محاصره نفتی نیمی از تولید لیبی را متوقف می‌کند

شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که محاصره نفتی لیبی نیمی از تولید نفت این کشور در سال‌های آینده را متوقف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از طرابلس، شرکت ملی نفت لیبی (NOC) روز سه شنبه (۱۷ تیرماه) اعلام کرد که انتظار می رود تعطیلی اجباری تولید از ماه ژانویه منجر به افت تولید به روزانه ۶۵۰ هزار بشکه تا سال ۲۰۲۲ شود، این در حالی است که تولید نفت لیبی در ابتدای سال ۲۰۲۰ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود.

تعطیلی میدان‌های نفتی که به گفته شرکت ملی نفت لیبی منجر به از دست دادن درآمد تولیدی معادل ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار شده است، به دلیل محاصره‌های صورت گرفته توسط نیروهای مستقر در شرق این کشور در جنگ داخلی این کشور در ماه ژانویه است که در اثر هرج و مرج پس از سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ آغاز شد.

شرکت ملی نفت لیبی در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد: شروع نشدن مجدد و فوری تولید نفت و ناکامی دولت در تأمین بودجه درخواستی سبب می‌شود سطح تولید نفت لیبی تا سال ۲۰۲۲ نصف شود.

بانک مرکزی لیبی مستقر در طرابلس روز سه‌شنبه اعلام کرد که این محاصره تاکنون ۷ میلیارد دلار ضرر در پی داشته است و درآمدهای نفتی این کشور در نیمه اول سال ۲۰۲۰، ۲ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دینار ( یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلار)، حدود ۸۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد برخی خسارت‌های واردشده به میدان‌ها دائمی بوده است، زیرا انتظار می‌رود برخورد به آب در میدان نفتی سارا و کاهش بهره‌وری چاه‌ها به معنای این باشد که این چاه‌ها باید تعطیل شوند.

این شرکت اظهار کرد افزون بر هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری و تعمیرات شبکه خط لوله و دیگر تجهیزات، باید ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار نیز برای ۱۶۰ تا ۲۶۰ حلقه چاه هزینه کنند.

کد خبر 304695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =