اوپک به بهبود بازار نفت در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین است

دبیرکل اوپک اعلام کرد که به‌طور محتاطانه‌ای به بهبود بازار نفت در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، محمد سانوسی بارکیندو روز سه‌شنبه (۳۰ دی‌ماه) در مجمع انرژی جهانی شورای آتلانتیک گفت: با احتیاط خوش‌بینم که بازار نفت امسال از رکود تقاضای ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بهبود می‌یابد.

وی در این نشست که به‌صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: نشست‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه (ائتلاف اوپک پلاس) به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود تا از بروز دوباره نوسان در بازار جلوگیری کند.

دبیرکل اوپک افزود: همه ما موافقیم که بهبود بازار شکننده است و همچنان تردیدهای بسیاری وجود دارد، اما با احتیاط خوش‌بین هستیم که امسال بهبود محقق خواهد شد.

قیمت نفت در ماه جاری میلادی به بالاترین سطح در ۱۱ ماه گذشته رسید، این مسئله به تصمیم بیشتر اعضای اوپک در پنجم ژانویه (۱۶ دی‌ماه) برای ثابت نگه داشتن تولید در ماه فوریه و مارس و تعهد عربستان برای کاهش داوطلبانه تولید کمک کرد.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت و گاز هند، در این رویداد اعلام کرد: اقدام غیرمنتظره عربستان برای کاهش تولید نفت سبب افزایش مداوم قیمت و سردرگمی کشورهای مصرف‌کننده شده است.

وی افزود: این نوع سناریو ما را به سوی روش‌های جایگزین تأمین انرژی سوق می‌دهد.

بارکیندو در پاسخ گفت: ائتلاف اوپک پلاس باید انعطاف‌پذیر باشد و ثبات بازارها را هدف قرار دهد.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی نیز در این رویداد اعلام کرد که شاهد بهبود بازار در سال جاری میلادی است.

وی گفت: امسال سال بهبود است، به هر حال اواخر امسال یا اوایل سال ۲۰۲۲ شاهد توازن بازار خواهیم بود.

وزیر انرژی امارات متحده عربی همچنین اظهار کرد که هم‌زمان با آغاز واکسیناسیون ویروس کرونا در کشورهای بیشتری شاهد رشد تقاضای نفت در چین و هند هستیم.

کد خبر 312298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =