ابوظبی هیدروژن صادر می‌کند

شرکت ملی نفت ابوظبی به‌دنبال صادرات هیدروژن به‌عنوان سوخت در آینده است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) با دو صندوق سرمایه پادشاهی برای تبدیل کردن این کشور به صادرکننده هیدروژن آبی و سبز متحد شده است.

شرکت ادنوک با شرکت سرمایه‌گذاری مبادله و شرکت ای‌دی‌کیو (ADQ) متحد شده تا از گاز طبیعی، انرژی تجدیدپذیر و هیدروژن تولید و این سوخت را در امارات متحده عربی و بازارهای خارجی عرضه کند.

شرکت انرژی مبادله در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: شرکت ابوظبی فیوچر فناوری موسوم به مصدر، با شرکت زیمنس انرژی برای ساخت تأسیسات تولید هیدروژن سبز در شهر مصدر ابوظبی به توافق رسیده است. شرکت آلمانی زیمنس هم‌اکنون در حال ساخت تأسیسات هیدروژن در پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم در دوبی است.

بعضی کشورهای خاورمیانه که با نفت ثروتمند شده‌اند، با توجه به تمایل جمعی از خریداران خود به دریافت سوخت‌های پاک‌تر از نفت خام، به‌دنبال توسعه هیدروژن به‌عنوان سوخت صادراتی آینده هستند.

وزیر انرژی عربستان سعودی پیش از این اعلام کرده بود که به‌دنبال تبدیل کشورش - بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان - به بزرگ‌ترین صادرکننده هیدروژن جهان است.

ابوظبی مانند عربستان سعودی تولیدکننده گاز طبیعی است که می‌تواند برای توسعه هیدروژن آبی استفاده شود، همچنین می‌تواند از انرژی خورشیدی برای تولید هیدروژن سبز استفاده کند.

شرکت ای‌دی‌کیو اعلام کرد: شرکت ادنوک هیدروژن آبی را به‌ طور مستقل تولید می‌کند، اما برای تولید هیدروژن سبز با دو صندوق سرمایه‌گذاری همکاری خواهد کرد.

بر اساس بیانیه ادنوک، این شرکت سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن هیدروژن را برای فعالیت‌های پایین‌دستی خود تولید می‌کند و می‌خواهد تولیدش را به بیش از ۵۰۰ هزار تن برساند.

کد خبر 312202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =