۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
  • کد خبر: 301191
سقوط آزاد تقاضای جهانی نفت خام

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که رشد تقاضای جهانی نفت در پی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در حال سقوط آزاد است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، فاتح بیرول اعلام کرد: رشد تقاضای جهانی نفت به دلیل همه‌گیر شدن ویروس کرونا در حال سقوط است، شرایطی که با جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه تشدید می‌شود.

سخنان فاتح بیرول به چشم‌انداز وخیمی که معامله‌گران، بانک‌ها و تحلیلگران درباره وضع بازار نفت پیش‌بینی کرده‌اند افزوده می‌شود.

برآوردها این است که در پی تعطیل شدن بخش‌های اقتصادی دولت‌ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، بازار با حجم وسیعی از مازاد عرضه روبه‌رو خواهد شد.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی گفت: آثار مازاد عرضه کنونی نفت در بازارهای جهانی برای سال‌های متمادی احساس خواهد شد.

بیرول افزود: امروز ۳ میلیارد نفر در جهان در خانه‌های خود زندانی شده‌اند، در نتیجه آن، ممکن است شاهد کاهش روزانه ۲۰ میلیون بشکه‌ای تقاضای جهانی نفت باشیم.

وی تصریح کرد: احتمال می‌رود روند کاهش رشد تقاضا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به سه ماه اول تشدید شود.

در اوایل هفته جاری، راسل هاردی، مدیرعامل ویتول، اعلام کرده بود که مصرف نفت خام ۱۵ تا ۲۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است و امسال حداقل روزانه ۵ میلیون بشکه نیز کمتر خواهد شد.

به دنبال شکست توافق عربستان سعودی و روسیه در نشست اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به «اوپک پلاس»، بازار به‌طور بی‌سابقه‌ای با ترکیبی از تخریب تقاضا و افزایش عرضه روبه‌رو شده است. این مسئله سبب بالا رفتن سطح ذخیره‌سازی‌ها می‌شود.

بیرول در این زمینه گفت: ذخیره‌سازی‌های نفتی ممکن است «خیلی زود» پر شوند.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی از تولیدکنندگان عمده نفت خواست مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشند.

کد خبر 301191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =