۱۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
  • کد خبر: 318111
شبح تکرار جنگ قیمتی در بازار نفت

ادامه اختلاف میان امارات و بقیه اعضای اوپک پلاس می‌تواند بازار را در هاله‌ای از ابهام قرار دهد و روند تثبیت قیمت نفت بالای ۷۵ دلار و خوشنامی این ائتلاف در ترمیم بازار را لکه‌دار و شبح جنگ قیمتی پارسال ریاض و مسکو را دوباره زنده کند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، نشست مشترک روز جمعه (۱۱ تیرماه) وزیران نفت انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به ائتلاف اوپک پلاس در پی مخالفت یکی از اعضای کلیدی این ائتلاف با خط پایه تولید در نظر گرفته شده بدون نتیجه پایان یافت و به روز دوشنبه (۱۴ تیرماه) موکول شد. این مسئله در رسیدن به توافقی که می‌تواند سبب کاهش قیمت افزایشی نفت شود، تردید ایجاد کرده است.

یک مقام اوپک در این باره گفت: اختلاف میان امارات و بقیه اعضای این ائتلاف می‌تواند به معنای این باشد که تولید نباید افزایش یابد. بدون توافق برای تعدیل تولید، به توافق اولیه بازمی‌گردیم و تولید تا آوریل ۲۰۲۲ بدون تغییر باقی می‌ماند. این مسئله سبب کمبود بیشتر عرضه می‌شود و خطر افزایش تورم را بیشتر می‌کند.

این تغییر بازار را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد و قیمت نفت را بالاتر از ۷۵ دلار برای هر بشکه تثبیت و خوشنامی اوپک پلاس را که با دقت بسیاری ترمیم شده است لکه‌دار می‌کند و شبح جنگ قیمتی پارسال عربستان و روسیه را دوباره زنده می‌کند.

به نظر می‌رسید اوپک پلاس در نشست روز پنجشنبه (دهم تیرماه) برای افزایش تولید روزانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای ماه اوت تا دسامبر به توافق رسیده باشد.

بر اساس این توافق قرار بود مدت زمان توافق اصلی کاهش تولید اوپک پلاس هم افزایش یابد و هم به جای آوریل در دسامبر ۲۰۲۲ پایان یابد.

به گفته نمایندگان، این توافق اولیه به‌دلیل مخالفت امارات متحده عربی لغو شد، امارات از این ائتلاف خواسته است مبنای تولید این کشور تغییر کند. این مخالفت و تعلیق توافق سبب افزایش قیمت نفت شد.

این نخستین بار نیست که جاه‌طلبی‌های امارات مذاکرات را به‌هم می‌زند. اواخر سال گذشته میلادی هم ابوظبی اعلام کرده بود در صورت مخالفت با افزایش تولید ابوظبی از این ائتلاف خارج خواهد شد، امارات برای افزایش ظرفیت تولید خود سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده است.

کد خبر 318111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =