صادرات روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت عملی است

رئیس‌جمهوری دستاوردهای صنعت نفت را در سال‌های اخیر چشمگیر دانست و گفت: صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت عملی است.

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر حسن روحانی، امروز (دوشنبه، ۲۴ آذرماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بار مسئولیت اداره کشور در سخت‌ترین شرایط یک قرن گذشته بر دوش این دولت گذاشته شد و با توجه به هم‌زمانی جنگ اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، سخت‌ترین روزها و ماه‌هایی است که بر مردم ما می‌گذرد و دولت در سخت‌ترین شرایط بار مسئولیت را برای اداره کشور بر دوش دارد.

وی افزود: در نخستین سال دولت یعنی سال ۹۳ به رشد مثبت اقتصادی رسیدیم و تورم را به حدود ۱۵ درصد کاهش دادیم و در سال‌های بعد، رشد اقتصادی کشور باوجود اینکه در بدترین شرایط درآمد نفتی قرار گرفتیم، روند افزایشی یافت.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: درآمد نفتی کشور پیش از دولت یازدهم، سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بود و به‌طور میانگین در سال‌های ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ یعنی سال‌هایی که درآمد نفتی ما مطلوب بود، درآمد نفتی کشور به‌طور میانگین به حدود ۵۲ میلیارد دلار رسید.

روحانی ادامه داد: با وجودی که در سال ۹۳ کمترین درآمد نفتی را داشتیم و در بعضی‌ ماه‌ها قیمت هر بشکه نفت به کمتر از ۳۰ دلار برای هر بشکه رسید، اما در عین حال در طول هفت سال بهترین شرایط از لحاظ کاهش تورم در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بود و میانگین تورم در این سه سال به حدود ۱۱ درصد رسید که این رقم در ۵۰ سال گذشته سابقه نداشت.

وی عنوان کرد: در زمینه تأمین گاز، بنزین و گازوئیل مورد نیاز کشور که پیش‌تر واردکننده بودیم، به خودکفایی رسیده‌ایم، برای نخستین‌بار در دولت دوازدهم گاز و تولید گاز شیرین ما به یک میلیارد مترمکعب در روز رسید، یعنی از رقم اندکی بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب به یک میلیارد مترمکعب رسیدیم.

پیشرفت قابل توجه در میدان‌های مشترک

رئیس جمهوری گفت: در حوزه‌های مشترک گاز و نفت توانستیم پیشرفت‌های قابل توجه داشته باشیم، در میدان مشترک گازی پارس جنوبی به اندازه شریک‌ خود یعنی قطر جلو زدیم، در نفت و میدان‌های مشترک با عراق (میدان‌های غرب کارون) از رقم تولید اندکی بیش از روزانه ۷۰ هزار بشکه به حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیدیم و در این زمینه هم در میدان‌های مشترک توانستیم مردم را به حقوق حقه‌شان برسانیم.

روحانی افزود: تولید محصولات فولادی در این دولت دو برابر شد و ۷۰ درصد به تولید آلومینیوم کشور اضافه کردیم و در زمینه پتروشیمی، در جهش دوم هستیم و توان تولید محصولات پتروشیمی را به دو برابر رساندیم.

وی با بیان اینکه با وجود شرایط کرونایی حاکم بر کشور، افتتاح‌های بسیار مهم داشتیم و افتتاح‌های مهمی تا پایان این دولت خواهیم داشت، تصریح کرد: در زمینه توسعه جاده، ریل و بندر رشد خوبی داشته‌ایم، از همه رسانه‌ها می‌خواهم محصولات، دستاوردها و تولید در دولت‌های یازدهم و دوازدهم را با دولت‌های گذشته مقایسه کنند.

رئیس‌جمهوری گفت: به وزارت نفت تأکید کردیم که باید به صادرات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسیم، حالا ممکن است این مقدار صادر یا در داخل کشور فروخته شود، در این زمینه مشکلی نداریم اگر صادر نشود در داخل می فروشیم.

روحانی عنوان کرد: روی این بودجه ماه‌ها وقت گذاشته شده و باوجود اینکه در ظاهر بودجه نفت بیشتری وجود دارد، اما بودجه جاری به نفت متکی نیست و مقداری که از درآمد بیشتر نفت حاصل خواهد شد در راه توسعه کشور و توانمندسازی قشور محروم استفاده می‌شود.

کد خبر 310740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =