صرفه‌جویی ارزی ۵۵ هزار یورویی در پتروشیمی تندگویان

کارشناسان و مهندسان پتروشیمی شهید تندگویان ضمن طراحی و ساخت سامانه‌های کنترل فیلترهای فلوکسا برای نخستین بار در کشور، صرفه‌جویی ارزی ۵۵ هزار یورویی را در این مجتمع محقق کردند.

به گزارش شانا به نقل از پتروشیمی شهید تندگویان، از آنجا که کثیف شدن اتیلن‌گلایکول (EG) در کارخانه‌های تولیدکننده پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) سبب به‌وجود آمدن محدودیت‌های مختلفی می‌شود، کارشناسان شرکت برای تصفیه اتیلن‌گلایکول و رفع این محدودیت‌ها تصمیم به افزودن فیلترهای فلوکسا به کارخانه (PET2) گرفتند، اما متأسفانه پس از دریافت فیلترها مشخص شد که دستگاه‌های ارسالی فاقد سیستم کنترل‌اند و در عمل قابل استفاده نیستند، شرکت سازنده هم برای تأمین و ارسال بخش کنترلی آنها تقاضای مبلغ ۵۵ هزار یورو کرد. مبلغ بالای درخواستی و لزوم کنترل تجهیز به‌ویژه از داخل اتاق کنترل، کارشناسان شرکت را بر آن داشت با تدبیر و همت خویش اقدام به طراحی و ساخت این سیستم کنند.

به همین منظور کارشناسان واحد ابزار دقیق مجتمع در نخستین مرحله، با استفاده از اسناد تجهیزات خریداری‌شده و برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با دیگر بخش‌های فنی شرکت از جمله بهره‌برداری و فرآیند، سیستم کنترل مورد نظر را طراحی و پس از آن با به‌کارگیری وسایل موجود در مجتمع اقدام به ساخت قسمت‌های سخت‌افزاری این سیستم کردند، همچنین مهندسان شرکت ضمن انجام برنامه‌نویسی برای این سیستم، اقدام به طراحی و اجرای محیطی گرافیکی مناسب برای به‌کارگیری آن ازسوی اپراتورها کردند.

سیستم طراحی‌شده از سوی مهندسان و کارشناسان مجتمع که پس از پشت سر گذاشتن آزمون‌های مختلف در مدار تولید قرار گرفته، نسبت به سیستم اصلی دارای مزایای متعددی است که از جمله آنها می‌توان امکان پایش و کنترل کامل از اتاق کنترل از سوی اپراتورهای سامانه کنترل مرکزی (DCS)، ثبت حافظه وضع سیستم برای ماه‌های پیاپی برای پایش بهتر در آینده، سهولت و افزایش کیفیت در کار بهره‌برداری، افزایش طول عمر مفید سیستم و هزینه پایین‌تر آن را نام برد.

پتروشیمی شهید تندگویان تولیدکننده محصولات مهم اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) در کشور است که محصولات آن در صنایع مختلف از جمله نساجی، پزشکی، خودروسازی و ... استفاده می‌شود.

کد خبر 306956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =