تحریم نبود، سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ۲ برابر می‌شد

وزیر نفت با بیان اینکه در شرایط تحریم سالانه بیش از ۳ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی از سوی بخش غیردولتی سرمایه‌گذاری شده است، گفت: اگر تحریم‌ها را نداشتیم و می‌توانستیم از فاینانس، منابع مالی و سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم، بی‌شک این مقدار سرمایه‌گذاری بیش از ۲ برابر می‌شد.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از سه طرح پتروشیمی که با دستور رئیس جمهوری و به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: استفاده از فاینانس، منابع مالی و سرمایه‌گذاری خارجی به آن معنا نیست که به مسائل داخلی توجه نمی‌کنیم، بلکه به آن معناست که افزون بر منابع داخلی از منابع خارجی هم استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در صنعت نفت حرکتی شروع شده و امیدواریم ادامه یابد و آن این است که عمده سرمایه‌گذاری‌ها متکی بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی است؛ یعنی زنجیره‌ای از اشتغال در صنایع ساخت تجهیزات، خدمات و راه‌اندازی به‌وجود آمده و صدها کارخانه و کارگر فعال شده‌اند.

به قول‌مان عمل کردیم

وزیر نفت با بیان اینکه با افتتاح سه طرح امروز پتروشیمی، به قولی که درباره بهره‌برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی دادیم عمل کردیم، تصریح کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم ۳۲ طرح پتروشیمی با ظرفیت ۳۴ میلیون تن به بهره‌برداری رسید و ظرفیت پتروشیمی از ۵۶ میلیون تن به بیش از ۹۰ میلیون تن رسیده است. در یک سال اخیر ظرفیت پتروشیمی ۳۸ درصد رشد داشته است که بی‌سابقه‌ترین رشد در تاریخ صنعت پتروشیمی در طول یک سال به‌شمار می‌رود.

زنگنه ارزش طرح‌های پتروشیمی را که تاکنون به بهره‌برداری رسیده است ۱۷ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: مجموع سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی در هشت سال گذشته بیش از ۲۵ میلیارد دلار بوده که بخشی از آن افتتاح شده و بخشی دیگر از طرح‌های جهش دوم امسال یا اوایل سال آینده افتتاح می‌شود.

وی به طرح پتروشیمی مسجدسلیمان به‌عنوان یکی از طرح‌هایی که امروز به بهره‌برداری می‌رسد اشاره کرد و افزود: بسیار خوشحالم در مسجدسلیمان طرحی با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۷۶۰ هزار تن اوره و آمونیاک با سرمایه‌گذاری ۸۵۰ میلیون دلار افتتاح می‌شود. صندوق بازنشستگی کشوری در این طرح سرمایه‌گذاری کرده است.

وزیر نفت گفت: ما همچنین اجازه و موافقت ایجاد یک پتروپالایش در این منطقه را متکی بر گازهای همراه نفت داده‌ایم و امیدواریم این طرح هم اجرا شود تا در این منطقه که محل تولد صنعت نفت ایران است سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود.

زنگنه ادامه داد: متانول پتروشیمی سبلان  دیگر طرحی است که امروز به بهره‌برداری رسمی می‌رسد. سرمایه‌گذاری ۴۰۶ میلیون دلاری این طرح از سوی گروه انرژی سپهر و هلدینگ پتروفرهنگ انجام شده است و ظرفیت آن یک میلیون و ۶۵۰ میلیون تن متانول در سال است. محصولات این پتروشیمی به میزان سالانه ۴۱۰ میلیون تن صادراتی است.

وی تصریح کرد: با بهره‌برداری از این طرح، ظرفیت تولید متانول کشور به ۱۴ میلیون تن در سال می‌رسد که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده ۵ میلیون تن از این میزان وارد زنجیره تولید پروپیلن و طرح‌های پایین‌دستی می‌شود تا هم نیاز داخل تأمین و هم بازار خارجی متانول متعادل شود.

وزیر نفت از طرح پنتان و هگزان پتروشیمی اکسیر حلال به‌عنوان آخرین طرحی که امروز به بهره‌برداری می‌رسد نام برد و توضیح داد: ۴۸ میلیون دلار در این طرح سرمایه‌گذاری شده است و ظرفیت تولید سالانه آن نیز ۵۰ هزار تن است.

تحول در غرب کشور

زنگنه با بیان اینکه با افتتاح این طرح‌ها ۱۰ طرح از بسته جهش دوم باقی می‌ماند که تا پایان ۱۴۰۰ و اوایل ۱۴۰۱ به نتیجه می‌رسد، اظهار کرد: با افتتاح این طرح‌ها، تولید پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن در سال که هدف برنامه است، می‌رسد.

وی افزود: ۴۰ طرح جهش سوم پتروشیمی نیز فعال است که با بهره‌برداری از آنها تولید محصولات پتروشیمی به ۱۳۳ میلیون تن در سال به ارزش ۳۷ میلیارد دلار بر مبنای قیمت‌های پایه سال ۹۵ خواهد رسید. میانگین پیشرفت این طرح‌ها حدود ۳۰ درصد است.

وزیر نفت از آغاز عملیات مگاپروژه‌های خوراک ترکیبی در هفته‌های آتی خبر داد و  گفت: مگاپروژه هرمز با ظرفیت ۵.۸ میلیون تن و نفت و گاز آریا با ظرفیت ۴.۸ میلیون تن از جمله آنها هستند که قرار است محصولات جدید تولید کنند. این طرح‌ها که به طرح‌های جهش سوم اضافه شده، قرار است تا سال ۱۴۰۶ به بهره‌برداری برسند.

زنگنه ادامه داد: قرار است مجموعه‌ای از طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت، توسعه میدان‌های گازی، پالایشگاه گاز، پتروشیمی و پایین‌دستی نیز در غرب کشور با مجموع سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلار در خردادماه آغاز شود که معتقدم تحولی در غرب کشور ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ما برای ریل‌گذاری مناسب در توسعه صنعت پتروشیمی چارچوب کلی طرح‌های برنامه هفتم توسعه را نیز تدوین کردیم، تصریح کرد: در این چارچوب بر راهبرد توسعه و تکمیل زنجیره ارزش و تنوع‌بخشی محصولات و ایجاد ارزش افزوده در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تأکید شده است.

به گفته وزیر نفت، با بهره‌برداری از این طرح‌ها ۲۰ محصول جدید به محصولات صنعت پتروشیمی افزوده می‌شود.

زنگنه ادامه داد: بسیار خوشحالم همکارانمان در مجموعه صنعت پتروشیمی به تعهدی که به مردم و شما (رئیس جمهوری) دادند عمل کردند. نقش دولت در این طرح‌ها تخصیص خوراک و حمایت از شرکت‌ها بود و سرمایه‌گذاری از سوی خودشان تأمین شده است.

وی در پایان از همه دست‌اندرکاران صنعت پتروشیمی که نقش مهمی در تأمین ارز کشور در این سال‌های تحریم ایفا کردند قدردانی کرد و گفت: اگر بتوانیم آن‌گونه که حق مردم و صنعت پتروشیمی است عمل کنیم خیلی سریع‌تر می‌توانیم رشد، توسعه و اشتغال ایجاد کنیم.

کد خبر 316454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =