۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  • کد خبر: 313739
کاهش تولید اوپک پلاس از آوریل تسهیل می‌شود

روند بهبود قیمت‌ نفت سبب می‌شود تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس پس از ماه آوریل برای تسهیل کاهش عرضه نفت اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، دوبی و مسکو، برخی منابع اوپک پلاس انتظار دارند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) روند کاهش عرضه خود را از ماه آوریل تسهیل کنند. این در حالی است که هرگونه افزایش تولید نفت این ائتلاف با توجه به موانع موجود به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا محدود خواهد بود.

افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به بالاترین رقم در ۱۳ ماه گذشته به‌طوری که قیمت نفت خام برنت به مرز ۶۴ دلار برای هر بشکه رسید سبب افزایش اطمینان تولیدکنندگان به توانایی بازار برای جذب عرضه بیشتر شده است.

برآوردهای مختلف از جمله برآورد اوپک نشان می‌دهد که با وجود ضعف فعلی تقاضا، عرضه واکسن‌ها سبب افزایش بی‌سابقه تقاضای نفت در سال جاری میلادی می‌شود.

یک نماینده اوپک در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش قیمت‌ها سبب افزایش تولید اوپک پلاس از آوریل می‌شود، گفت: بله، اگر تقاضا همان‌طور که انتظار داریم بهبود یابد، اوپک پلاس به‌تدریج محدودیت عرضه نفت را تسهیل می‌کند. این ائتلاف همواره کاهش مازاد ذخیره‌سازی موجود جهانی را در نظر دارد.

نشست بعدی وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک چهارم مارس ۲۰۲۱ (۱۴ اسفندماه) برگزار می‌شود. در این نشست دو پرسش مهم مطرح می‌شود، مهم‌ترین پرسش این است که آیا عربستان سعودی کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز خود را تمدید می‌کند. پرسش دیگر این است که آیا همه اعضا می‌توانند عرضه نفت خود را افزایش دهند.

یک منبع اوپک پلاس در این باره گفت: قیمت‌های نفت اکنون بسیار خوب هستند، بنابراین نیازی به تمدید کاهش تولید داوطلبانه عربستان نیست، اما هنوز مشخص نیست سعودی‌ها کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز خود را یکباره یا به‌تدریج افزایش دهند.

کد خبر 313739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =