۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
  • کد خبر: 301732
کاهش موثر عرضه جهانی نفت بیش از ۱۹ میلیون بشکه است

وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که کاهش مؤثر تولید نفت جهان بیش از ۱۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، عبدالعزیز بن سلمان، روز دوشنبه (۲۵ فروردین‌ماه) اعلام کرد که با توجه به توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس، وعده کاهش دیگر کشورهای تولیدکننده نفت در گروه ۲۰ G20 و خرید نفت برای ذخیره‌سازی، کاهش مؤثر عرضه جهانی نفت حدود ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار سرانجام پس از پذیرفتن گزینه کاهش تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه‌ای مکزیک و موافقت این کشور آمریکای شمالی برای حضور در این توافق، بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه‌های مه و ژوئن به توافق رسیدند.

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی تعیین شد، در حالی که مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شده است.

کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از این توافق کاهش تولید که قرار است از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۲ اردیبهشت‌ماه ۹۹) اجرایی شود، مستثنا هستند.

مکزیک تنها مخالف نحوه تخصیص سهمیه کاهش تولید در نهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس در روز پنجشنبه (۲۱ فروردین‌ماه) بود، بر این اساس مکزیک در این توافق روزانه ۱۰۰ هزار بشکه (آمریکا به جای مکزیک روزانه ۳۰۰ هزار بشکه از تولید خود می‌کاهد) تولید خود را کاهش می‌دهد.

عبدالعزیز بن سلمان، روز یکشنبه (۲۴ فروردین‌ماه) اعلام کرده بود که کاهش مؤثر عرضه نفت توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس به دلیل کاهش تولید بیشتر عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت به صورت داوطلبانه در ماه آوریل ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

وی افزود: با توجه به چگونگی تحولات، باید ببینیم که با تضعیف یا بهبود تقاضا چه اتفاقی می‌افتد.

وزیر انرژی عربستان با بیان اینکه همچنان آثار ویروس کرونا مشخص نیست، گفت: اکنون در شرایطی هستیم که هر روز ارقام تغییر می‌کنند، باید هوشیار باشیم و ببینیم شرایط چگونه تغییر می‌کند.
 

کد خبر 301732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =