توافق جهانی کاهش تولید نفت از ماه اوت تسهیل می‌شود

وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که تسهیل کاهش تولید نفت از ماه اوت و مطابق با توافق کاهش تولید اوپک پلاس آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، الکساندر نواک روز پنجشنبه (۱۲ تیرماه) در کنفرانس اقتصادی والدای اظهار کرد: انتظار می‌رود توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» از ماه اوت آغاز شود.

وی افزود: بازار نفت ممکن است در ماه ژوئیه به تعادل برسد حتی می‌تواند با کمبود نفت روبه‌رو شود، این در حالی است که احتمال دارد مصرف نفت پیش از پایان سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از بحران نرسد.

وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه هنوز تصمیمی درباره آینده توافق جهانی کاهش تولید گرفته نشده است، گفت: بخشی از این کاهش‌ تولید بی‌سابقه از ابتدای ماه اوت تسهیل می‌شود.

نواک تصریح کرد: با بررسی داده‌های فنی و آمار ماه ژوئن تغییر شرایط را در نظر خواهیم گرفت، بنابراین کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک، پایبندی به سهمیه کاهش تولید، شرایط بازار و برآوردها را تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: هیچ تصمیمی درباره هرگونه تغییر احتمالی توافق اوپک و دیگر تولیدکنندگان گرفته نشده است.

وزیر انرژی روسیه همچنین با بیان اینکه یک‌سوم سرمایه‌گذاری در صنعت انرژی جهان امسال کاهش می‌یابد، افزود: افزایش دوباره تعداد مبتلایان به ویروس کرونا می‌تواند به تقاضا آسیب برساند.

۲۳ کشور تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در نشست ماه آوریل بر سر کاهش تولید در سه مرحله به ترتیب ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای مدت دو ماه، ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای ۶ ماه و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برای ۱۶ ماه به توافق رسیدند.

کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای ماه‌های مه و ژوئن اوپک پلاس که قرار بود به ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد، برای یک ماه دیگر و تا پایان ماه ژوئیه تمدید شد. با این تفاوت که مکزیک مشمول این تمدید یک ماهه نیست و کاهش تولید ماه ژوئیه ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

نشست بعدی کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) که قرار است ماهانه برگزار شود، ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیرماه) و برای ارائه پیشنهاد درباره میزان کاهش تولید برگزار می‌شود.

به گزارش شانا چهار منبع اوپکی هفته گذشته اعلام کردند: تاکنون هیچ گفت‌وگویی درباره تمدید این کاهش تولید تاریخی تا پایان ماه اوت رخ نداده و این به آن معناست که احتمال دارد مقدار کاهش تولید تا دسامبر امسال به ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برسد.

یکی از این منابع گفت: بعید است کاهش تولید کنونی بیش از این تمدید شود، مگر اینکه تقاضا دوباره کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، وزارت انرژی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرده بود که تولید نفت روسیه در ماه ژوئن کاهش یافته و از روزانه ۹ میلیون و ۳۹۰ هزار بشکه در ماه مه به روزانه ۹ میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه در ماه ژوئن رسیده و به سهمیه تولید این کشور مطابق توافق کاهش تولید اوپک پلاس نزدیک شده است.

کد خبر 304502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =