توافق جدید اوپک‌پلاس به همکاری دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت نیاز دارد

وزیر نفت عراق اعلام کرد که توافق‌ جدید کاهش عرضه به حمایت دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت خارج از گروه اوپک پلاس نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بغداد، ثامر غضبان روز یکشنبه (۱۷ فروردین‌ماه) پس از تماس تلفنی با برخی همتایان خود در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم اوپک پلاس در بیانیه‌ای اعلام کرد درباره دستیابی به توافقی جدید برای کاهش تولید نفت خوش‌بین است.

وی گفت: هرگونه توافق جدیدی به حمایت تولیدکنندگان اصلی نفت خارج از اتحاد اوپک پلاس از جمله ایالات متحده، کانادا و نروژ  نیاز دارد.

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک پلاس، با هدف کاهش تولید نفت را تا ۹ آوریل (پنجشنبه، ۲۱ فروردین‌ماه) به تعویق انداختند، زیرا اختلاف‌ها بین مسکو و عربستان سعودی درباره مقصر دانستن همدیگر در بحران بازار نفت، شدت گرفته است.

به گزارش شانا، دو مقام اوپکی روز شنبه (۱۶ فروردین‌ماه) اعلام کردند که نشست فوق‌العاده اوپک و هم‌پیمانانش از طریق ویدئوکنفرانس روز دوشنبه (۱۸ فروردین‌ماه) برگزار نمی‌شود و احتمال می‌رود برگزاری این نشست با هدف مذاکره برای رسیدن به توافق کاهش تولید و جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت‌های جهانی نفت خام تا هشتم یا نهم آوریل (چهارشنبه ۲۰ فروردین یا پنجشنبه ۲۱ فروردین‌ماه) به تعویق بیفتد.

یک مقام اوپکی اعلام کرده است برای کاهش عرضه‌ روزانه بیش از ۱۰ میلیون بشکه باید از کشورهای خارج توافقنامه همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک موسوم به اوپک‌ پلاس کمک گرفته شود.

کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، نروژ و برزیل در توافقنامه همکاری اوپک‌ پلاس حضور ندارند.

کد خبر 301341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =