ترامپ: اوپک درخواستی برای کاهش تولید نفت آمریکا نداشته است

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که اوپک درخواستی مبنی بر کاهش تولید نفت از ایالات متحده آمریکا نداشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشینگتن، دونالد ترامپ روز دوشنبه (۱۸ فروردین‌ماه) اعلام کرد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) او را برای درخواست از تولیدکنندگان نفت آمریکا به‌منظور کاهش تولید با هدف حمایت از قیمت‌های جهانی تحت فشار قرار نداده است. این تولیدکنندگان به دلیل عوارض اقتصادی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا آسیب بسیاری دیده‌اند.

به گزارش شانا، اوپک، روسیه و ۹ متحد دیگر آنها قرار است روز پنجشنبه (۲۱ فروردین‌ماه) نشستی فوق‌العاده‌ را از طریق وبینار برگزار کنند تا درباره توافق کاهش تولید و برقراری آتش‌بس جنگ قیمتی ریاض و مسکو مذاکره کنند.

ائتلاف اوپک پلاس امیدوار است همکاری آمریکا، کانادا، نروژ و دیگر تولیدکنندگان را نیز برای کاهش تولید نفت جلب کند، اگرچه رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است شرکت‌های نفتی آمریکایی درگیر این مسئله نخواهند شد.

سه منبع آگاه روز دوشنبه (۱۸ فروردین‌ماه) اظهار کردند تولیدکنندگان مهم نفتی از جمله عربستان سعودی و روسیه احتمالاً تنها در صورت پیوستن ایالات متحده به این توافق، موافقت خود را برای کاهش تولید در نشست فوق‌العاده روز پنجشنبه (۲۱ فروردین‌ماه) اعلام خواهند کرد.

یکی از منابع گفت: بدون ایالات متحده، هیچ توافقی رخ نمی‌دهد

عملکرد آمریکا در برابر سقوط قیمت نفت در روزهای اخیر

دونالد ترامپ روز شنبه (۱۶ فروردین‌ماه) اعلام کرد چنانچه مجبور شود برای محافظت از منافع کارکنان بخش انرژی آمریکا در برابر سقوط قیمت نفت که با جنگ قیمتی بین روسیه و عربستان بر سر سهم بازار تشدید شده است، برای واردات نفت خام تعرفه‌هایی اعمال خواهد کرد.

وی گفت: اگر مجبور شوم، برای محافظت از ده‌ها هزار کارگر بخش انرژی و شرکت‌های بزرگ که اشتغال ایجاد می‌کنند، هر کاری لازم باشد انجام خواهم داد.

ایالات متحده آمریکا در سال‌های اخیر در زمره بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان قرار گرفته، حتی در برخی مواقع صادرات خود را در رقابت با روسیه و اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) قرار داده‌ است.

طبق داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایالات متحده در سال  ۲۰۱۹ روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت از روسیه و عربستان سعودی وارد کرده‌ است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: عربستان سعودی و روسیه در صورت پایان ندادن به جنگ قیمتی و حصول توافقی جامع برای کاهش عرضه نفت، خود را نابود خواهند کرد.

دونالد ترامپ، روز جمعه (۱۵ فروردین‌ماه) در ملاقات با مدیران ارشد نفتی سراسر ایالات متحده آمریکا، به شرکت‌های نفتی که در پی شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، وعده داد حمایت دولت فدرال شامل آنها می‌شود.

چگونه شکست مذاکرات اوپک پلاس سبب سقوط قیمت نفت شد

یک روز پس از پایان هشتمین نشست اوایل ماه مارس وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس در وین، بازارهای جهانی نفت‌ خام شاهد آغاز جنگ قیمتی از سوی عربستان در بازارهای جهانی نفت بود، به‌طوری که مقام‌های نفتی ریاض از عرضه بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت‌ خام در بازارهای جهانی خبر دادند.

بازارهای جهانی نفت‌ خام هم‌اکنون افزون بر آثار منفی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا یعنی تضعیف شدید تقاضا به دلیل قرنطینه و اعمال مقررات منع رفت‌وآمد در بیشتر کشورهای جهان، کاهش تولید انواع فرآورده نفتی، تعطیلی بسیاری از پالایشگاه‌های دنیا، اعلام کاهش هزینه بسیاری از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز در دنیا، با سیلی از مازاد عرضه نفت‌ خام به دلیل جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه روبه‌روست.

هم‌اکنون بیش از ۳ میلیارد نفر از شهروندان در سراسر دنیا به دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در قرنطینه خانگی به‌سر می‌برند و این شرایط تقاضا برای نفت خام را به‌شدت و نزدیک به ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

قیمت‌های جهانی نفت خام ناگهان از سطوح ۶۵ دلار برای هر بشکه در آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی به سطوح کنونی حدود ۲۰ دلار برای هر بشکه سقوط کرد، اما هم اکنون اندکی بهبود یافته است و نفت خام شاخص برنت از رقم‌های ۲۰ دلار برای هر بشکه در هفته گذشته، در سطوح نزدیک به ۳۳ دلار برای هر بشکه معامله می‌شود، اما همچنان پایین‌تر از رقم ۶۶ دلار در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی است.

 رئیس‌جمهوری آمریکا که تلاش کرده است برای جلوگیری از افت شدید قیمت‌های جهانی نفت خام بین عربستان سعودی و روسیه میانجیگری کند، روز پنجشنبه (۱۴ فروردین‌ماه) اظهار کرد انتظار دارد با توافق بین عربستان و روسیه عرضه نفت ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

در پی ادعای ترامپ مبنی بر توافق عربستان و روسیه برای کاهش عرضه نفت و مکالمات بین رهبران دو کشور، ریاض نیز خواستار برگزاری نشست اضطراری اوپک و متحدانش (اوپک پلاس) شد و بسیاری از اعضای اوپک از آن استقبال کردند.

آیا اوپک به تنهایی قادر به برقرای تعادل در بازار است

براساس تحقیقی در مرکز مطالعات و تحقیقات نفتی ملک عبدالله، بحران کنونی بازار نفت در حدی است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به تنهایی قادر به بازگرداندن ثبات به آن نیست. این در حالی‌ است که راه‌حل‌های مؤثر ناچیزی فراتر از محدود کردن فیزیکی عرضه جهانی نفت وجود دارد.

در این شرایط، نفت شیل آمریکا نیز نمی‌تواند به‌سرعت شوک‌های غیرقابل پیش‌بینی واردشده به بازار را جبران کند و با توجه به مشکلاتی که تولیدکنندگان شیل پیش از سقوط قیمت‌ها با آن روبه‌رو بودند، در شرایط کنونی نخستین و سخت‌ترین آسیب را خواهند دید.

مأموریت اوپک برای تثبیت بازار نفت از طریق متعادل کردن عرضه، تنها بخشی از مجموعه بزرگ‌تر راه‌های موجود در بازار، برای کمک به مدیریت خطرهای ناشی از قیمت کنونی نفت است. 

اوپک می‌تواند با همکاری دیگر کشورها، عرضه و تقاضا را متعادل کند.

این مطالعه ضمن یادآوری اینکه تلاش‌ها برای تثبیت بازار فراهم‌کننده‌ منافع اقتصادی جهان است، بر لزوم همکاری‌های بین‌المللی با اوپک به‌منظور یافتن راه‌حلی برای رفع بحران کنونی تأکید کرد.

کد خبر 301417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =