تقاضای جهانی گاز به بزرگ‌ترین سقوط سالانه نزدیک می‌شود

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که کاهش سالانه تقاضای جهانی گاز در حال نزدیک شدن به حدی بی‌سابقه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، آژانس بین‌المللی انرژی امروز، (چهارشنبه، ۲۱ خردادماه) در چشم‌انداز سالانه خود اعلام کرد بحران ویروس کرونا و زمستانی معتدل در نیمکره شمالی سبب شد تقاضای جهانی گاز به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش یابد.

در این چشم‌انداز، پیش‌بینی شده است تقاضای جهانی گاز با چهار درصد کاهش، معادل ۱۵۰ میلیارد مترمکعب، به ۳ هزار و ۸۵۰ میلیارد مترمکعب برسد. این مقدار کاهش دو برابر کاهش تقاضای جهانی گاز پس از بحران اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ است.

محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا و کاهش عرضه محصولات صنعتی مانع رشد تقاضا شده و سبب شد بازارهای جهانی گاز با کاهش بی‌سابقه قیمت روبه‌رو شوند. 

صنعت نفت و گاز در حال کاهش هزینه‌هاست و تصمیم‌های سرمایه‌گذاری را به تعویق می‌اندازد. با وجود اینکه انتظار می‌رود تقاضا در سال ۲۰۲۱ بهبود یابد، این آژانس معتقد است سطح تقاضا به مقدار پیش از بحران کرونا باز نخواهد گشت.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی در این باره گفت: انتظار می‌رود تقاضای جهانی گاز به‌تدریج در دو سال آینده بهبود یابد، اما این به آن معنا نیست که به‌سرعت به روند عادی بازار باز خواهیم گشت.

وی افزود: بحران کرونا، تأثیر ماندگاری بر تحولات آینده بازار، کاهش نرخ رشد و افزایش عدم قطعیت خواهد داشت.

این نهاد برآورد می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، ۷۵ میلیارد متر مکعب از تقاضای سالانه گاز کاسته می‌شود.

کد خبر 303740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =