تقلای تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای کاهش بی‌سابقه عرضه نفت

کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در قالب گروه اوپک پلاس در حال رایزنی برای رسیدن به توافقی جامع برای کاهش عرضه نفت به‌منظور جلوگیری از ادامه کاهش شدید قیمت‌های این کالای راهبردی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی/لندن/مسکو، یک منبع سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پس از توئیت اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق احتمالی روسیه و عربستان برای کاهش روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه‌ای  با هدف احیای بازار نفت، گفت: اعضای اوپک و همپیمانانش در حال کار روی توافقی برای کاهش عرضه بی‌سابقه معادل ۱۰ درصد عرضه جهانی نفت خام هستند.

طبق گفته وزارت انرژی جمهوری آذربایجان، نشست فوق‌العاده کشورهای عضو و غیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس برای روزدوشنبه ششم مارس ۲۰۲۰ (۱۸ فروردین‌ماه ۹۹) برنامه‌ریزی شده است، اما جزئیات درباره نحوه توزیع سهیمه‌ها در توافق کاهش تولید هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

قیمت‌های جهانی نفت خام از سطوح ۶۵ دلار برای هر بشکه در آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی به سطوح کنونی حدود ۲۰ دلار برای هر بشکه سقوط کرده است، هم‌اکنون بیش از سه میلیارد نفر از شهروندان در سراسر دنیا به دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در قرنطینه خانگی به ‌سر می‌برند و این شرایط تقاضا برای نفت خام را به شدت و نزدیک به ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

ترامپ روز پنجشنبه (۱۴ فروردین‌ماه) مدعی شد با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاه عربستان سعودی صحبت کرده است و آنها بر سر کاهش عرضه روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه‌ای از مجموع تولید روزانه ۱۰۰ میلیون بشکه‌ای نفت خام در سراسر جهان به توافق رسیده‌اند.

وی همچنین گفت: درباره کاهش تولید نفت آمریکا هیچ‌گونه مذاکره‌ای با روسیه و عربستان نداشته است، زیرا براساس قانون ضدانحصار در ایالات متحده آمریکا همچنین اقدامی ممنوع است.

یک مقام اوپکی اعلام کرد که آمریکا باید از سهم تولید شیل اویل در توافق برای کاهش عرضه مشارکت کند.

روسیه بارها تاکید کرده است که توافق اوپک پلاس برای کاهش عرضه نفت در خدمت تولیدکنندگان شیل اویل برای افزایش تولید بوده است.

یک مقام دیگر اوپک اعلام کرد که برای کاهش عرضه‌ روزانه بیش از ۱۰ میلیون بشکه باید از کشورهای خارج توافقنامه همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس مدد گرفته شود.

کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، نروژ و برزیل در توافقنامه همکاری اوپک پلاس حضور ندارند.

 اعلام آمادگی تولیدکنندکان خارج از اوپک پلاس برای کاهش عرضه نفت

جیسون کنی، نخست وزیر ایالتی آلبرتا روز پنجشنبه (۱۴ فروردین‌ماه) اعلام کرد که این ایالت از پیوستن به توافقی جامع برای کاهش عرضه نفت استبال می‌کند.

قیمت‌ نفت خام برنت از رقم‌های ۲۰ دلار برای هربشکه در هفته گذشته، هم اکنون اندکی بهبود یافته است و امروز در سطوح نزدیک به ۳۳ دلار برای هر بشکه معامله می‌شود، اما همچنان پایین‌تر از رقم ۶۶ دلار در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی است.

کاهش تولید با حضور یا بدون حضور اوپک و متحدانش اتفاق خواهد افتاد، زیرا سطح ذخیره‌سازی‌های جهانی در حال افزایش است و به‌زودی تولیدکنندگان به فکر بستن چاه‌های تولید خود می‌افتند.

سه میلیارد نفر از شهروندان سراسر جهان برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در قرنطینه خانگی هستند، یک میلیون نفر دچار بیماری شدند و در مجموع نزدیک به ۵۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کاهش شدید تقاضای جهانی برای نفت خام قیمت‌های جهانی این ماده را به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۲ میلادی رسانده است و بودجه بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت را تحت فشار گذاشته و صنعت نت شیل آمریکا را با مخاطره جدی روبه‌رو کرده است.

روند کاهشی قیمت نفت پس از شکست مذاکات هشتمین نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک به دلیل آغاز جنگ قیمتی بین روسیه و عربستان تشدید شد.

در پی کاهش تقاضا برای سوخت و بالا رفتن سطح ذخیره‌سازی‌های نفت و فرآورده‌های نفتی، بیشتر تولیدکنندگان نفت در سراسر جهان هم‌اکنون تولید خود را کاهش داده‌اند.

شرکت ملی نفت برزیل (پتروبراس) در واکنش به شرایطی که مدیرعاملش آن را بدترین بحران صنعت نفت جهان در ۱۰۰ سال گذشته خوانده است، هم‌اکنون تولید روزانه‌اش را ۲۰۰ هزار بشکه یعنی ۶ درصد از مجموع تولید این شرکت کاهش داده است.

 شرکت‌های آمریکایی شورون و بی‌پی انگلیس به تازگی از کاهش تولید نفت شیل یعنی پایین‌تر از اهداف تعیین شده خبردادند.

سقوط قیمت نفت، تولیدکنندگان ایالت تگزاس آمریکا را برای نخستین بار در حدود ۵۰ سال گذشته به بررسی گزینه کاهش تولید واداشته، به‌گونه‌ای که ایالت همسایه یعنی اوکلاهاما هم از برنامه‌ریزان نفتی خواستار بررسی گزینه کاهش تولید شده است.

کد خبر 301267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =