ایران از واردات هگزان و پنتان بی‌نیاز شد

مدیرعامل پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه به رفع دغدغه پتروشیمی‌های کشور برای تأمین هگزان و پنتان با بهره‌برداری از طرح اکسیر حلال عسلویه اشاره کرد و گفت: ایران از واردات این دو محصول اساسی برای پتروشیمی‌ها بی‌نیاز شد.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدرضا اخوان امروز (پنجشنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه) در آیین بهره‌برداری از طرح اکسیر حلال عسلویه با اشاره به اینکه این واحد زیرمجموعه شرکت پتروشیمی تخت‌جمشید پارس عسلویه است، اظهار کرد: این طرح برای تولید ۴۰ هزارتن هگزان و ۱۰ هزار تن پنتان راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه واحد اکسیر حلال عسلویه با هدف رفع حلقه مفقوده صنعت پتروشیمی برای حلال‌های پلی‌اتیلن و پلی‌استایرن‌ها طراحی شده است، افزود: اکسیر حلال عسلویه یک واحد پیشران است؛ تاکنون هگزان و پنتان از کره و هند و کشورهای دیگر وارد می‌شد که با احداث این واحد وارداتی نداریم و نگاه بزرگی به صادرات هم شده است.

مدیرعامل پتروشیمی تخت‌جمشید پارس عسلویه حجم سرمایه‌گذاری طرح اکسیر حلال را ۴۸ میلیون دلار عنوان کرد که به‌طور کامل از سوی بخش خصوصی تأمین شده است.

اخوان ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود این طرح حداقل ۳۰ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور و ۱۰ میلیون دلار نیز فروش داخل داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه با افتتاح این طرح، پتروشیمی‌های کشور دیگر دغدغه‌ای برای ماده هگزان که ماده‌ای بسیار فرار و اساسی در واحدهاست نخواهند داشت، گفت: این محصول از طریق خط لوله به شرکت‌های پتروشیمی منطقه منتقل می‌شود. این شرکت ۶ کیلومتر خط خوراک رفت و برگشت در منطقه در این یک سال طراحی کرده تا اکسیر حلال برای دریافت ۲۶۰ هزار تن رافینت از پتروشیمی نوری آماده باشد.

مدیرعامل پتروشیمی تخت‌جمشید پارس عسلویه با بیان اینکه دانش، فرآیند و کاتالیست تولید هگزان و پنتان در کشور بومی‌سازی شده است، اظهار کرد: دانش فنی، طراحی و کاتالیست این طرح از سوی اکسیر نوین فرآیند آسیا بوده و بالغ بر ۹۰ درصد تجهیزات لازم نیز از داخل تأمین شده است.

به گفته وی، اجرای اکسیر حلال عسلویه برای ۱۲۰ نفر در دوران بهره‌برداری و برای ۶۰۰ نفر در زمان ساخت اشتغال‌زایی کرده است.

اخوان اظهار کرد: نصب طرح اکسیرحلال عسلویه در ۱۲ ماه از اردیبهشت‌ماه پارسال تا اردیبهشت امسال در شرایط کرونایی انجام شده که این الگویی برای طرح‌هایی است که در کشور در حال انجام هستند، زیرا زمان برای بخش خصوصی بسیار مهم است.

کد خبر 316458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =