شرکت نفت فلات قاره ایران باید با حداکثر ظرفیت تولید کند

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: انتظار داریم تولید در شرکت نفت فلات قاره ایران در حداکثر ظرفیت صورت گیرد، چراکه بازیابی تولید در این شرکت کار آسانی نیست و تولید حداکثری در این شرکت ضرورت دارد.

به گزارش خبرنگار شانا، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز (چهارشنبه، ۱۴ مهرماه) در آیین تودیع و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید شرکت نفت فلات قاره ایران، با بیان این مطلب افزود: عملیات بیشتر، نیازمند سرمایه‌بری و هزینه‌کرد بیشتر است و هزینه تولید در نفت فلات قاره نیز به‌دلیل ماهیت فراساحلی آن بیش از خشکی است، بنابراین مهار هزینه‌ها و توجه به اقتصاد طرح‌ها در این شرکت باید دوچندان مورد توجه قرار گیرد.

تأکید بر توسعه میدان‌های مشترک

وی ادامه داد: درباره توسعه میدان‌های کمتر توسعه‌یافته و میدان‌های توسعه‌نیافته خلیج فارس به‌ویژه توسعه و نگهداشت توان تولید میدان‌های مشترک باید برنامه‌ریزی مدونی انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه سودآوری و ثروت‌آفرینی حداکثری باید در همه مراحل کار به‌ویژه در بحث افزایش تولید و افزایش ضریب بازیافت به‌عنوان ملاک اصلی مدنظر باشد، بر لزوم اتخاذ و پیگیری راهبردی مشخص برای توسعه میدان‌ها در خلیج فارس تأکید کرد و گفت: همین جا قول می‌دهیم شرکت ملی نفت ایران از منابع قابل‌دسترس و دیگر منابع موجود در کشور با اولویت برای توسعه میدان‌های مشترک نفت فلات قاره استفاده کند و به هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز تأکید کرده‌ام در این زمینه از هیچ کمکی نباید مضایقه شود.

خجسته‌مهر با تأکید بر این نکته که برنامه‌های تدوین‌شده برای پیشبرد اهداف شرکت‌ها به‌طور مستمر رصد می‌شوند، بر اهمیت مؤلفه زمان و توجه ویژه به کیفیت کار در کنار تخصیص بهینه منابع تأکید کرد.

زنجیره تأمین و توزیع ایرانی

وی گفت: امکان استفاده از خدمات خارجی در شرکت نفت فلات قاره ایران به‌دلیل جغرافیای ویژه و هم‌مرز بودن با کشورهای دیگر، سهل‌الوصول‌تر است، اما انتظار می‌رود زنجیره تأمین و توزیع در این شرکت به‌طور کامل ایرانی باشد که باید در این زمینه سختگیری شود.  

به گفته وی، به‌رغم وجود امکان تأمین ۸۵ درصد نیازمندی‌های کالاها و تجهیزات صنعت نفت از داخل، بالغ بر نیمی از ظرفیت ساخت کالا در کشور بدون استفاده است و لازم است اقدام‌هایی مسنجم صورت گیرد و حتی در صورت نیاز در قراردادها تجدیدنظر شود، چراکه دیگر نمی‌توان با توصیه و ریش‌سفیدی و... انتظار استفاده حداکثری از توان داخل داشت، بلکه باید روند کار را به نوعی سازماندهی کرد که به‌طور سیستمی امکان عدول از این روند نباشد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: وقتی می‌گوییم نفت را سر سفره مردم بیاوریم، لزوماً به این معنا نیست که درآمد حاصل از فروش نفت را به مردم دهیم، بلکه باید فضا را برای بهره‌مندی مردم مساعد کنیم و استفاده حداکثری از توان داخل، از راهکارهای آن است.  

خجسته‌مهر با یادآوری اینکه سختی کار در دریا به‌مراتب بیش از خشکی است و ما قدردان زحمات کارکنان نفت فلات قاره هستیم، افزود: بی‌تردید، کارکنان که بار سنگین تولید را بر دوش دارند، خالق اصلی موفقیت‌های شرکت ملی نفت ایران هستند.

خجسته‌مهر از تلاش‌های علیرضا سلمان‌زاده، مدیرعامل پیشین شرکت نفت فلات قاره ایران به‌دلیل حضور در این میدان سخت قدردانی و برای علیرضا مهدی‌زاده، مدیرعامل جدید این شرکت آرزوی موفقیت کرد.

مؤلفه‌های مهم در انتصابات

وی با بیان اینکه مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از جنس کارکنان همین شرکت است، بر استفاده حداکثری از گزینه‌های آشنا با جنس کار در انتصاب مدیران هر شرکت تأکید کرد و درباره شاخص‌های مهم در انتصاب‌ها افزود: مهم‌ترین شاخصه، کارآمدی است و البته در این زمینه باید یادآوری کرد که انتخاب یک نفر، به معنای ناکارآمدی دیگران نیست.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، اتخاذ تصمیم‌های صحیح، اولویت‌بندی صحیح پروژه‌ها و اجرای بهینه طرح‌ها و پروژه‌ها را از نتایج توجه به مؤلفه کارآمدی در انتخاب مدیران دانست و ادامه داد: سلامت کافی، روحیه فسادستیزی، بهره‌مندی از علم و دانش در کنار تجربه و استفاده از افراد دانا از دیگر شاخص‌های حائز اهمیت در این زمینه است.

خجسته‌مهر گفت: مدیران باید بدانند وقتی مسئولیت به آنان واگذار شده است، قرار نیست وارد هتل پنج‌ستاره شوند، بلکه باید کفش پولادین بپوشند تا بتوانند در این عرصه کار را به‌خوبی پیش ببرند.

وی بار دیگر بر اهمیت انتخاب درست اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها تأکید کرد و کارآمدی اعضای هیئت مدیره را شاخصی مهم در پیشبرد اهداف شرکت و موفقیت مدیرعامل برشمرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ذخایر سرشار هیدروکربور مایع شرکت ملی نفت ایران که چشم‌انداز صدساله را پیش روی تولید این شرکت قرار می‌دهد، بر اهمیت جذب نیروهای کارآمد و بامهارت و کارشناس برای پیشبرد اهداف صنعت نفت در درازمدت تأکید کرد و تکریم و احترام به سرمایه انسانی را در این زمینه ضروری خواند.

معیار شایسته‌سالاری است نه جناح‌بندی‌های سیاسی

علیرضا مهدی‌زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران نیز در این نشست ضمن قدردانی از حسن اعتماد وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برای واگذاری مسئولیت خطیر و سنگین مدیریت شرکت نفت فلات قاره، ابراز امیدواری کرد که با کمک مدیران و رؤسای مناطق عملیاتی و کارکنان شریف این شرکت، شرکت نفت فلات قاره ارتقا یابد.

وی با اشاره به بروز بعضی از نارضایتی‌ها در میان کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران، بیان کرد: امیدواریم این نارضایتی‌ها با همراهی و کمک مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حل شود، زیرا کارکنان این شرکت در سخت‌ترین شرایط کار می‌کنند و باید برای ایفای نقش مناسب، انگیزه کافی داشته باشند.

مهدی‌زاده یادآور شد: معیار من برای کار، شایسته‌سالاری و توانمندی خواهد بود و نه جناح‌بندی‌های سیاسی. هر شخصی که خواهان پیشرفت کشور است با هر جناح و گرایشی می‌تواند برای پیشبرد اهداف شرکت مؤثر باشد.

وی افزود: در زمان مدیریت آقای سلمان‌زاده، خوشبختانه دستور کار بعضی از پروژه‌های تعیین تکلیف‌نشده مشخص شد و ان‌شاءالله این پروژه‌ها را تا ثمربخشی کامل دنبال می‌کنیم و امیدواریم در کنار این فعالیت‌ها، بتوانیم پروژه‌های جدیدی نیز تعریف و اجرایی کنیم.

قدردانی از همراهی کارکنان نفت فلات قاره

علیرضا سلمان‌زاده، مدیرعامل پیشین شرکت نفت فلات قاره ایران نیز در این نشست گفت: همکاران ما با وجود همه محدودیت‌ها، تلاش خود را به‌کار گرفتند و با همدلی قابل‌تحسین کارکنان در شرایط تحریم توانستیم تولید را بی‌وقفه استمرار دهیم.

وی با اشاره به تعیین تکلیف بعضی از پروژه‌های بلاتکلیف مربوط به سال‌های گذشته در دو سال اخیر و ترخیص کالاهای متروکه برای استفاده در پروژه‌ها، همچنین توجه به ساخت داخل و انجام عملیات تعمیراتی با اتکا به توان کارکنان، اعلام کرد: من همه انرژی، آبرو و زندگی خود را در این مدت در میدان گذاشتم و از همراهی و همکاری کارکنان نفت فلات قاره در این مسیر قدردانی می‌کنم.

سلمان‌زاده برای مدیرعامل جدید شرکت نفت فلات قاره ایران هم آرزوی موفقیت و سربلندی کرد و اعلام آمادگی کرد که به‌عنوان فرزند صنعت نفت، هرگاه نیازی به کمک وی باشد، دریغ نخواهد کرد.

کد خبر 322164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =