نفت در ۲۰ کیلومتری جاسک

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران گفت: نفت موجود در خط لوله گوره به جاسک با طی حدود ۲۰ کیلومتر دیگر از مسیر، به پایانه جاسک می‌رسد و انتظار داریم تا پایان هفته نخستین محموله نفت خام بارگیری شود.

به گزارش شانا، رضا دهقان در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه نفت در مسیر خط لوله حدود هزار کیلومتری گوره به جاسک، به کیلومتر ۹۸۰ رسیده و ۲۰ کیلومتر دیگر به جاسک می‌رسد، اظهار کرد: نفتکش در پایانه جاسک مستقر است و انتظار داریم تا پایان هفته نخستین محموله نفت خام از این پایانه بارگیری شود.

وی تصریح کرد: طرح ملی انتقال نفت خام گوره - جاسک اکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت دارد و اکنون ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز است که به مرور با تکمیل پمپ‌ها و تلمبه‌خانه‌ها ظرفیت اسمی به‌صورت پلکانی به یک میلیون بشکه افزایش می‌یابد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران افزود: پیشرفت پروژه در دو سال گذشته فوق‌العاده بوده و بیش از ۷۰ درصد پیشرفت در این مدت رقم خورده است.

دهقان با بیان اینکه پروژه گوره - جاسک در زمره طرح‌های موفق وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران قرار دارد، ادامه داد: این طرح از نظر کیفیت، اجرا، زمان اجرا و مدیریت هزینه عملکرد قابل‌توجه‌ای دارد؛ ۲ میلیارد دلار بودجه مصوب این پروژه بوده، اما با رقمی کمتر در حال تکمیل است؛ ۱۰۰ درصد طراحی، مهندسی و اجرای آن نیز ایرانی بوده و در مجموع ۹۱ درصد ساخت داخل در این طرح ملی محقق شده است که رکورد خوبی به شمار می‌آید.

وی تصریح کرد: این طرح ملی رونق خوبی در منطقه جاسک و مکران ایجاد خواهد کرد. پیش‌بینی ساخت پتروشیمی و پالایشگاه نیز در این منطقه شده، همچنین مقرر شده است وزارت راه اسکله تجاری در منطقه احداث کند.

کد خبر 318763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =