بازار نفت دوران سختی را پشت سر می‌گذارد

دبیرکل اوپک و وزیر انرژی امارات متحده عربی اعلام کردند که شرایط دشواری پیش روی بازارهای نفت است.

به گزارش خبرگزاری پلتس، محمد سانوسی بارکیندو و سهیل المزروعی روز دوشنبه (نهم تیرماه) اعلام کردند با وجود اجرای توافق کاهش تولید تاریخی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» که از ابتدای ماه مه آغاز و تا پایان ماه ژوئیه تمدید شده است، همچنان دوران سختی پیش روی بازارهای نفت است.

بارکیندو در نشست شورای تجارت کانادا - امارات که از طریق وبینار برگزار شد، گفت: با وجود اینکه هنوز بحران را پشت سر نگذاشته‌ایم، به همراه شریکان غیراوپکی خود اثبات کردیم چندجانبه‌گرایی به‌ویژه در دنیای متنوع انرژی ما که گاه با ژئوپلیتیک همراه است، ضرورت دارد.

براساس این گزارش، المزروعی گفت: با وجود اینکه شرایط دشوار صنعت نفت همچنان ادامه دارد، بازارهای نفت در حال رشد هستند.

وی افزود: حتی پس از اعلام توافق کاهش تولید تاریخی اوپک پلاس، هیچ‌کس پیش‌بینی نکرد که بازار به‌سرعت و به جایی که اکنون در آن هستیم بازگردد.

وزیر انرژی امارات تصریح کرد: همه مایل به تولید نفت خود هستیم تا به اقتصادمان کمک کنیم، اما باید آن را با سرعت مناسب و در زمان مناسب انجام دهیم.

۲۳ کشور تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در نشست ماه آوریل بر سر کاهش تولید در سه مرحله به ترتیب ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای مدت دو ماه، ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای ۶ ماه و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برای ۱۶ ماه به توافق رسیدند.

کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای ماه‌های مه و ژوئن اوپک پلاس که قرار بود به ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد، برای یک ماه دیگر و تا پایان ماه ژوئیه تمدید شد. با این تفاوت که مکزیک مشمول این تمدید یک ماهه نیست و کاهش تولید ماه ژوئیه ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

نشست بعدی کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) که هم‌اکنون به صورت ماهانه برگزار می‌شود، در ۱۵ ژوئیه و نشست کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک (JTC) نیز در سطح نمایندگان اعضا یک روز پیش از آن برگزار می‌شود.

کد خبر 304440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =