۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۴
  • کد خبر: 314985
افزایش ۳۰ درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا

برودت هوا سبب شد صادرات گاز روسیه به اروپا در سال ۲۰۲۱، ۳۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، داده‌های اولیه نشان داد شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز طبیعی به اروپا را در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۰.۷ درصد افزایش داده است.

این شرکت اعلام کرد این افزایش قابل توجه نسبت به مدت مشابه پارسال که صادرات این کشور را به حدود ۵۳ میلیارد مترمکعب رسانده، به‌دلیل سرمای زمستان در اروپا بوده است. مجموع صادرات گاز روسیه به اروپا در ماه مارس به رقم بی‌سابقه ۱۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسید.

آلمان، بزرگ‌ترین واردکننده گاز روسیه، واردات خود از این کشور را در سه ماه نخست ۲۰۲۱ سه برابر کرد. بیشتر این نفت از طریق خط لوله گاز نورد استریم ارسال شد که از بستر دریای بالتیک و به‌طور مستقیم گاز را از روسیه به آلمان منتقل می‌کند.

صادرات به صربستان هم افزایش قابل توجهی داشت و ۷۱.۳ درصد بیشتر شد. فروش نفت روسیه به بلغارستان و یونان هم از زمان عملیاتی شدن خط لوله گاز ترکیش استریم به ترتیب ۵۲.۴ و ۲۳.۴ درصد افزایش یافته است.

رومانی هم که بارها در مورد خودکفایی انرژی خود صحبت کرده، خرید گاز از روسیه را ۹۰ درصد افزایش داده است.

صادرات گازپروم به ترکیه در سه ماه نخست سال جاری میلادی بیش از دو برابر شده است. با وجود تلاش آنکارا برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی این کشور، افزایش ۱۰۶.۶ درصدی صادرات گاز روسیه به ترکیه، گازپروم را به بزرگ‌ترین تأمین‌کننده انرژی این کشور تبدیل کرده است.

صادرات گاز شرکت گازپروم در سال ۲۰۲۰ به ۱۷۹.۳ میلیارد مترمکعب رسیده بود که دلیل آن  تأثیر منفی همه‌گیری ویروس کرونا بر تقاضای انرژی در میان مشتریان بین‌المللی این شرکت بود.

کد خبر 314985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =