۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۰
  • کد خبر: 313829
احتمال افزایش ۵ تا ۱۰ دلاری دیگر قیمت نفت

بانک جی‌پی مورگان اعلام کرد که دو عامل می‌تواند سبب افزایش ۵ تا ۱۰ دلاری قیمت نفت شود.

به گزارش خبرگزاری سی‌ان‌بی‌سی از سنگاپور، بانک آمریکایی جی‌پی مورگان اعلام کرد که افزایش قیمت نفت در سال جاری میلادی همچنان ادامه دارد و می‌تواند بیش از این هم افزایش یابد.

این پیش‌بینی برخلاف چشم‌انداز جهانی قیمت نفت در شرایطی است که اقتصادهای بزرگ دنیا همچنان درگیر واکسیناسیون کرونا هستند.

 کری کریگ، استراتژیست جهانی بازار در بانک مدیریت سرمایه جی‌پی‌ مورگان در این باره گفت: معتقدم قیمت نفت هنوز هم می‌تواند در این شرایط افزایش یابد، البته منظورم رسیدن قیمت به ۸۰ و ۹۰ دلار برای هر بشکه نیست. شاید  شاهد افزایش ۵ تا ۱۰ دلاری نسبت به سطح کنونی قیمت‌ها باشیم.

 قیمت نفت خام برنت در آخرین معاملات روز جمعه آسیا ۶۲ دلار و ۹۱ سنت برای هر بشکه بود. نفت خام دبلیوتی‌آی آمریکا هم ۵۹ دلار و ۳۴ سنت برای هر بشکه معامله می‌شد.

قیمت هر دو شاخص‌ نفت خام برنت و دبلیوتی‌آی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

قیمت نفت در روزهای اخیر و پس از رسیدن به بالاترین رقم در بیش از یک سال گذشته تعدیل شده است.

سرمای بی‌سابقه هفته گذشته در جنوب آمریکا سبب قطعی برق ایالت تگزاس شده، به تأسیسات انرژی این منطقه آسیب رسانده و تولید میلیون‌ها بشکه نفت را متوقف کرده، این حادثه سبب افزایش قیمت انرژی شده است.

 به اعتقاد کریگ، احتمال دارد دو عامل سبب افزایش بیشتر قیمت نفت شوند.

وی گفت: نخستین عامل این است که انتظار می‌رود بهبود اقتصاد جهان از بحران همه‌گیری ویروس کرونا سبب افزایش تقاضای نفت شود، این در حالی است که این افزایش تقاضا به‌دلیل کند بودن روند بازگشت سفرهای بین‌المللی به سطح طبیعی خود محدود خواهد بود، زیرا سفر عامل مهمی در افزایش تقاضای نفت است.

 استراتژیست جی‌پی‌ مورگان با تأکید بر عرضه نفت به‌عنوان دومین عامل افزایش قیمت آن افزود: همچنان به تولیدکنندگان ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) وابسته هستیم تا تولید را در سطح پایین نگه دارند و عرضه نفت با توجه به تقاضا افزایش یابد.

کد خبر 313829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =