نمایشگاه نفت، فرصت شناسایی شرکای راهبردی است

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه این سازمان از پیشگامان توسعه فناوری در صنعت نفت است، نمایشگاه نفت را فرصت مناسبی برای شناسایی شریکان راهبردی عنوان کرد.

به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، جعفر توفیقی فعالیت‌های سازمان را همسو با سیاست‌های وزارت نفت دانست و گفت: از دو سال گذشته، وزیر نفت درباره راه‌اندازی پارک علم و فناوری صنعت نفت طرح موضوع کردند که این طرح در تکمیل زنجیره نوآوری اقدام ارزنده‌ای به شمار می‌آید. در همین زمینه پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به زیرساخت‌های خود از نظر نیروی انسانی، آزمایشگاه‌ها و پایلوت‌ها برای تأسیس پارک علم و فناوری پیشگام شد و بر پایه این امکانات پارسال موفق به افتتاح مرکز نوآوری شدیم.

وی افزود: پژوهشگاه صنعت نفت بر این باور است که مرکز نوآوری این مجموعه می‌تواند مقدمه‌ای برای تأسیس پارک فناوری صنعت نفت باشد و انتظار می‌رود وزارت نفت با حمایت‌های خود از این مرکز بتواند سیاست‌های وزیر را سرعت بخشد و به‌زودی شاهد دستاوردهای مرکز نوآوری پژوهشگاه باشیم.

شناسایی استعدادهای برتر با طرح ملی میزبانی

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به طرح ملی میزبانی از ۵۰۰ دانشجوی دکترا و کارشناسی ارشد در پژوهشگاه نیز اشاره کرد و گفت: دانشجویان این مقاطع می‌توانند برای انجام پایان‌نامه و رساله‌های خود به این مجموعه مراجعه کنند و از امکانات آزمایشگاهی و پایلوتی و راهنمایی و مشاوره پژوهشگران برجسته پژوهشگاه بهره‌مند شوند و این نشان از درهای باز پژوهشگاه به روی همه پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

توفیقی با بیان اینکه تصمیم بر آن است که این جریان دانشجویی را به کسب‌وکارهای مرکز نوآوری پژوهشگاه اتصال دهیم، تصریح کرد: ایجاد زیرساخت‌های مناسب از چرخه دانش تا تجاری‌سازی از اهدافی است که در دستور کار این مجموعه قرار گرفته و این به آن معناست که با ورود دانشجویان تحصیلات تکمیلی و با در اختیار قرار دادن موضوعات راهبردی صنعت نفت و رصد دانشجویان می‌توانیم استعدادهای برتر را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: با شناسایی نخبگان، امیدواریم دانشجویان بتوانند تجارت‌های مهمی را در توسعه فناوری و نوآوری برای صنعت نفت ایجاد کنند و این موضوع زمینه مناسبی برای فرصت‌های کارآفرینی و اشتغال برای دانشجویان فراهم می‌کند و یقین داریم با انجام طرح‌های موردنیاز صنعت نفت، ظرفیت‌های بسیار زیادی ایجاد خواهد شد و به دنبال آن، این صنعت به سمت صنعت دانش‌بنیان حرکت خواهد کرد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و راه‌اندازی اکوسیستم نوآوری را از سیاست‌های کشورهای پیشرفته در حوزه صنعت و اقتصاد دانست و اظهار کرد: این کشورها با تجمع فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کارآفرینان و استعدادهای برتر و همچنین برنامه‌ریزی برای شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و متوسط توانسته‌اند تحول عظیمی در اقتصاد کشورهای پیشرفته ایجاد کنند.

جهش تولید مستلزم برخورداری از توانمندی‌های فناورانه است

توفیقی تصریح کرد: در پژوهشگاه صنعت نفت تولید به معنای توسعه فناوری و تولید دانش و فناوری جدید است، از این رو پژوهشگاه قادر است از سال‌های گذشته نیازهای بسیار راهبردی صنعت نفت را با دانش و فناوری برطرف سازد و در غیاب شرکت‌های بزرگ خارجی، جایگزین بسیار توانمندی برای این شرکت‌های صاحب فناوری خارجی شود.

وی با تأکید بر اینکه سرعت بخشیدن به فعالیت‌های دانشی و فناورانه موردنیاز صنعت در جهش تولید بسیار حائز اهمیت است، گفت: جهش تولید مستلزم برخورداری از توانمندی‌های فناورانه است که پژوهشگاه صنعت نفت از بازیگران اصلی برای جهش تولید در صنعت نفت به‌ شمار می‌آید و این رسالت مهم با همکاری شبکه‌های دانشگاهی، مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان انجام‌پذیر است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: پژوهشگاه با شبکه گسترده‌ای از همکاران خود در بخش علم و دانش و بازار همکاری دارد و این مجموعه نقش بسیار مهمی در تحقق شعار جهش تولید بر عهده دارد و اطمینان دارم این سازمان از پیشگامان توسعه فناوری در صنعت نفت و صنایع وابسته در کشور خواهد بود.

اقدام‌های پژوهشگاه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

توفیقی با بیان اینکه این سازمان به دنبال سیاست‌های وزارت نفت مبنی بر انجام مسئولیت‌های اجتماعی نقش‌های متعددی را ایفا می‌کند، تصریح کرد: در پژوهشگاه صنعت نفت به دنبال آن هستیم که این مجموعه را به‌عنوان پژوهشگاه سبز معرفی کنیم و در این زمینه اقدام‌هایی مانند کاهش مصرف آب و انرژی، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه فضای سبز را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و از سوی دیگر در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی، پژوهشگاه در حوزه تصفیه آب و پساب‌های صنعتی، رفع آلودگی از خاک‌های آلوده به مواد نفتی و آب‌های زیرزمینی اقدامهای مؤثری انجام داده است.

وی توسعه دانش فنی فناوری میکرو سی‌اچ‌پی را از دیگر اقدام‌های این سازمان در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی دانست و گفت: این تکنولوژی اخیراً در پژوهشگاه توسعه‌ یافته است و با حضور وزیر نفت نیز رونمایی شد و هم‌اکنون برای تجاری‌سازی تولید هم‌زمان برق و حرارت با راندمان بالای ۹۰ درصد با بخش خصوصی در حال همکاری هستیم که این موضوع در جهت حفظ محیط‌زیست، کاهش مصرف انرژی و کاهش آلاینده‌های هوا اثربخش خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تأکید کرد: پژوهشگاه صنعت نفت صرفاً به وظایف سازمانی خود بسنده نمی‌کند و تمامی خدمات خود را به‌گونه‌ای جهت‌گیری می‌کند که برای منافع مردم، صنعت و کشور باشد.

نمایشگاه نفت تهران فرصتی برای شناسایی شرکای راهبردی

توفیقی بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت تهران را رویداد بزرگی دانست و گفت: همانند سنوات قبل در این نمایشگاه حضور پررنگی خواهیم داشت و این فرصت مغتنمی است تا دستاوردهای ارزشمند پژوهشگران این مجموعه را در این آوردگاه به منصه ظهور برسانیم.

وی ضمن قدردانی از همه پژوهشگران و کارکنان این مجموعه که سبب انجام پروژه‌های کلیدی این سازمان شده‌اند، گفت: از همه مدیران و کارشناسان صنعت دعوت می‌کنیم از غرفه پژوهشگاه بازدید کنند و بر همین اساس، در این ایام گزارشی از پروژه‌های بزرگی که در این سازمان برای بخش‌های راهبردی صنعت انجام داده‌ایم به نمایش خواهیم گذاشت.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: نمایشگاه همواره بستری را برای مذاکرات با کارفرمایان صنعتی، دولتی و خصوصی فراهم می‌کند و این موضوع در بسیاری از مواقع به امضای تفاهم‌نامه و قرارداد نیز منجر شده است و از سوی دیگر این مکان، فرصت مغتنمی است که توانمندی‌های پژوهشگاه را به‌خوبی معرفی کنیم و همکاران و شریکان راهبردی خود را بشناسیم.

کد خبر 312369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =