ظرفیت تولید نفت میدان یاران شمالی افزایش یافت

نسل سوم پمپ میله‌ای مکشی (SRP) برای نخستین بار در منطقه عملیاتی غرب کارون در چاه شماره ۱۴ میدان یاران شمالی نصب شد و ظرفیت تولید نفت این میدان مشترک را افزایش داد.

محمدعلی اژدری، سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در گفت‌وگو با خبرنگار شانا اعلام کرد: پس از گذشت حدود یک سال از نصب موفق نخستین پمپ درون‌چاهی (ESP) در این میدان مشترک، تیرماه امسال نیز برای نخستین بار در غرب کارون، نسل سوم پمپ میله‌ای مکشی موسوم به SRP در میدان یاران شمالی نصب شد.

وی با بیان اینکه این پمپ به‌صورت پایلوت نصب و از تاریخ ۱۳ تیرماه امسال راه‌اندازی شد، ادامه داد: عملکرد پمپ براساس تعریف سازنده پمپ و شرایط تولیدی مخزن و چاه ارزیابی شد و تست ۷۲ ساعت با دبی تولیدی ۷۵۰ بشکه در روز مورد تأیید قرار گرفت.

به گفته اژدری، سادگی و راحتی نصب و خارج‌سازی، طول عمر بالای پمپ و تجهیزات بازده انرژی بالا برای اعماق و دبی تولید کم، هزینه تعمیر و نگهداری پایین و هزینه سرمایه‌ای کمتر نسبت به روش‌های دیگر فرازآوری از مهم‌ترین مزایای این پمپ‌هاست.

وی افزود: این پمپ ساخت داخل، تولید از لایه سروک چاه شماره ۱۴ یاران شمالی را حداقل ۵۰۰ بشکه در روز افزایش می‌دهد و با افزایش فشار سرچاهی به ۳۷۰ پام، نقش مؤثری در افزایش ظرفیت تولید میدان ایفا می‌کند.

براساس این گزارش، پیش از این در مردادماه سال گذشته، نخستین پمپ درون‌چاهی به‌صورت موفق در چاه شماره ۴ میدان یاران شمالی نصب شده بود. 

میدان نفتی یاران شمالی در ۱۳۰ کلیومتری جنوب غربی اهواز در امتداد مرز ایران و عراق قرار دارد.

کد خبر 305818

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =