موفقیت صنعت نفت در توسعه و بهره‌برداری هم‌زمان با تحریم‌ها

وزیر نفت مجموع سرمایه‌گذاری در سه طرح خط لوله ششم و نهم و ایستگاه‌های آن، فاز نخست پتروشیمی بوشهر و نیروگاه غرب کارون را ۴.۷ میلیارد یورو عنوان کرد و گفت: صنعت نفت با وجود شدیدترین تحریم‌ها نه‌تنها در بهره‌برداری از تأسیسات تولیدی موفق بوده، بلکه طرح‌های توسعه‌ای را هم در چنین شرایط دشواری‌ پیش برد.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه پیش از ظهر روز دوشنبه (سوم شهریورماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی وزارت نفت ضمن گرامیداشت هفته دولت و ایام شهادت امام حسین (ع) اظهار کرد: صنعت نفت با وجود شدیدترین فشارها و تحریم‌ها با اتکا به خداوند و با استواری نه‌تنها در بهره‌برداری از تأسیسات تولیدی خود موفق بوده، بلکه توانسته در چنین شرایط دشواری طرح‌های توسعه‌ای خود را پیش ببرد که نمونه آنها همین طرح‌هایی است که افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز در هفته دولت سه طرح مهم صنعت نفت در مجموع با ۴.۷ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری، با دستور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود، تصریح کرد: این طرح‌ها شامل حدود ۳ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در خط انتقال ششم، نهم و ایستگاه‌هایش، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری پتروشیمی بوشهر و ۳۲۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیروگاه غرب کارون است که این رقم در مقیاس جهانی هم رقم بالایی است.

افزایش توان صادرات گاز ایران

زنگنه با بیان اینکه طرح‌هایی که امروز در صنعت گاز افتتاح شد، مربوط به انتقال و پایداری شبکه این سوخت پاک است، خطاب به رئیس‌جمهوری افزود: همان‌طور که مستحضرید، فاصله زیادی بین مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور با مراکز اصلی مصرف گاز در مرکز، شمال، شمال شرق و غرب کشور وجود دارد، از این رو ناچاریم گاز را با خطوط لوله انتقال دهیم.

وی افزود: به‌طور ساده باید عرض کنم برای انتقال روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز نیازمند ساخت یک خط لوله ۵۶ اینچ یعنی یک و نیم متر و چند ایستگاه تقویت فشار در مسیر هستیم، هزینه احداث هر کیلومتر خط لوله ۵۶ اینچ برحسب تغییر شرایط یک تا ۲ میلیون دلار و هزینه ساخت هر ایستگاه تقویت فشار حدود ۷۵ میلیون یوروست، بنابراین هر زمان که می‌خواهیم روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز را از منطقه عسلویه به دیگر نقاط منتقل کنیم بیش از ۶ خط لوله و ده‌ها ایستگاه تقویت فشار نیاز داریم.

وزیر نفت هزینه سرمایه‌گذاری طرح‌های انتقال گاز خط لوله سراسری ششم، نهم و ایستگاه‌های تقویت فشار مربوط به آن را ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو اعلام کرد و افزود: نکته قابل توجه این است که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو از این مبلغ برای نخستین بار از سوی بخش خصوصی به‌صورت ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) تأمین شده است که این شرایط ما را قادر کرد بتوانیم صادرات گاز به عراق را عملی کنیم.

زنگنه گفت: مجموع رقم صادرات گاز ایران به کشورهای ترکیه و عراق اکنون روزانه ۸۰ میلیون مترمکعب است.

۹۴ درصد جمعیت ایران تحت پوشش شبکه گاز

زنگنه به پروژه دیسپچینگ ملی گاز که امروز افتتاح شد اشاره کرد و یادآور شد: طراحی دیسپچینگ شرکت ملی گاز از سال ۱۳۷۶ که من وارد وزارت نفت شدم آغاز و اجرا شد، اما با توجه به گسترش عظیم شبکه گاز کشور دوباره روزآمد و بازسازی شد.

وی با بیان اینکه مسئولیت دیسپچینگ، پایش و فرماندهی شبکه گاز کشور است، یادآور شد: پالایشگاه‌های گازی، ایستگاه‌های تقویت فشار گاز و خطوط اصلی انتقال گاز همگی زیر نظر فرماندهی دیسپچینگ ملی گاز عمل می‌کنند؛ دیسپچینگ هم با ابزارهایی که در اختیار دارد و اطلاعاتی که به آن می‌رسد لحظه‌ای در همه ساعت‌های شبانه‌روز براساس نیاز تصمیم‌گیری می‌کند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بیش از ۳۷ هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز داریم، ادامه داد: هم‌اکنون نزدیک به ۹۴ درصد جمعیت ایران و عمده صنایع کوچک و بزرگ و نیروگاه‌ها زیر پوشش شبکه گاز هستند، وظیفه دیسپچینگ نیز حفظ فشار گاز در شبکه برای تداوم و استمرار تأمین گاز است.

تکمیل زنجیره ارزش در پتروشیمی

زنگنه در ادامه درباره افتتاح فاز نخست مجتمع پتروشیمی بوشهر گفت: از همان ابتدا قرار بود گاز پالایشگاه‌های فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی به میدان آغاجاری در استان خوزستان تزریق شود و بنایی هم برای شیرین‌سازی گاز این فازها نداشتیم، قرار بود این گاز به‌صورت ترش پس از گرفتن میعانات گازی و مقداری گاز مایع (ال‌پی‌جی) با خط لوله ۵۶ اینچ به خوزستان منتقل شود.

وی در توضیح بیشتر گفت: اما به پیشنهاد سرمایه‌گذار طرحی ارائه شد که براساس آن بخشی از گازی را که دارای اتان و ال‌پی‌جی بود به سرمایه‌گذار بدهیم تا با سرمایه خود این گاز را شیرین‌سازی و تفکیک و برای مصرف خود از آن استفاده کند که این سرمایه‌گذاری انجام شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه بخش بعدی سرمایه‌گذاری در این مجتمع، ساخت واحد متانول و واحد شیرین‌سازی و تفکیک به ارزش یک میلیارد و ۳۳۲ میلیون یورو افتتاح شد، تصریح کرد: قرار است در بخش دوم مجتمع پتروشیمی بوشهر واحد الفین، پلی‌الفین و MEG ساخته شود و این بخش هم‌اکنون پیشرفت ۳۵ درصدی دارد.

وی اجرای این پروژه را از مصادیق تحقق اقتصاد مقاومتی، توجه به جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش اعلام و تصریح کرد: گازی که امروز تفکیک و شیرین می‌شود عموماً ارزشمندترین خوراک پتروشیمی اتان است که به زنجیره تولید کشور افزوده می‌شود.

جهش ۶ برابری تولید نفت در غرب کارون

وزیر نفت از نیروگاه غرب کارون به‌عنوان سومین طرح ملی وزارت نفت که امروز افتتاح می‌شود نام برد و با بیان اینکه نیروگاه غرب کارون نیروگاه اختصاصی شرکت نفت برای میدان‌های مشترک غرب کارون است، افزود: ما در میدان‌های غرب کارون با جهشی ۶ برابری تولید از ۷۰ هزار بشکه در روز عبور کردیم و به ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده‌ایم که ان‌شاءالله با تکمیل طرح‌های بعدی شامل آزادگان، یادآوران و یاران توان ظرفیت به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد.

زنگنه درباره دلیل تأسیس نیروگاه اختصاصی برق در غرب کارون از سوی شرکت نفت گفت: به‌دلیل وضع تولید برق در خوزستان، مدیریت شرکت ملی نفت تصمیم گرفت به‌منظور پایداری تولید نفت، تأسیسات برق را بسازد و خود برق مورد نیاز را تأمین کند.

وی با بیان اینکه شرکت نفت، برق را از شرکت مپنا به قیمت ۲.۲۵ سنت یورو خریداری می‌کند، افزود: شرکت مپنا این نیروگاه را به‌صورت ساخت، بهره‌برداری و مالکیت (BOO) در غرب کارون احداث کرد و امروز ۲ واحد گازی آن عملیاتی شده‌اند و واحد بخار آن در حال ساخت است، شرکت ملی نفت ایران شبکه انتقال و ایستگاه‌های آن را ساخته است.

همه توانمان را برای میدان‌های مشترک گذاشتیم

وزیر نفت گفت: من امروز خوشحال هستم که در محضر جنابعالی به مردم عرض کنم دولت هر چه در توان داشت برای افزایش توان تولید میدان‌های مشترک به‌کار برد، به‌نحوی که امروز توان تولید ما در میدان‌های غرب کارون ۶ برابر و میدان گازی پارس جنوبی ۲.۵ برابر شده است.

زنگنه با بیان اینکه آثار این افزایش توان تولید را می‌توان در زندگی مردم، در توسعه کشور و بهتر شدن شرایط محیط‌زیست دید، تصریح کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون در میدان‌های مشترک غرب کارون ۲۱۶ حلقه چاه بالغ بر ۶.۲ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری شده است.

وی در پایان از همه سرمایه‌گذاران (دولتی و خصوصی) در اجرای پروژه‌ها و مگاپروژه‌های نفت تشکر و قدردانی کرد.

کد خبر 306409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =