۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
  • کد خبر: 310933
میانگین ۴۴ دلاری قیمت نفت در سال ۲۰۲۱

بانک جهانی میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ را ۴۴ دلار برای هر بشکه برآورد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اویل‌پرایس، بانک جهانی در گزارش اخیر خود که روز چهارشنبه (۲۶ آذرماه) منتشر شد، اعلام کرد میانگین قیمت هر بشکه نفت که میانگین قیمت شاخص‌های نفت خام برنت، وست تگزاس اینترمدیت و دوبی است، در سال ۲۰۲۱، ۴۴ دلار و در سال ۲۰۲۲، ۵۰ دلار خواهد بود و نسبت به میانگین ۴۱ دلار برای هر بشکه در سال ۲۰۲۰ افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، همه‌گیری ویروس کرونا همچنان بر تقاضای جهانی نفت تأثیر خواهد گذاشت و مقدار مصرف در سال ۲۰۲۱ همچنان کمتر از سطح پیش از شیوع ویروس کرونا خواهد بود. انتظار می‌رود مصرف نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۵ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ باشد.

در این گزارش، چشم‌انداز تولید نفت روسیه که صادرات انرژی آن برای درآمدهای بودجه این کشور حیاتی شمرده می‌شود، به مدت و مقدار کاهش تولید اوپک پلاس بستگی خواهد داشت.

احیای اقتصادی بیش از انتظار سه ماه سوم امسال سبب شد بانک جهانی چشم‌انداز اقتصادی خود برای روسیه را به رشد منفی چهار درصدی بهبود دهد. برآورد رشد اقتصادی روسیه در ماه سپتامبر منفی ۵ درصد بود. این در حالی است که  این بانک هشدار داد اقتصاد روسیه با افزایش شیوع ویروس کرونا در سه ماه چهارم، کم‌رمق‌تر خواهد شد.

بودجه فدرال روسیه در ۱۰ ماه نخست ۲۰۲۰ - به‌دلیل هزینه‌های لازم برای مهار شیوع ویروس کرونا و ضرورت حمایت از اقتصاد در برابر درآمدهای پایین‌تر نفت و گاز - با کسری روبه‌رو شد، این در حالی است که این کشور در مدت مشابه پارسال مازاد درآمد داشت.

درآمدهای نفت و گاز روسیه در فاصله ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۵.۲ درصد کاهش یافت. این کاهش درآمد ناشی از سقوط قیمت‌های نفت و تولید کمتر این کشور به‌دلیل مشارکت در توافق کاهش تولید ائتلاف سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) بود.

این بانک برآورد کرد که واکسیناسیون سال ۲۰۲۱ می‌تواند اقتصاد روسیه را در مسیر احیای پایدار قرار دهد، این در حالی است که ریسک‌ها کاهش خواهند یافت.

کد خبر 310933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =