ریاض و مسکو درباره کاهش روزانه ۱۵ میلیون بشکه‌ نفت توافق می‌کنند

رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد انتظار دارد که عربستان و روسیه موافق کاهش تولید حدود روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت خام هستند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، دونالد ترامپ امروز (پنجشنبه، ۱۴ فروردین‌ماه) در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: هم‌اکنون با محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاه عربستان سعودی که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صحبت کرده است، مکالمه تلفنی داشتم، اکنون امیدوارم و انتظار می‌رود که ریاض و مسکو تولید نفت را حدود ۱۰ میلیون بشکه کاهش می‌دهند و حتی ممکن است این رقم بیشتر باشد.

وی افزود: چنانچه این اتفاق رخ دهد، خبر خوبی برای بازارهای جهانی نفت و گاز خواهد بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت: انتظار می‌رود عربستان و روسیه توافقی را برای کاهش روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه‌ای نفت اعلام کنند.

در همین حال، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی (اس‌پی‌ای) اعلام کرد: عربستان سعودی امروز (پنجشنبه، ۱۴ فروردین‌ماه) خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک موسوم به «اوپک ‌پلاس» با هدف رسیدن به توافقی عادلانه برای کمک به ثبات قیمت و بازارهای جهانی نفت خام شده است. 

روند کاهشی قیمت‌ نفت در بازارهای جهانی ناشی از تضعیف تقاضا در سایه شیوع ویروس کرونا که پیش از نشست بی‌نتیجه ماه مارس اوپک ‌پلاس به‌دلیل امتناع روسیه از مشارکت در توافق تعمیق کاهش تولید آغاز شده بود، بلافاصله پس از نشست بیهوده تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک شتاب گرفت تا جایی که قیمت نفت خام شاخص برنت با سقوطی شدید وارد کانال ۲۰ دلار برای هر بشکه شد.

بی‌نتیجه ماندن هشتمین نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به آن معنا بود که در پایان ماه مارس کشورهای حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) متشکل از ۱۳ تولیدکننده عضو اوپک و ۱۰ تولیدکننده غیرعضو اوپک دیگر تعهدی به توافق کاهش تولید روزانه یک میلیون و ۷۰۳ هزار بشکه‌ای مصوب هفتمین نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک در دسامبر ۲۰۱۹ ندارند و می‌توانند به هر مقدار که می‌خواهند نفت تولید کنند.

هم‌اکنون بازارهای جهانی نفت خام  افزون بر آثار منفی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا یعنی تضعیف شدید تقاضا به دلیل قرنطینه و اعمال مقررات منع رفت‌وآمد در بیشتر کشورهای جهان، کاهش تولید انواع فرآورده نفتی، تعطیلی بسیاری از پالایشگاه‌ها دنیا، اعلام کاهش هزینه بسیاری از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز در دنیا، با سیلی از مازاد عرضه نفت خام به دلیل جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه روبه‌روست.

سقوط شاخص‌های اصلی قیمت نفت در بازارهای جهانی به‌گونه‌ای بوده است که اکنون قیمت دیگر انواع نفت در بخش‌هایی از دنیا تک رقمی و حتی به صفر نزدیک شده است، این شرایط تولیدکنندگان نفت و گاز شیل در آمریکای شمالی را به‌شدت تحت فشار گذاشته است و از سوی دیگر شاهد افت شدید حاشیه سود تولید بنزین بسیاری از پالایشگران جهان به‌ویژه آمریکا هستیم.

به گزارش شانا، در پی ادعای ترامپ مبنی بر توافق روسیه و عربستان برای کاهش تولید روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه‌ای نفت برای کمک به ثبات بازار نفت، قیمت‌ نفت خام شاخص برنت دریای شمال در این لحظه از معاملات بازارهای جهانی با حدود ۲۰ درصد ( ۴ دلار و ۸۰ سنت) افزایش به ۳۰ دلار برای هر بشکه نزدیک شد و هم‌اکنون ۲۹ دلار و ۵۶ سنت برای هر بشکه داد و ستد می‌شود.

در همین قیمت نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی (نفت خام آمریکا) با ۲۳ درصد افزایش (چهار دلار و ۵۹ سنت افزایش) تا این لحظه ۲۲ دلار و ۵۵ سنت برای هر بشکه معامله می‌شود.

کد خبر 301252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =