سهم را به خود اختصاص داده است و پس از آن امارات، کویت و عراق متعهد شده‌اند تولیدشان را به ترتیب روزانه ۶۰ هزار بشکه، ۵۵ هزار بشکه و ۵۰ هزار بشکه کاهش دهند.

سهم عراق در کاهش تولید در حالی که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک پس از عربستان است، کمتر از امارات و کویت تعیین شده است. منابع آگاه می‌گویند یکی از دلایل به درازا کشیدن نشست روز پنجشنبه (۱۵ آذرماه) اوپک نپذیرفتن سهمیه کاهش تولید از سوی عراق بوده است.

بدین ترتیب ۱۰ کشور عضو اوپک متعهد شدند تولید نفت خود را از نخستین روز ژانویه ۲۰۲۰، ۳۷۲ هزار بشکه بیشتر از ۸۰۰ هزار بشکه توافق کاهش تولید کم کنند، یعنی مجموع کاهش تولید اعضای اوپک از نخستین روز ژانویه یک میلیون و ۱۷۲ هزار بشکه خواهد بود.

در میان اعضای غیراوپک نیز روسیه با کاهش ۷۰ هزار بشکه‌ای در صدر بیشترین کاهش تولید قرار دارد و پس از آن مکزیک و قزاقستان با کاهش ۱۸ و ۱۷ هزار بشکه‌ای در جایگاه بعدی قرار دارند. مجموع کاهش تولید اعضای غیراوپک از نخستین روز ژانویه ۲۰۲۰، ۵۳۱ هزار بشکه خواهد بود.

بر این اساس، کاهش تولید نفت این سازمان و متعهدانش از نخستین روز ژانویه ۲۰۲۰ از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز به یک میلیون و ۷۰۳ هزار بشکه می‌رسد. ایران، ونزوئلا و لیبی همچنان از هرگونه کاهش تولید مستثنا هستند.

کد خبر 296358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =