افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان

وزیر سرمایه‎گذاری عربستان اعلام کرد که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ریاض و دوبی، خالد الفالح روز شنبه (یکم آذرماه) اعلام کرد که سرمایه‎گذاری مستقیم خارجی (FDI) در عربستان سعودی در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۲ درصد افزایش یافته است.

دولت عربستان سعودی که میزبان نشست G20 امسال است، جذب بیشتر سرمایه‎ خارجی را سنگ بنای برنامه چشم‎انداز ۲۰۳۰ خود برای تنوع بخشی به اقتصاد بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان به دور از درآمدهای نفتی قرار داده است.

فالح که پیش از این ریاست شرکت دولتی نفت سعودی آرامکوی عربستان را به‌عهده داشت، در کنفرانس G20 گفت: خوشحالم که بگویم سرمایه‎گذاری مستقیم خارجی که مرکز توجه من است، در نیمه نخست ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: ریاض در ماه سپتامبر به‌دلیل اختلال جهانی ناشی از همه‎گیری ویروس کرونا، سرمایه‎گذاری مستقیم خارجی کندی را تجربه کرده است.

وزیر سرمایه‎گذاری عربستان افزود: به‌عنوان بخشی از تلاش‎های ریاض برای جذب سرمایه‌ خارجی، عربستان سال آینده مناطق ویژه اقتصادی مخصوص  به چند بخش را راه‌اندازی می‎کند.

فالح تصریح کرد: اقتصاد عربستان که تحت تأثیر فشار مضاعف همه‎گیری ویروس کرونا و پایین آمدن قیمت نفت قرار گرفته، امسال مقاومت کرده است و نشان داد توانایی مقاومت در برابر شوک‎ها را دارد.

کد خبر 309878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =