پیشنهاد الجزایر برای برگزاری زودهنگام نشست اوپک‌ و اوپک پلاس

الجزایر در نامه‌ای به دبیرخانه اوپک خواستار برگزاری زودهنگام نشست وزارتی اوپک و اوپک‌پلاس در تاریخ چهارم ژوئن (پنجشنبه، ۱۵ خردادماه) شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، دوبی و لندن، محمد عرقاب، وزیر انرژی و معادن الجزایر و هم‌زمان رئیس دوره‌ای اوپک در نامه‌ای به اعضای اوپک خواستار برگزاری پیش از موعد نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به «اوپک پلاس» در چهارم ژوئن (۱۵ خردادماه) شد. پیش از این قرار بود این نشست‌های وزارتی اوپک و اوپک پلاس در نهم و دهم ماه ژوئن برگزار شود.

وی در این نامه اعلام کرد که با برخی وزرا درباره برگزاری زودهنگام این نشست صحبت کرده است تا بتواند سبب تسهیل در تعیین محموله‌های فروش تولیدکنندگان شود.

تعیین محموله فروش به‌طور معمول در دهم هر ماه میلادی صورت می‌گیرد.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار در ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین‌ماه) متعهد شدند تولید روزانه خود را از اول ماه مه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ در ماه‌های مه و ژوئن کاهش دهند.

یکی از منابع اوپک پلاس گفت: سعودی‌ها معتقدند بازار همچنان به حمایت نیاز دارد و آنها قصد دارند کاهش تولید کنونی را تا پایان سال تمدید کنند، روس‌ها نیز همین خواسته را دارند، اما مشکل آنها با شرکت‌های نفتی است.

بررسی ماهانه رویترز در روز جمعه (نهم خردادماه) نشان داد که تولید نفت اوپک در ماه مه به کمترین مقدار خود در دو دهه اخیر رسید، زیرا عربستان و دیگر اعضای اوپک کاهش تاریخی عرضه را تجربه کردند.

این نظرسنجی نشان داد که پایبندی اعضای اوپک به سهمیه‌های تولید حدود ۷۵ درصد است زیرا نیجریه و عراق نتوانستند سهم خود را از کاهش تولید، به‌طور کامل رعایت کنند.

رئیس دوره‌ای اوپک در این نامه تصریح کرد که تخطی اعضا و نبود پایبندی کامل به سهمیه‌های تولید ممکن است اثر منفی بر قیمت‌های جهانی نفت خام در معاملات روز دوشنبه (۱۲ خردادماه) داشته باشد.

عرقاب گفت: ابتکار عمل برخی وزیران محترم برای تصحیح این ارقام ستودنی است، در صورت پایبندی کامل اعضا به سهمیه تولیدی پیام مثبتی به همراه خواهد داشت.

کد خبر 303309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =