تقاضای روزانه نفت امسال حدود ۹۶ میلیون بشکه خواهد بود

دبیرکل اوپک برآورد کرد که تقاضای نفت در سال ۲۰۲۱، ۹۵ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، چهل‌وهفتمین نشست کمیته مشترک فنی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (JTC) روز یکشنبه (۱۴ دی‌ماه) و پیش از برگزاری بیست‌وپنجمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک (JMMC) و سیزدهمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک که قرار است امروز دوشنبه (۱۵ دی‌ماه) برگزار شود، از طریق کنفرانس ویدئویی برگزار شد.

محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک در این نشست با اشاره به تصمیم‌های پیشگیرانه و قاطعانه اتخاذشده توسط کشورهای توافقنامه همکاری (DOC) در ماه‌های آوریل، ژوئن، سپتامبر و دسامبر سال ۲۰۲۰، بر اقدام‌های برجسته و به‌موقع کشورهای شرکت‌کننده در این توافقنامه در زمان بحران همه‌گیری ویروس کرونا تأکید کرد.

وی گفت: در مجموع، پاسخی بی‌نظیر به شوک بی‌سابقه بازار ارائه داده‌ایم و همچنان این صنعت را در مسیر بهبود هدایت می‌کنیم.

دبیرکل اوپک همچنین تأکید کرد که نتایج نشست وزیران در سوم دسامبر (۱۳ آذرماه) راه را برای بازگشت تدریجی روزانه ۲ میلیون بشکه نفت به بازار طی ماه‌های آینده فراهم می‌کند، این در حالی است که کشورهای شرکت‌کننده آماده تعدیل سطح تولید نسبت به شرایط و تحولات بازار هستند.

بارکیندو با تأکید بر اینکه پیش‌بینی می‌‎شود اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱، ۴.۴ درصد رشد کند، اظهار کرد: تحولات اخیر واکسن کرونا خوش‌بینی را به اقتصاد و بازار نفت تزریق کرده است.

وی درباره تحولات بازار نفت گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که حرکت رو به عقب تقاضای نفت خام به سمت جلو تغییر جهت خواهد داد و امسال به ۹۵ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد به‌طوری که نسبت به سال ۲۰۲۰، ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز بهبود می‌یابد.

دبیرکل اوپک در پایان این نشست تأکید کرد که فعالیت در چارچوب توافقنامه همکاری به سود تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و اقتصاد جهانی به‌طور کلی است.

کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک (JTC) و کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک (JMMC) شرایط و تحولات بازار جهانی نفت را بررسی می‌کنند و بر پایبندی ۱۳ کشور عضو اوپک و ۱۰ کشور عمده تولیدکننده نفت غیراوپک به توافق کاهش تولید ائتلاف اوپک و متحدانش (اوپک پلاس) نظارت دارند.

کد خبر 311594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =